Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Development Kit dla studenta

30 Paź 2008 22:04 2707 10
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich,

Jako, że z VHDLem jestem już zaprzyjaźniony (studia) - mam zamiar sobie kupić zestaw uruchomieniowy, aby móc programować sobie w domu.
    Z początku byłem nastawiony na: Spartan-3E 500 Starter Kit (w Kamami.pl za 490 zł), ale wyczytałem, że port VGA (z którego mam zamiar korzystać) obsługuje tylko 8 kolorów (3 bitowy). Z drugiej strony mam trochę droższy: Spartan-3AN Starter Kit (679 zł), którego VGA obsługuje już zawrotną liczbę 4096 kolorów (12 bitów), posiada też audio mini-jack IN/OUT, ale ma "tylko" 4 MB (32 Mbit) parallel NOR Flash, a wcześniej wspomniany, tańszy zestaw - 16 MB (128 bit) Flashu.
    Z budżetem muszę się na razie liczyć, także Virtexy nie wchodzą w grę, a CPLD są dla mnie już za słabymi układami.

Mam pytanie więc dla bardziej doświadczonych użytkowników, który zestaw byłby dla mnie bardziej odpowiedni (student kończący studia) ewentualnie czy jest na rynku podobny.

ps. wiem, że oba zestawy mają to pechowe złącze Hirose FX2, ale je bym już przeżył i najwyżej w przyszłość dokupił/dorobił bym sobie do niego płytkę
  • Computer ControlsComputer Controls
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie przejmuj się ilością kolorów, bo taki port sam sobie zrobisz (w końcu nie ma tam DACa żadnego, tylko drabinka rezystorów).

Dobierz peryferia do tego co chcesz robić, ale też zastanów się jak łatwo można dodać nowe (np. VGA bardzo prosto dodać). Jeśli będziesz chciał używać np. MicroBlaze, to zwróć raczej uwagę na ilość RAMu, ew. możliwość podłączenia HDD/CF/SD. Mi jakoś Flash nigdy się jeszcze nie przydał - ale to zależy od tego, co robisz na takim zestawie.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 10  
    No z tym VGA to racja (jak zresztą również z portem audio), ale płytki Xilinxa mają to do siebie, że niestety są skąpe w porty I/O, a ich złącze rozszerzeń Hirose FX2 kosztuje 25$ + 40$ przesyłka. Z tego co się orientuję w Polsce chyba ich nie sprzedają, a i z dorobieniem sobie byłby problem (piny bardzo blisko siebie). Dodatkowo używając tego złącza nie wiem czy mógłbym używać go do przesyłania sygnałów o częstotliwościach rzędu MHz.

Oba zestawy uruchomieniowe mają oczywiście również dodatkowe piny wyjścia, ale ten tańszy ma ich tylko: 18 (3*6) i używając ich (min 14 w takim wypadku) - nie mógłbym wykorzystywać ich do niczego innego (a te pozostałe 43 I/O z Hirose czekałyby na niewiadomo na co... :/ ).

Najchętniej wybrałbym jakiś inny zestaw, ale lepszego chyba w Polsce nie dostanę (a przesyłka z zagranicy trochę przedraża sprawę).
  • Computer ControlsComputer Controls
    Digilent ma chyba najtańsze zestawy tego typu. Możesz zamówić przez którąś z firm specjalizujących się w "zakupach z usa". Dopłacisz prowizję, ale przesyłka z USA wyjdzie taniej + masz duże szanse na omnięcie cła i VATu. No i od razu zamówisz sobie breadborda ze złączem.

Możesz też zapytać o dystrybutora z UK albo z Niemiec.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 27  
    Jak dla siebie to bym kupił jak największy FPGA z prostą płytką (reset, zegar, JTAG, zasilanie) i do tego sobie dokupił trochę płytek uniwersalnych, goldpinów i kabelków.
  • Poziom 10  
    Też chętnie bym taką nabył, ale nie widzę takich w ofercie polskich dystrybutorów, a nie chcę składać tak drogiego układu (bo pewnie byłby to spartan 1200, albo jakiś Virtex) na płytce własnej roboty. Niestety nawet od dystrybutora z Niemiec (http://de.nuhorizons.com) przesyłka kosztuje całe 75$ (czyli nawet więcej niż z USA :/ ).

Jeszcze jedno pytanie odnośnie pamięci: co jest bardziej opłacalne: 64 MB ddr czy 32MB ddr2 (taka jest też różnica tych 2 wspomnianych przeze mnie wcześniej układów, przy czym ten droższy ma pamięci mniej, ale DDR2 właśnie)? Czy rzeczywiście szybkość kompensuje ich mniejszą ilość?
    Nie polecam projektowania własnej płytki pod FPGA dla początkujących. Zasilanie FPGA i ścieżki sygnałowe dla ~100MHz to nie jest prosta sprawa.

Co do pamięci, to nie widzę jak mógłbyś rozmiar zastąpić szybkością i vice versa. Te dwa parametry są przy projektach (prawie) niezależne...

Z Niemiec/UK w cenie wliczony jest VAT, z USA musisz go osobno zapłacić.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 10  
    Z tą pamięcią to wydawało mi się, że ten droższy zestaw uruchomieniowy (wciąż mówię o tych Spartanach Digilentinc'a) ma jej mniej (32 MB) niż ten tańszy, ale za to szybszą - DDR2.
    Jeszcze raz przejrzałem karty katalogowe i jednak się walnąłem - oba mają tej pamięci tyle samo (64 MB). Przepraszam za zamieszanie ;)

Dzięki wszystkim za rady (szczególnie dla Dr.Vee :) ) - jednak się zdecyduję na ten droższy zestaw (Spartan-3AN Starter Kit), dzięki czemu nie będę w przyszłości narzekał na te 200k bramek mniej (Spartan-3AN ma ich 700k, a Spartan-3E 500k), no i nie będę musiał kombinować z dorabianiem 12 bitowego portu VGA - przez co zostanie mi wyjść na inne peryferia (silniki, czujniki itp.).
    Co do złącza Hirose, to na razie je przebolę i zostawie nieużywane... może później spróbuję ściągnąć do niego płytkę przez uczelnię lub rodzina w UK mi poszuka :)
  • Poziom 17  
    Mam na zbyciu taka plytke(i): http://www.em.avnet.com/spartan3a-evl ] nowa, oryginalnie zapakowana, nie otwierana.
    Wydaje mi sie byc idealna na poczatek, tym bardziej ze jest tam PSOC Cypressa. Moja cena to 200 PLN - dla studentow przesylka gratis.

Tworzy sie tez inna, troche mniej wypasiona ale za to Made in Poland . Krotki opis:
    * Xilinx XC3S500/250E-PQFP208C-4 - board może być zarówno z układem 500 jaki i 250
    * FT245/232RL - popularny układ z interfejsem USB.
    * AT45DB041DB - 4Mbit Data Flash do przechowywania bitstreamu FPGA. Dodatkowo do flasha podłączony jest header, umożliwiający zaprogramowanie go
    * 60 MHz (3V3) oscylator
    * 4 LEDy i 4 SWITCHe
    * 2 przyciski i podwójny wyświetlacz siedmiosegmentowy
    * 2 IDC-2x20 (rozstaw pinów 2.54mm) header-y
    * JTAG header, używany głównie do zaprogramowania FPGA ale może być też do debugowania projektu (Supportowany jest najzwyklejszy DLCIII - taki od CPLDekow do nabycia na Allegro).

Zdjecie prototypu:

Development Kit dla studenta

Regularna wersja jest troche ladniejsza ;-).
    Cena jeszcze nie ustalona ale wyjdzie mniej niz 100$
  • Poziom 10  
    Dzięki za chęci, ale już nabyłem w kamami: Spartan-3AN Starter Kit. No ale może ktoś inny skorzysta, bo ten mój jest drogi jak pierun, ale przynajmniej mam w planach wykorzystać go w całości (jakiś szybki cracker haseł, wysyłanie obrazu przez port VGA, implementacja niewielkiej sieci neuronów, matryca picoblazów...). Może pomysły trochę zbyt ambitne jak na moje możliwości, ale jak na razie zapał jest ogromny, a i równoległa praca dyplomowa na FPGA zachęca do drążenia tematu. Dzięki za rady... i do zobaczenia na forum :)