Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawa brzmienia Helix DB 62.1 - prosta przeróbka zwrotnicy

lukas230v 31 Paź 2008 02:19 2935 5
  • #1 31 Paź 2008 02:19
    lukas230v
    Poziom 13  

Witam. Zakupiłem i założyłem niedawno te głośniki u siebie, tak jak mi wielu ludzi na tym forum doradzało, że to najlepszy zestaw za 200zł.
    I rzeczywiście grały dynamicznie na samym radiu już, jednak ich brzmienie mi trochę nie odpowiadało i denerwowało.
    Jak na moje ucho była spora górka na charakterystyce tuż ponad częstotliwością podziału (ok. 4 khz), a także jak dla mnie ogólnie troche za dużo wysokich tonów.
    Postanowiłem więc pobawić się ze zwrotnicą.

Uwaga!

Wszystkich zainteresowanych przeróbką odsyłam do tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1221629.html

Jest tam opisany nowy, jeszcze lepszy projekt zwrotnicy.
    Wszelkie pytania proszę kierować na PW do użytkownika ukashec

Poniższa wersja przeróbki jest już nieaktualna i usunąłem wszystkie stare schematy.

0 5
  • #2 31 Paź 2008 08:55
    mukade
    Poziom 31  

Czyli tweeter wyciszyłeś, a woofer obciąłeś "dodatkowym rzędem" filtra. Rezystory podejrzewam na ucho... Fajna przeróbka, skoro mówisz, że zbliżyłeś ten zestaw do własnego profilu brzmieniowego to tylko pogratulować. Mnie zastanawiało by jednak jak zmieniło sie przesunięcie fazowe tweeterów względem wooferów ;-)
    PS> Wielki szacun, że tak sam z siebie piszesz dla innych. Więcej takich użytkowników :))

0
  • #3 31 Paź 2008 17:15
    lukas230v
    Poziom 13  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1221629.html

0
  • #4 31 Paź 2008 19:05
    mukade
    Poziom 31  

Hmm, to mnie zaciekawiłeś. Ale wyjaśnij mi jedno. Piszesz "Impedancja cewki w zwrotnicy również rośnie wraz z częstotliwością co w efekcie powoduje to, że cewka ta słabo lub w ogóle nie filtruje." Zawsze myślałem, że to jest włąsnie istotą filtra dolnoprzepustowego opartego na szeregowo wpiętej cewce. Im wyższa częstotliwość tym bardziej ją tłumi.
    Możesz mi jakoś rozjaśnić sprawę? Z góry dzięki.

0
  • #5 01 Lis 2008 08:07
    lukas230v
    Poziom 13  

Właśnie to jest istotą - im wyższa częstotliwość tym cewka bardziej ją tłumi...
    Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy impedancja obciążenia jest stała (przecież liczymy cewkę na impedancję 4 ohm czy tam inną i zakładamy że jest taka sama przy każdej częstotliwości)
    No a głośnik nie ma stałej impedancji i to psuje sprawę i powoduje że cewka nie filtruje jak należy.
    Może posłuże sie przykładem ze strony adiomanii :)

Gałąź zaznaczona to oczywiście korektor impedancji. Jego działanie polega na linearyzacji przebiegu impedancji głośnika.
    Jak wiadomo każdy głośnik ma dwa podstawowe parametry elektryczne: rezystancję i indukcyjność. Indukcyjność powoduje, że wartość modułu impedancji rośnie wraz z częstotliwością.
    Przedstawia to wykres z pomiaru impedancji głośnika :

Natomiast wykres poniżej przedstawia ten sam głośnik po linearyzacji przebiegu impedancji za pomocą korektora:

Jak widać moduł impedancji utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Co to daje? Otóż każdy filtr wyliczany jest na konkretne obciążenie, które zakładamy, że jest niezmienne w funkcji częstotliwości. Oczywiście głośnik takim obciążeniem nie jest ale po zastosowaniu korektora bardzo się do tego ideału przybliża co już zostało wykazane.
    Jeżeli filtr ma inne niż zakładane obciążenie to w rezultacie mamy inną od zakładanej częstotliwość i charakterystykę filtracji. Jeżeli wartość impedancji jest większa od zakładanej to częstotliwość filtracji się podnosi. Jeżeli impedancja zmaleje to częstotliwość filtracji spadnie.
    Jeżeli impedancja rośnie wraz częstotliwością filtr tak jakby ciągle „przestawia” się na wyższą częstotliwość filtracji w rezultacie czego w ogóle nie filtruje lub bardzo słabo.
    Aby to zobrazować przyjrzyjmy się jak zachowa się filtr 1 rzędu z obciążeniem o impedancji rosnącej wraz z częstotliwością jak ma to miejsce w głośniku:

niebieski - niskotonowy
    czerwony - wysokotonowy
    zielony - wypadkowa ch-ka

Jak widać po niebieskiej charakterystyce filtracja następuje do pewnego momentu po czym wzrost impedancji głośnika jest na tyle duży, że filtr w ogóle przestaje dalej filtrować i poziom utrzymuje się na ok. –8dB.
    Jest to oczywiście za słaba filtracja i sygnały z poziomu –8dB będą bardzo wyraźnie odznaczać się na charakterystyce częstotliwości głośnika wysoko tonowego.

Poniższy wykres przedstawia sytuację po zastosowaniu korektora impedancji:

Jak widać wszystko jest ok :)

0
  • #6 01 Lis 2008 08:57
    mukade
    Poziom 31  

Ok, załapałem :) Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie.

0