Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz sygnału audio.

tomaszwiewiorka 31 Paź 2008 14:04 3358 4
  • #1 31 Paź 2008 14:04
    tomaszwiewiorka
    Poziom 10  

Potrzebuję zrobić wzmacniacz sygnału audio, który włączę pomiędzy dekoderem sat. a odbiornikiem. Chodzi o podniesienie fonii z dekodera.

Założenia:
    - wzmocnienie od ok.0,5 do 2
    - prosta konstrukcja

Wymyśliłem już schemat, proszę o podpowiedź, czy coś takiego będzie działać i czy spełni moje założenia.

Mam również pytanie, należy spolaryzować kondensatory C1 i C2 i dlaczego.

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

0 4
  • #2 31 Paź 2008 14:29
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

"Coś takiego" nie będzie działać - n.4 wzmacniacza musi być podłączona do ujemnego (względem masy) napięcia zasilania. Można wytwarzać "sztuczną" masę (w najprostszym przypadku - dzielnik rezystorowy).
    Najlepiej jednak - moim zdaniem - zastosować specjalizowany układ scalony:
    http://www.elenota.pl/search.php?szuk=Low+Vol...ower+Amplifier&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    Pozdrawiam

0
  • #3 31 Paź 2008 16:42
    tomaszwiewiorka
    Poziom 10  

Ok zgadza się, nóżkę 4 powinienem podłączyć do -VCC. Wyżej wymienione układy są wzmacniaczami mocy a mi chodziło o prosty wzmacniacz którym mogę wzmocnić sygnał linowy. A czy kondensatory dobrze spolaryzowałem, czy bedzie jakaś różnica jeśli podłącze je odwrotnie??

0
  • #4 31 Paź 2008 17:22
    chris 3005
    Poziom 12  

tomaszwiewiorka napisał:
    Ok zgadza się, nóżkę 4 powinienem podłączyć do -VCC. Wyżej wymienione układy są wzmacniaczami mocy a mi chodziło o prosty wzmacniacz którym mogę wzmocnić sygnał linowy. A czy kondensatory dobrze spolaryzowałem, czy bedzie jakaś różnica jeśli podłącze je odwrotnie??

Wydaje mi się że, zamiast kondensatorów elektrolitycznych [kondów ??] powinieneś dać jakieś bezindukcyjne np. ceramiczne.

[Używanie slangu nie czyni profesjonalistą. Mariusz Ch.]

0
  • Pomocny post
    #5 31 Paź 2008 17:23
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Polaryzacja kondensatorów zależy oczywiście od potencjałów łączonych przez nie punktów (wejść i wyjść) - trzeba je znać lub zmierzyć napięcia.
    Jeśli chcesz jednak budować taki wzmacniacz, to wypróbuj układ z LM358, pracują przy niskich napięciach zasilania - już od 3V (wg. katalogu :D )
    Nie lutowałem tego w "realu", ale powinno działać.
    Pozdrawiam.

ps. nie rysowałem żadnych kondensatorów blokujących zasilanie, ani też nie zajmowałem się pasmem czy też ch-ką częstotliwościową.

ps.2. z "rozpędu" narysowałem wzmacniacz odwracający, oczywiście może być równie dobrze (lub lepiej - bo wzmocnienie nie będzie zależeć od regulacji siły głosu) - wzmacniacz nieodwracający (taki, jak na początku):

0