Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterownik pieca do ceramiki awaria

31 Oct 2008 17:26 2761 14
 • Level 16  
  WITAM
  Posiadam piec do wypalania ceramiki , jest to piec trójfazowy starszego typu produkcji niemieckiej ze sterownikiem JUMO PtRh-Pt. Pewnego dnia nie dał się załączyć , wyświetlacz temperatury na sterowniku pulsuje oraz wszystkie diody które sygnalizują poszczególne etapy krzywej wypalania .Sprawdziłem czujnik tmp., krańcówkę poktywy jest ok. ponadto w sterowniku napięcia zasilania oraz stabilizatory 5V , 12V jest ok. Przy sztucznym podgrzaniu czujki temperatura na wyświetlaczu rośnie ale nadal pulsuje i nie podaje sygnału na stycznik grzałek.Zmiany nastawy temperatur nic nie dają.Proszę o poradę

  Zdjęcie sterownika

  http://img235.imageshack.us/my.php?image=zdjcie002ge8.jpg

  http://img55.imageshack.us/my.php?image=zdjcie000mm7.jpg
 • HelukabelHelukabel
 • Level 25  
  Czym jest sterowany stycznik grzałek? Być może jakiś element się przepalił. Albo cewka stycznika. A to pulsowanie to teraz pojawiło się od momentu awarii?
 • Level 16  
  Sprawdziłem stycznik jest sprawny , prześledziłem obwód sterowania cewki stycznika , sygnał podawany jest z przekaźnika w sterowniku którego z kolei cewka zasilana jest jednej z nóg układu scalonego. Przekaźnik po załączeniu sterownika nie przełącza styków , a podanie zewnętrznego sygnału uruchamia grzałki. Pulsowanie nie występowało wcześniej , po prostu po zamknięciu komory i wybraniu odpowiednich temperatur piec się załączył , wyświetlacz pokazywał obecną temperaturę i zapaliła się pierwsza dioda sygnalizująca wygrzewanie komory , po osiągnięciu temperatury pierwsza dioda gasła i zapalała się druga dioda kolejnego etapu itp.
 • HelukabelHelukabel
 • Level 25  
  Gdzie podanie zewnętrznego sygnału na przekaźnik czy na stycznik? Jeżeli na przekaźnik to masz spalony układ scalony. Jeżeli na stycznik to możesz mieć uszkodzony i scalak i przekaźnik. Sprawdź czy dioda dołączona równolegle do cewki przekaźnika jest sprawna.
 • Level 34  
  Witam . Na początek odłącz wyjście do przekażnika . Sprawdż dokładnie nap. zasilania ( czy nie ma pulsacji ). Czy pokazuje prawidłową temperaturę ? Jeśli zasilania są prawidłowe , to raczej czeka cię naprawa elektroniki w sterowniku .
 • Level 16  
  A jeżeli okaże się żę dioda i przekaźnik jest sprawny to jak zlokalizować który scalak leży w sterowniku jest kilka skąd pewność że to ostatni przed przekaźnikiem
 • Level 34  
  Raczej nie ostatni , bo on nie odpowiada za wyświetlacz . Jakie są oznaczenia wszystkich scalaków ?
 • Level 16  
  Na płycie wyświetlacza są trzy scalaki MC14511B , L2O1B, 75491PC,
  L201B jedenasta noga do przekaźnika.
  Na płycie gdzie podpięty jest czujnik tmp. jest osiem układów podawać?
 • Level 11  
  Jeśli pulsuję wyświetlacz i razem z nim diody, to prawdopodobnie jest uszkodzony zasilacz w sterowniku. Przy padnietych kondensatorach tak się dzieje.
 • Level 16  
  Na początku szukania przyczyny wymieniłem elektrolity ale stabilizatorów nie podstawiałem.Przy pomiarach napięć zasilających w czasie pulsowania wahały się do 1,5 V ale to chyba normalne?
  W zasilaczu znajduje się LM340T5 , 7812C , 7905C.
 • Level 35  
  tmko wrote:
  ....Przy pomiarach napięć zasilających w czasie pulsowania wahały się do 1,5 V ale to chyba normalne?
  To nie jest normalne. Wahania napięcia są normalne, ale nie aż tak duże. Te wahania 1,5 Volta to jak mniemam występują zaraz za stabilizatorami. Na którym napięciu. Musiałbyś sprawdzić jaki jest pobór prądu przez układ. Całkiem możliwe że stabilizatory są dobre, tylko gdzieś "dalej" coś się zwiera.
 • Level 16  
  Jeszcze raz dokonałem pomiarów na stabilizatorach i na wszystkich jest podobnie na przykład na pięcio woltowym jest 4,80 V - 5,03 V.
  Wyświetlacz zapala się i gaśnie z częstotliwością jednej sekundy.
 • Level 35  
  tmko wrote:
  ....na przykład na pięcio woltowym jest 4,80 V - 5,03 V.....
  No to gdzie to 1,5 Volta różnicy. Jak bym nie liczył to wychodzi mi 200mV.
 • Level 16  
  Przepraszam dla pewności użyłem drugiego przyrządu ,więc takie odstępstwo to chyba w normie.