Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik pieca do ceramiki awaria

tmko 31 Paź 2008 17:26 2413 14
  • #1 31 Paź 2008 17:26
    tmko
    Poziom 16  

WITAM
    Posiadam piec do wypalania ceramiki , jest to piec trójfazowy starszego typu produkcji niemieckiej ze sterownikiem JUMO PtRh-Pt. Pewnego dnia nie dał się załączyć , wyświetlacz temperatury na sterowniku pulsuje oraz wszystkie diody które sygnalizują poszczególne etapy krzywej wypalania .Sprawdziłem czujnik tmp., krańcówkę poktywy jest ok. ponadto w sterowniku napięcia zasilania oraz stabilizatory 5V , 12V jest ok. Przy sztucznym podgrzaniu czujki temperatura na wyświetlaczu rośnie ale nadal pulsuje i nie podaje sygnału na stycznik grzałek.Zmiany nastawy temperatur nic nie dają.Proszę o poradę

Zdjęcie sterownika

http://img235.imageshack.us/my.php?image=zdjcie002ge8.jpg

http://img55.imageshack.us/my.php?image=zdjcie000mm7.jpg

0 14
  • #2 01 Lis 2008 12:48
    harlejowiec
    Poziom 25  

Czym jest sterowany stycznik grzałek? Być może jakiś element się przepalił. Albo cewka stycznika. A to pulsowanie to teraz pojawiło się od momentu awarii?

0
  • #3 01 Lis 2008 16:13
    tmko
    Poziom 16  

Sprawdziłem stycznik jest sprawny , prześledziłem obwód sterowania cewki stycznika , sygnał podawany jest z przekaźnika w sterowniku którego z kolei cewka zasilana jest jednej z nóg układu scalonego. Przekaźnik po załączeniu sterownika nie przełącza styków , a podanie zewnętrznego sygnału uruchamia grzałki. Pulsowanie nie występowało wcześniej , po prostu po zamknięciu komory i wybraniu odpowiednich temperatur piec się załączył , wyświetlacz pokazywał obecną temperaturę i zapaliła się pierwsza dioda sygnalizująca wygrzewanie komory , po osiągnięciu temperatury pierwsza dioda gasła i zapalała się druga dioda kolejnego etapu itp.

0
  • #4 01 Lis 2008 16:52
    harlejowiec
    Poziom 25  

Gdzie podanie zewnętrznego sygnału na przekaźnik czy na stycznik? Jeżeli na przekaźnik to masz spalony układ scalony. Jeżeli na stycznik to możesz mieć uszkodzony i scalak i przekaźnik. Sprawdź czy dioda dołączona równolegle do cewki przekaźnika jest sprawna.

0
  • #5 01 Lis 2008 21:21
    slawussj
    Poziom 34  

Witam . Na początek odłącz wyjście do przekażnika . Sprawdż dokładnie nap. zasilania ( czy nie ma pulsacji ). Czy pokazuje prawidłową temperaturę ? Jeśli zasilania są prawidłowe , to raczej czeka cię naprawa elektroniki w sterowniku .

0
  • #6 01 Lis 2008 21:34
    tmko
    Poziom 16  

A jeżeli okaże się żę dioda i przekaźnik jest sprawny to jak zlokalizować który scalak leży w sterowniku jest kilka skąd pewność że to ostatni przed przekaźnikiem

0
  • #7 01 Lis 2008 21:51
    slawussj
    Poziom 34  

Raczej nie ostatni , bo on nie odpowiada za wyświetlacz . Jakie są oznaczenia wszystkich scalaków ?

0
  • #8 01 Lis 2008 22:52
    tmko
    Poziom 16  

Na płycie wyświetlacza są trzy scalaki MC14511B , L2O1B, 75491PC,
    L201B jedenasta noga do przekaźnika.
    Na płycie gdzie podpięty jest czujnik tmp. jest osiem układów podawać?

0
  • #9 02 Lis 2008 07:11
    JÓZEKCH
    Poziom 11  

Jeśli pulsuję wyświetlacz i razem z nim diody, to prawdopodobnie jest uszkodzony zasilacz w sterowniku. Przy padnietych kondensatorach tak się dzieje.

0
  • #10 02 Lis 2008 10:23
    tmko
    Poziom 16  

Na początku szukania przyczyny wymieniłem elektrolity ale stabilizatorów nie podstawiałem.Przy pomiarach napięć zasilających w czasie pulsowania wahały się do 1,5 V ale to chyba normalne?
    W zasilaczu znajduje się LM340T5 , 7812C , 7905C.

0
  • #11 02 Lis 2008 10:58
    Tomasz.W
    Poziom 35  

tmko napisał:
    ....Przy pomiarach napięć zasilających w czasie pulsowania wahały się do 1,5 V ale to chyba normalne?
    To nie jest normalne. Wahania napięcia są normalne, ale nie aż tak duże. Te wahania 1,5 Volta to jak mniemam występują zaraz za stabilizatorami. Na którym napięciu. Musiałbyś sprawdzić jaki jest pobór prądu przez układ. Całkiem możliwe że stabilizatory są dobre, tylko gdzieś "dalej" coś się zwiera.

0
  • #12 02 Lis 2008 11:34
    and61
    Poziom 26  

zamiast naprawiać ten programator wg mnie lepiej zakupić nowy np ten http://www.jumo.com.pl/pdf/70.3041_pl.pdf
    po naprawach wymagane jest wzorcowanie tego typu przyrządów ponieważ nigdy nie będzie pewności czy wskazania są poprawne

0
  • #13 02 Lis 2008 11:54
    tmko
    Poziom 16  

Jeszcze raz dokonałem pomiarów na stabilizatorach i na wszystkich jest podobnie na przykład na pięcio woltowym jest 4,80 V - 5,03 V.
    Wyświetlacz zapala się i gaśnie z częstotliwością jednej sekundy.

0
  • #14 02 Lis 2008 12:20
    Tomasz.W
    Poziom 35  

tmko napisał:
    ....na przykład na pięcio woltowym jest 4,80 V - 5,03 V.....
    No to gdzie to 1,5 Volta różnicy. Jak bym nie liczył to wychodzi mi 200mV.

0
  • #15 02 Lis 2008 12:24
    tmko
    Poziom 16  

Przepraszam dla pewności użyłem drugiego przyrządu ,więc takie odstępstwo to chyba w normie.

0
  Szukaj w 5mln produktów