Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

halogeny, ledy czy ....??? do mieszkania 53m2, duże opłaty

01 Lis 2008 09:58 5563 15
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie .
    a ja mam taki problem :
    kupiłem mieszkanie 53 m2 w którym poprzedni właściciel postawił całe oświetlenie na halogeny w podwieszanych sufitach. Są one na 12 V i wszystkie 50 Watowe :/.
    To mi się podoba ale problem zacznie się z rachunkami bo całe mieszkanie ma ich :
    - duży pokój : dwa obwody , w jednym 4 w drugim 8 szt.= 12szt
    - mniejszy pokój : dwa po 4 szt = 8szt
    - przedpokój : jeden obwód = 4sz
    - kuschnia : dwa obwody jeden 2 szt w drugim 4 = 6szt
    - łazienka : jeden obwód 3 szt
    łacznie 33szt X 50 Wat = 1600 W

Sami widzicie że rachnki za prąd będą astronomiczne bo napewno 3/4 będzie ciągle włączone...
    Proszę o poradę co zrobić... na co zamienić, ledy czy ... niewiem:(
    Jak Ty byś to pozmieniał co wpraowadził, bardzo proszę o poradę..

proszę nawet o konkretne linki sprawdzone na allegro
    pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Te halogeniki led są marnej jakości. Szczególnie te tanie z allegro. Miałem doczynienie z kilkoma takimi. A nie chciałbyś świetlówek zamiast halogeników? Są bardziej oszczędne tylko byś musiał przerobić instalację.
  • Poziom 33  
    bandzior2 napisał:
    Te halogeniki led są marnej jakości. Szczególnie te tanie z allegro. Miałem doczynienie z kilkoma takimi.

Te tzn. które?
    Proponował bym systematyczną wymiane na led-y.
  • Poziom 26  
    Te chińskie. Są tanie i świecą marną jakością światła. Są też lepsze ale drogie.
  • Poziom 33  
    E tam drogie ;) za dwie dychy już coś kupisz
  • Poziom 28  
    Możesz zmienić na ledy, wiadomo duuuuża oszczędność ale za to na pewno ciemniej. Można jeszcze 50W halogeny wymienić na słabsze np. 35W, lub zrobić kombinację np. jeden obwód w halogenach drugi w ledach. Nie potrzebujesz mocnego światła palisz tylko ledy, a jak potrzebujesz blasku to halogeny :). Możliwości jest dużo.
  • Poziom 10  
    bandzior2 napisał:
    Te halogeniki led są marnej jakości. Szczególnie te tanie z allegro. Miałem doczynienie z kilkoma takimi. A nie chciałbyś świetlówek zamiast halogeników? Są bardziej oszczędne tylko byś musiał przerobić instalację.

ok , a na czym polegają świetlówki?? jak mam halogeny obudowane w płycie gipsowej i tak chce pozostać !

patryk-84a napisał:
    Możesz zmienić na ledy, wiadomo duuuuża oszczędność ale za to na pewno ciemniej. Można jeszcze 50W halogeny wymienić na słabsze np. 35W, lub zrobić kombinację np. jeden obwód w halogenach drugi w ledach. Nie potrzebujesz mocnego światła palisz tylko ledy, a jak potrzebujesz blasku to halogeny :). Możliwości jest dużo.

Tak, zamiana na 35 W czy nawet na 20 W ale to ciągle dość duże obciążenie rachunku bo przy :
    34 x 20 = 680 W w tym powiedzmy ciągle będzie się świecić 20szt to jest 400 W
    A przy LED 20 x 3 = 60 W

Różnica jest ogromna tylko chodzi czy gra jest warta świeczki czy warto w nie inwestować i w jakie??.... oczywiści cena się też liczy ! najlepiej jakby ktoś podrzucił link z allegro czegoś sprawdzonego niedrogiego i w miare pewnego..
    Jeszcze jedno – byłem przed chwilą w mieszkanku i jeden obwód mi się nie świeci po wyjęciu pierwszej z połączenia 8 szt pociągnąłem kabel który był gdzieś w suficie i wyciągnąłem z upaloną końcówką..:/
    Nie wiecie czy na całe mieszkanie robi się jedną rozdzielnie z transformatorami czy w każdym pomieszczeniu jest oddzielny bo nie widze miejsca gdzieżby mogło to być zlokalizowane - jest tylko włącznik na ‘2 ‘ i dziury w płycie pod miejsca halegeników
  • Poziom 33  
    Każdy obwód powinien miec swój transformator. Transformatory chowa się na suficie. Elektroniczny bez problemu można przełożyc przez otwór samej oprawki. Ja np umieszczam je przy najbliższej oprawce patrząc od strony wyłącznika
  • Poziom 10  
    no własnie -kupa!! wyciągnąłem z pierwszej w kolejności żarówki i półtorametrowy upalony kabel i jak tu teraz się do niego dobrać:( jak wszystko płytą obudowane..
  • Poziom 21  
    dzikus25napisał:

Cytat:
    no własnie -kupa!! wyciągnąłem z pierwszej w kolejności żarówki i półtorametrowy upalony kabel i jak tu teraz się do niego dobrać:( jak wszystko płytą obudowane..

Czyli kompletna lipa :cry: - tak zresztą wygląda większość tych cudownych nowych halogenowych instalacji oświetleniowych. Robią je pseudo fachowcy kręcąc lipę i przykrywając ja re gipsem – klient i tak nie zobaczy a mieszkanie może najwyżej tylko w późniejszym okresie się spalić, ale „fachowiec” dawno już będzie miał kasę i będzie już gdzie indziej kręcił lipę i po pożarze nikt mu nie udowodni niczego – wszystkie dowody rzeczowe spłoną – prawda, że to patent doskonały:D:!:. I pomyśleć, że tylu zachwyca się takim partactwem widząc jedynie zewnętrzną skorupę pokrywającą szajs.
  • Poziom 33  
    A szukałeś może w mieszkaniu rozdzielni z trafo? Może faktycznie gdzieś jest
  • Pomocny post
    Spec od Falowników
    Jak jest kabel 1,5m z upaloną końcówką, to ani chybi w tym promieniu coś będzie: transformator, kostka zaciskowa, puszka rozdzielcza, drugi koniec kabla... Pamiętasz choć kierunek, z którego to przyciągnąłeś? Trzeba będzie tam wywalić dziurę - najwyżej wstawisz w nią na końcu jeszcze 1 halogen.
    Spróbuj zrobić zdjęcie wkładając do dziury po halogenie kieszonkowy cyfrak - może tak zlokalizujesz. Dla mnie to jedno z podręcznych narzędzi do zaglądania w niedostępne miejsca.
  • Poziom 10  
    bonanza napisał:
    Jak jest kabel 1,5m z upaloną końcówką, to ani chybi w tym promieniu coś będzie: transformator, kostka zaciskowa, puszka rozdzielcza, drugi koniec kabla... Pamiętasz choć kierunek, z którego to przyciągnąłeś? Trzeba będzie tam wywalić dziurę - najwyżej wstawisz w nią na końcu jeszcze 1 halogen.
    Spróbuj zrobić zdjęcie wkładając do dziury po halogenie kieszonkowy cyfrak - może tak zlokalizujesz. Dla mnie to jedno z podręcznych narzędzi do zaglądania w niedostępne miejsca.

genialne z tym aparatem...! wielkie dzieki -jeszce dziś to przetestuję!!

co do rozdzielni..hmm- niepotrafie określić jej miejsca jeśli wogóle jest ..! pobawię się jeszce inaczej - rozkręce gniazdko wyjmę przewody i poruszam nimi , może one określą mi miejsce gdzie jest transformator..

wracając do tematu :
    możecie mi polecić jakieś LEDY z allegro??
    może poślijcie mi link na PW żeby niebyło reklamy..! takie które Wy już macie i jesteście zadowoleni

pozdr
  • Poziom 28  
    Jesteś pewien, że te halogeniki są na 12V? W 12V instalacjach występuje problem dużych prądów. Skoro piszesz, że w obwodzie jest 8 halogenów to przez przez przewód zasilający z trafa płynie prąd 33A co przy nie odpowiednim przekroju przewodu zasilającego może właśnie spowodować upalenie przewodu. W takich pomieszczeniach jak pokoje, kuchnia czy korytarz to można bez problemu stosować halogeny na 220V, pozbywamy się kłopotu z doborem transformatora lub zasilacza oraz dużych przekrojów przewodów. W łazience wiadomo, dla bezpieczeństwa 12V tym bardziej, że niektórzy stylowo montują halogeniki np. w obudowie wanny przy podłodze itp. Jeśli chcesz wymienić od razu wszystkie halogeny na ledy to przygotuj się na wydatek rzędu ok 600zł przy takiej ilości lampek. Musisz jeszcze patrzeć za odpowiednimi ledami żeby pasowały w twoje oprawki.

Dodano po 8 [minuty]:

Co do allegro to musisz patrzeć na typ oprawki GU10 lub GU5.3/MR-16. Zwróć także uwagę na ilość diod zamontowanych w jednej żarówce. Na firmę w tanich diodach nie patrz bo nie ma co. Chyba że chcesz jakieś markowe drogie? Są jeszcze diody o różnej barwie światła i kącie świecenia.
  • Poziom 12  
    Ja właśnie wymieniam halogeny i nie tylko na ledy. Kupiłem 48 diodowe. Na razie włożyłem jeden na próbę. I wizualnie świeci on podobnie jak halogen 35W. A wygląda owiele lepiej. Jak będziesz chciał dam Ci namiary na firmę w której kupuje. ( za 48 led 23 zł ) I jaj będziesz przekładał pamiętaj że musisz zmodyfikować ten pręcik który podtrzymuje żarówkę w obudowie.
  • Poziom 10  
    efish napisał:
    Ja właśnie wymieniam halogeny i nie tylko na ledy. Kupiłem 48 diodowe. Na razie włożyłem jeden na próbę. I wizualnie świeci on podobnie jak halogen 35W. A wygląda owiele lepiej. Jak będziesz chciał dam Ci namiary na firmę w której kupuje. ( za 48 led 23 zł ) I jaj będziesz przekładał pamiętaj że musisz zmodyfikować ten pręcik który podtrzymuje żarówkę w obudowie.

sorki, jak zmodyfikować pręcik?? myslałem ze sdiodowe są przystosowane do >5,3< ??