Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz Warsztatowy 0-30V/0-2A +/-5/12V by Madman07

Madman07 01 Lis 2008 14:32 15142 12
  • Zasilacz Warsztatowy 0-30V/0-2A +/-5/12V by Madman07

Witajcie!

Przedstawiam wam zasilacz 0-30V 0-2A, +/- 5/12V. Jest on na bazie projektu, który często jest na elektrodzie (http://www.electronics-lab.com) + modyfikacja Szoplera. Sterowanie przez 2xPWM z PIC'a + zasilacz ATX.

- Zasilacz impulsowy

Ot zwykły ATX z wyprowadzonymi napięciami +/- 5/12V. Na obydwóch radiatorach siedzą czujniki DS18B20. Jest on włączany poprzez przekaźnik. Do tego dodatkowa płytka z bezpiecznikami – tak gdyby zawiodło zabezpieczenie zasilacza.

- Zasilacz regulowany

Znany na elektrodzie projekt. Wiem, że 2A to mało, ale mam trafo ok. 27V luzem, 2.5A. Przy 30V i 2A napięcie nie powinno przysiadać. Jest on sterowany przez klucze 10 bitowe PWM autorstwa Pawła Es. (url=https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=837609). Na zaciskach + i – pomiar prądu raz natężenia przez wybudowany przetwornik ADC. Dodana jest modyfikacja Szoplera – stabilizacja zasilania op-amp’ów z lekką modyfikacją (LM317 zamiast LM7824). Część wykonawcza to 2xBD911, sterują nimi BD137 i BD139 (jeden z BD139 się uszkodził). Tranzystory wykonawcze na radiatorze + DS18B20. Tranzystory sterujące bez radiatorków - w ogóle się nie grzeją. Przy samym wyjściu dałem przekaźnik sterowany z procka.

- Serce, czyli PIC16F877A

Jego zasilanie idzie z osobnego uzwojenia trafa, które ma ok. 6-7V (niestety stabilizator nie jest low-drop, więc napięcie procka wynosi tylko 4.75V, co jednak mu wystarcza). Napięcie dla stabilizatora +12V (wiatrak, przekaźniki) bierze się od LM317 przy wzmakach operacyjnych. Do procka podłączony LCD a na nim:

U= u_zmierzone V [u_nastawione] ikonka_wiatrak
    I= i_zmierzone A [i_nastawione] ikonka_rastra

Procek odczytuje temp. Z Ds'ów i po przekroczeniu ok. 60 stopni C włącza wiatraki. Po przekroczeniu ok. 100 stopni C rozłącza przekaźniki zależnie, której części temp. wzrosła. Nastaw dokonuję dwoma enkoderami. Krótkie przyciśnięcie przycisku zapisz służy do zmiany rastra (0.1V/1V, bądź 0.01A/0.1A). Dłuższe przyciśnięcie to zapis aktualnych nastaw do EEPROM’u.Dwa switche ON/OFF informują proca, który zasilacz należy włączyć (tj. przekaźnik). Dlaczego nie podłączyłem bezpośrednio? Bo umożliwiało by to userowi włączenie przegrzanego zasilacza. Procek pierw sprawdza temp. na zasilaczach i dopiero pozwala włączyć je. Diody informować będą o pracy zasilaczy. Z zasilacza regulowanego zamiast diody informującej o przepięciu sygnał idzie do procka, który włącza jednocześnie diodę oraz brzęczyk – tak żeby usłyszeć przeciążenie, bo nie zawsze patrzy się na diody:)Klucze PWM są sterowanie przez 2 10-bitowe wbudowane PWM’y. Do klucza odpowiadającego za napięcie jest dodatkowo podłączony sygnał bezpieczeństwa z procka, w przypadku którego zaniku (np. procek siadł, padło część trafa 5V, 27V działa dalej) umożliwia natychmiastowe ustawienie U wyjściowego na minimum.

Mierzone wartości jeszcze trochę skaczą mimo zastosowania programowego filtru dolnoprzepustowego. Podejrzewam, że trzeba dać większa pojemność filtrującą albo zwiększyć ilość odczytów.

- Inne

Program pisany w picBasicu, z użyciem kompilatora mikroBasic. Jest to mój drugi program. Jeżeli jest ktoś zainteresowany jego podejrzeniem, to mogę go zamieścić. Obudowa zrobiona z drewna. Przód i tył z blachy aluminiowej oczywiście uziemiony. Całość pomalowana czarnym, matowym spray’em. Opisy zrobione w PhotoFiltre i Paincie :D Wydrukowane na papierze samoprzylepnym, niestety na drukarce atramentowej toteż czarny nie wygląda na czarny. Po lewej i prawej stronie dwa wiatraczki z zasilaczy komputerowych połączone równolegle i zamaskowane grillami.

Schematu, płytek, kodu, wsadu nie udostępniam na razie, bo zasilacz est w wersji 0.3. Zostało jeszcze dużo rzeczy do zmienienia. Jednak gdyby koś chciałby samemu coś takiego zrobić, to mogę pomóc w zaprojektowaniu części uC i napisaniu programu.

Podziękowania za pomoc:
    - Viayner’owi za ogólne na kierowanie i pomoc przy początkowych fazach projektu,
    - Pawłowi Es. Za stworzenie kluczy PWM,
    - Szoplerowi za modyfikację ad. Stabilizacji oraz 2 tranzystorów,
    - jackekk232 za wskazówki dotyczące zasilania op-ampów, pomoc przy ograniczeniu prądowym i ustawieniu napięcia,
    - Telemah’owi za porady dot. Radiatora (od którego dostane słuszny opiernicz za zastosowanie tego małego chłodzona ;p )

P.S. Mogę dodać jeszcze 2 filmiki dla chętnych :D

Pozdrawiam i proszę o komentarze :D

Fajne!
  • Relpol
  • #2 01 Lis 2008 17:28
    wrobello
    Poziom 11  

Zasilacz fajny, ile Amper (mA??) wyciągnie z -5V i -12V ?

• #3 01 Lis 2008 17:39
    Madman07
    Poziom 19  

wrobello napisał:
    Zasilacz fajny, ile Amper (mA??) wyciągnie z -5V i -12V ?

Jako, że te gałęzie są zrobione na LM'ach (więc nie mogłem np. wstawić silniejszych diod) to tylko 0.5A z -12V oraz 1A z -5V. W planie mam znalezienie ATX'a, w którym można będzie zrobić przeróbkę.

Oczywiście spiesząc się zapomniałem napisać kilku ważnych kwestii. Zasilacz jeszcze nieskończony - na razie wyciągną tylko 24V. Przydał by się też większy radiator oraz ładniejsze płytki, bo te wyszły masakryczne :D mam nadzieje poprawić to w wersji 0.4 oraz być może zastosować scalony przetwornik DAC (akurat mam na stanie 16-bitowy). Obudowa lekko się z boku otarła (aluminium) bo zasilacz jest robiony od lutego. Na wakacjach zmieniłem całkowicie koncepcję (zastosowanie zasilacza z electronics-labs jako części wykonawczej).

P.S. Mam nadzieje, że nikogo nie pominąłem w podziękowaniach :D

• Relpol
  • #4 01 Lis 2008 18:40
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Ja mam pytanie odnośnie chłodzenia.
    Mam rozumieć, że jeden wentylator wtłacza powietrze, a drugi je wysysa?

• #5 01 Lis 2008 19:05
    Madman07
    Poziom 19  

Faces napisał:
    Witam.
    Ja mam pytanie odnośnie chłodzenia.
    Mam rozumieć, że jeden wentylator wtłacza powietrze, a drugi je wysysa?

Tak. Patrząc z góry ten po prawej wieje do środka, ten po lewej na zewnątrz.

• #6 01 Lis 2008 20:52
    czopik2004
    Poziom 19  

Czy przy takiej temperaturze DS'y nie odkleją się od radiatorów? Termo klej nie stopi się pod jej wpływem?

• #7 01 Lis 2008 21:39
    Madman07
    Poziom 19  

czopik2004 napisał:
    Czy przy takiej temperaturze DS'y nie odkleją się od radiatorów? Termo klej nie stopi się pod jej wpływem?

Tego jeszcze nie wiem, tak mocno go nie testowałem. Po prostu nie miałem pomysłu jak je przymocować. Z tego co przeglądałem w necie, taki klej zaczyna się topić przy 130°C więc powinien wytrzymać teoretycznie.

• #8 01 Lis 2008 22:00
    czopik2004
    Poziom 19  

Ja właśnie zastanawiam się nad jakimś mocowaniem czujników na radiatorze. Może wystarczy śrubka i kawałek wygiętej blaszki. Nie ufam za bardzo takim wynalazkom, jak te kleje.

• #10 02 Lis 2008 00:32
    misiupan
    Poziom 35  

quinty napisał:
    Skąd masz te gałki czarne? Też takie mam i ciekaw jestem od czego są.

Podobne gałeczki miały polskie radioodbiorniki samochodowe typu Safari - tak mi się wydaje , stare balaupunkty itp.

Zasilacz podoba mi się pod względem estetycznym , parametry ma w prawdzie przeciętne ,ale wykonanie super .Ile czasu potrzeba na wykonanie takiego zasilacza ?

• #11 02 Lis 2008 11:09
    Madman07
    Poziom 19  

quinty napisał:
    Skąd masz te gałki czarne? Też takie mam i ciekaw jestem od czego są.

Kiedyś kupiłem 1kg złomu elektronicznego na allegro. Tam właśnie miałem kilka gałek, w tym 2 takie.

misiupan napisał:
    Ile czasu potrzeba na wykonanie takiego zasilacza ?

Pierwszy projekt powstał w lutym - w ok. 1 tydzień zrobiłem obudowę. Potem powstały wersje 0.1 i 0.2 które nie działały. W końcu w sierpniu zaprojektowałem schematy i płytki. Na początku września wszystko było złożone i po kolei uruchamiałem to i pisałem soft a czas na to miałem tylko w piątki i kilka godzin w sobotę, temu tak długo to trwa.

• #12 03 Lis 2008 23:15
    NEQROLOG
    Poziom 11  

Pytanie czy taki zasilacz wytrzyma pracę około 20 minut przy obciążeniu ok 25 A .
    Chodzi o CB radio + wzmacniacz mocy W.cz 300 W .
    Mam do tego zasilacz 30 A na Transformatorze , ale jeśli by wytrzymało obciążenie przeciętnej łączności to był by ciekawy pomysł robi na bazie zasilacz impulsowego zasilacze do CB .
    Chodzi przede wszystki o modulację SSB , gdzie prąd jest większy , a dodając wzmacniacz dochodzi kilaknaście Amper .

• #13 17 Gru 2008 15:37
    Madman07
    Poziom 19  

Zmodyfikowałem trochę soft., Teraz jest już napisany w C. Zajmuje ok 96% pamięci procka. Dodałem menu z przydatnymi funkcjami. Co prawda, zasilacz nie jest tak stabilny jak oczekiwałem, ale jak na razie mi to nie przeszkadza. W następnej wersji zamierzam zastosować zewnętrzne przetworniki ADC i DAC.

Zasilacz Warsztatowy 0-30V/0-2A +/-5/12V by Madman07Zasilacz Warsztatowy 0-30V/0-2A +/-5/12V by Madman07Zasilacz Warsztatowy 0-30V/0-2A +/-5/12V by Madman07
    Zasilacz Warsztatowy 0-30V/0-2A +/-5/12V by Madman07Zasilacz Warsztatowy 0-30V/0-2A +/-5/12V by Madman07Zasilacz Warsztatowy 0-30V/0-2A +/-5/12V by Madman07