Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie awaryjne 2 pomp 1,5 KW do CO

01 Lis 2008 15:23 3317 14
  • Poziom 10  
    Witam
    Mam w firmie duzy piec do CO, nie ma w nim niestety cienia grawitacyjnego obiegu. Cały obieg wymusza pompa (która ma silnik 1,5 KW). W zasadzie pompy są dwie tylko palacz ma obowiązek przełączać pompy tak aby tydzień chodziła jedna a później tydzień druga. Silniki w pompach są na 230V. A teraz sedno tematu.
    W razie jak wyłączą prąd chciałbym żeby przez około 4h pompa działała na podtrzymaniu z akumulatorów. Tak już sobie wymyśliłem, że dam dwa akusy 230Ah, połącze szeregowo, przetwornica 24/230 taka 2000W/4000W w impulsie, mam stary ale bardzo dobry duży prostownik, którym kiedyś ładowano całą baterie akumulatorów także na pewno by mi akumulatory naładował.
    Moje dylematy są następujące:
    1. Czy 12V czy też 24V z akumulatorów?
    2. Jak duże przekroje przewodów przy 12/24??
    3. Znajomy mówił mi coś o "APF-ie" czyli urządzonku które przełączało by mi w przypadku braku fazy w sieci na kolejną fazę a w razie braku wszystkich faz przełączało by na fazę z przetwornicy.
    Tylko, że albo coś mi pokręcił albo co bo nie mogę tego urządzenia nigdzie dostać. Chodziło by o coś co automatycznie przełączyło by silnik pompy z sieci na przetwornice.
    4. Czy mogę prosić o podanie urządzenia które będzie mi sterowało ładowaniem akumulatorów? to jakiś regulator ładowania będzie czy coś??

Wiem, że temat CO był już poruszany ale silnik 1,5 KW i 2 potęzne akumulatory trochę mnie przerażają i wolę popytać was kochani zanim zdecyduję się na jakieś rozwiązanie i zacznę kupować elementy.
    Pozdrawiam
  • MetalWork
  • Poziom 22  
    Przy takich mocach to może lepiej agregat.Jeśli jest palacz to go odpali.
  • MetalWork
  • Poziom 10  
    tylko ze piec jest tak duzy ze palacz dokłada raz dziennie przy duzych mrozach. no i jak nikogo w firmie nie ma np przez weekend czy czasami w nocy o to nie bedzie mial kto odpalic agregatu no i bedzie bum!
  • Poziom 31  
    Na pytanie 1
    To zależy jaki masz prostownik.
    Na pytanie 3
    Był taki układ opisany kiedyś w Radioelektroniku (tak jakoś w latach 70 chyba).
    A przełączanie zasilania pompy z sieci na przetwornicę zrealizujesz za pomocą układu SZR, ewentualnie drugi wariant to zastosowanie stycznika typu SU-... który miał styki główne przełączne. Takie styczniki były stosowane w elektrowniach (tam się z nimi spotkałem) jako przerzutka zasilania oświetlenia awaryjnego.
    I sprawa następna. Chyba te 230Ah to trochę za mało dla Twoich potrzeb. Gdy policzysz sprawność przetwornicy i to, że nie można akumulatora wyładować do zera, to trzeba zastosować większe akumulatory (nie podejmuję się powiedzeć ile większe).

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 22  
    Na pewno przetwornica 24/230 będzie korzystniejsza a ze względu na mniejsze obciążenie tranzystorów na wejściu ( mniejsze prądy).
    Myślę ,że agregat też może odpalać automatyka.
  • Użytkownik obserwowany
    A czy to są pompy grundfosa takie sprzężone w 1 obudowie magma czy manga?
  • Poziom 10  
    Nie to dwie osobne pompy. Wstawione są zawory i palacz ręcznie zamyka 1 zawór otwiera 2 i włącza odpowiednią pompę. Zasadniczo piec powinien sterować pompami no ale na razie jest mala partyzantka bo zimno jest a palic trzeba.
    To polecicie mi jakies konkretne modele tego przełącznika i regulatora ładowania? Chce włożyć 2 akumulatory po 230Ah. Myślisz że to nie wystarczy?
  • Poziom 22  
    Wystarczy na jakiś 3 góra 4 godziny pracy.
  • Poziom 21  
    Witam
    Szkoda łez – proponowana przetwornica zdecydowanie za mała – silnik 1,5 kW nie ruszy.
    Akumulatory na 4 h pracy również zbyt małe – starczą jedynie – przy ich idealnym stanie na max 1h.
    Przy takim silniku tylko agregat prądotwórczy z automatyką SZR – reszta to nieopłacalna iluzja.
  • Poziom 10  
    no to tak, sam cos tam znalazlem a gdyby zastosowac PF-441- automatyczny przełącznik faz gdzie mozna ustawic faze priorytetowa to wogole problem rozwiazuje o ile dobrze rozumiem dzialanie to po zaniku bądź przekroczeniu o zadana wartosc napiecia przelacza sie na kolejne fazy, czyli ostatnia faza bylo by u mnie 230 z przetwornicy, a priorytetowa obojetnie ktora faza z sieci czyli jak faza w sieci wroci to przelacznik przelaczy na nia.
    tylko czy silnik ruszy, czy tez bedzie jak pisze EAndrzej placz i zgrzytanie zebow ;P
  • Użytkownik obserwowany
    Ale pompy chodzą 24h/dobe wiec nie ma problemu z rozruchem ---jak myslę?
  • Poziom 34  
    Witam . Akumulatory 230Ah na 24V zasilające przetwornicę na 230V 7A , przy sprawności 90% i max. rozładowaniu 90% wystarczą na ok.2-2,5godz. Może nawet nie , bo pojemność będzie mniejsza przy ciągłym prądzie obciążenia na poziomie 80A. Jeśli ma to być przetwornica , to o dopuszczalnym przeciążeniu do 15A (3kW). Lepiej użyć min. 4kW-wego agregatu z autostartem .
  • Użytkownik obserwowany
    Koszt agregatu wyjdzie mniejszy niżakku i przetwornic.
  • Poziom 25  
    Ja też bym radził agregat prądotwórczy ale z rozruchem elektrycznym. Mały akumulator potrzebny do rozruchu (agregaty mają chyba już w sobie akumulator) + dodatkowa elektronika sterująca.
  • Poziom 10  
    no coz moze i raja z tym agregatem moze ktos podac jakis konkretny model? watpie zeby to bylo taniej niz akusy i przetwornnica bo za sam agregat z elektrycznym włączaniem wydam kupe kasy, a do tego trzeba kupic alo zbudowac cos co go wystartuje. Poprosze zatem o jakies sprytne rozwizanie z agregatem.