Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki prostownik do akumulatorow bezobslugowych ?

01 Lis 2008 20:14 19037 16
  • Poziom 12  
    mam kilka akumulatorow bezobslugowych ( bosch i banner 60 - 100ah) [oraz 2 zwykle]- w instrukcji jest napisane ze mozna je ladowac pradem max 14,4v ... moj stary prostownik daje ok 17v pod koniec ladowania - pozyczylem ostatnio prostownik od kolegi - jakis za 90zł polski i tez daje prawie 17v...

dlatego chcialbym kupic jakis prostownik ktory ma ograniczone napiecie ladowania .

prostownikow jest mase ale nie wiem ktore sa warte zainteresowania ...

znalazlem cos takiego - mozna go kupic za ok 280zł http://www.blackanddecker.pl/automotive/productdetails/catno/BDV1085/

prosze o pomoc bo juz sam nie wiem co wybrac w kwocie do 300zł ?
  • Poziom 15  
    zrób sam. trafo masz mostek też jakiś mały regulator i gotowe.A zasadnicze pytanie jest taki czy mierzyłeś napięcie pod obciążeniem czy nie ?
  • Poziom 12  
    nie znam sie na tym na tyle by zrobic go samemu - dlatego musze cos kupic na poczatku tygodnia a nie mam zielonego pojecia co - czytalem test w auto świecie i oni tam polecaja prostownik NORAUTO ale w krakowie nie mozna go kupic nigdzie . wszystko inne co ogladalem nie miala elektronicznej regulacji napiecia.

mierzylem napiecie na klemach akumulatora pod koniec ladowania .
  • Poziom 15  
    powiem tak to ze jest pod koniec ładowania 17V to w gruncie rzeczy nie ma nic do znaczenia.Najważniejsze jest to by prąd ładowania był na dobrym poziomie. Czyli ze by nie był za duży lub za mały.
    to ze napięcie wzrosło jest winą kondensatora wygładzającego który się naładował i podbija napięcie.spróbuj zrobić tak jak się aku naładuje odłącz jr zewrzyj na chwile sekunda góra dwie podłącz s powrotem do aku i mierz napięcie ale w miarę szybko to możne nawet zdołasz zauważyć wzrost napięcia w miarę lądowania się kondensatora.To w żaden sposób nie przeszkadza aku.
  • Poziom 31  
    w nowych nierozbieralnych bezobsługowych akumulatorach gdzie po normalnemu po dobroci nie można dolać wody destylowanej nie wolno dopuszczać do wzrostu napięcia powyżej 14.4 volta gdyż powoduje to intensywne gazowanie,wzrost temperatury elektrolitu i szybsze odparowywanie wody z akumulatora,a co się z tym wiąże uszkodzenie akumulatora poprzez odsłonięcie plyt,gdyż wody dolać nie da rady.
  • Poziom 12  
    Banasiewicz02 napisał:
    w nowych nierozbieralnych bezobsługowych akumulatorach gdzie po normalnemu po dobroci nie można dolać wody destylowanej nie wolno dopuszczać do wzrostu napięcia powyżej 14.4 volta gdyż powoduje to intensywne gazowanie,wzrost temperatury elektrolitu i szybsze odparowywanie wody z akumulatora,a co się z tym wiąże uszkodzenie akumulatora poprzez odsłonięcie plyt,gdyż wody dolać nie da rady.

to wiem i dlatego chce kupic dobry prostownik ...

tylko jaki ??
  • Poziom 39  
    Ja mam od 1974 r. prostownik najprostszy jaki może być: Trafo moc - 150VA, napięcie zmienne skuteczne po stronie wtórnej - 12V, 1dioda krzemowa -10A na radiatorze (prostowanie jednopołówkowe) i amperomierz z zakresem 10A. Jeszcze żadnego akumulatora nie przeładowałem. Przy w pełni sprawnym akumulatorze na koniec ładowania prąd spada do zera. W im gorszym stanie jest akumulator to prąd końcowy jest coraz większy.
    Co do akumulatorów bezobsługowych, to bezobsługowe to one są z nazwy. W instrukcji akumulatora bezobsługowego Centry pisze jak drut, należy okresowo sprawdzać poziom elektrolitu i go uzupełniać wodą destylowaną. I w takim bezobsługowym akumulatorze po dwóch latach (nie dawało mi to spokoju) musiałem dolać ok. 1litra wody. W oryginalnym akumulatorze w megance (Tudor - o ile się nie mylę) też dwa razy dolewalem wody destylowanej - w sumie ok. 3/4 litra.
  • Poziom 12  
    gimak napisał:
    Ja mam od 1974 r. prostownik najprostszy jaki może być: Trafo moc - 150VA, napięcie zmienne skuteczne po stronie wtórnej - 12V, 1dioda krzemowa -10A na radiatorze (prostowanie jednopołówkowe) i amperomierz z zakresem 10A. Jeszcze żadnego akumulatora nie przeładowałem. Przy w pełni sprawnym akumulatorze na koniec ładowania prąd spada do zera. W im gorszym stanie jest akumulator to prąd końcowy jest coraz większy.
    Co do akumulatorów bezobsługowych, to bezobsługowe to one są z nazwy. W instrukcji akumulatora bezobsługowego Centry pisze jak drut, należy okresowo sprawdzać poziom elektrolitu i go uzupełniać wodą destylowaną. I w takim bezobsługowym akumulatorze po dwóch latach (nie dawało mi to spokoju) musiałem dolać ok. 1litra wody. W oryginalnym akumulatorze w megance (Tudor - o ile się nie mylę) też dwa razy dolewalem wody destylowanej - w sumie ok. 3/4 litra.

w moim akumulatorze - banner - nie ma mozliwosci dolania wody - jest calkowicie szczelny , posiada jakies turbo systemy ograniczajace parowanie itp , ale instrukcja mowi wyraznie - 14,4v to max ...

w drugim ( bosch silver chyba ) tez sie nie da dolac ...
  • Poziom 39  
    Nie upieram się, że w każdym akumulatorze da się uzupełnić elektrolit.
    W Centrze o której pisałem i Tudorze pokrywki z korkami do ogniw były zakryte nalepkami z napisem - bezobsługowe.
    Jeżeli chcesz mieć maksymalne napięcie (szczytowe) 14.4V to transformator po stronie wtórnej powinien mieć napięcie 10V i wtedy możesz zastosować prostowanie dwupołówkowe bez obawy przeładowania. Akumulator będziesz mógł mieć bez obawy przez tydzień podłączony do prostownika i nic mu się nie stanie.
  • Poziom 12  
    kupiłem prostownik black&decker BDV1085 jestem bardzo zadowolony z niego ... zapłaciłem za nowego 279zł
  • Poziom 42  
    Dwieście złotych za dużo , chyba ,że zajmujesz się odpłatnym ładowaniem akumulatorów.
  • Poziom 12  
    emeryt2 napisał:
    Dwieście złotych za dużo , chyba ,że zajmujesz się odpłatnym ładowaniem akumulatorów.

dokładnie ...

kolega juz kupił prostownik za 70zł - to ładuje do 18v akumulator ... wole zainwestować i nie zmieniać akumulatorów co roku...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    elektrit napisał:
    Bosch robi takie ładowarki, ale najtańsza kosztuje około 130zł.

wiem - widziałem je w selgrosie - ale one są trochę słabe - a ja potrzebuję czasem też naładowac akumulator np 160ah albo 2 x 70ah w szybkim czasie ...

ale do samochodow akumulatorów te bosche sa fajne i tez można je polecić ...
  • Poziom 2  
    witam koledzy ja zakupilem BDV1085prostwnik i szukam in strukcji po polsku moze ktos posiada jestem z krakowa,pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Witam.
    Symbol prostownik nic nie mówi. Sprawdź czy bezpiecznik po stronie wtórnej wytrzyma prąd równy 0,1 pojemności twojego akumulatora. Jeżeli tak to ustaw taki prąd i ładuj akumulator przez 10 godzin. Nie powinno to uszkodzić ani prostownika ani akumulatora.
    Pozdrawiam.