Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Xsara - dmuchawa nie działa :(

01 Lis 2008 20:14 19087 21
  • Poziom 9  
    Witam
    Problem jest taki. Na początku nawiew działał na full. Poczytałem i wymieniłem te nieszczęsne tranzystory na regulatorze nawiewu (na BDX 66C). No i wszystko ładnie pięknie ale nie pochodziło za długo. Wrzuciłem na maxa i po chwili padło. Już w ogóle się nie załącza. Normalnie jak się podłączy pod akumulator to śmiga. Czego mam się spodziewać??Mogły się znowu zjarać i teraz nawet na full nie działa?? Nie wiem co mam zrobić :(
  • Poziom 18  
    Obejrzałeś dokładnie w jakim stanie był silnik? Ja w każdym razie zrobiłbym to.Demontaż zespołu silnika z regulatorem nie należy do przyjemnych
  • Poziom 38  
    W którejś Xsarze ( nie wiem czy I czy w II ) w obwodzie dmuchawy jest bezpiecznik temperaturowy - sprawdż go , może być przepalony.
  • Poziom 17  
    A ja myślę --- sprawdź stacyjkę.
  • Poziom 9  
    Wiem, że demontaż silnika nie należy do przyjemnych (najpierw wolałbym sprawdzić czy wina nie leży gdzie indziej, bo jeżeli to znowu sama dmuchawa to poszukam jakiejś używanej bo wymiana tych tranzystorów lub czegokolwiek co jakiś czas mi się nie widzi). Najpierw chyba zaopatrzę się jutro w jakiś miernik i sprawdzę czy dochodzi tam w ogóle jakieś napięcie (może wiecie jakie powinno być i na którym pinie?). A i gdzie jest ten bezpiecznik termiczny (nie wpadł mi w oczy)?

a i chodzi o xsare I z klimą półautomat
  • Poziom 11  
    lindonerl dobrze radzi. Zanim zaczniesz rozbierać pół samochodu to sprawdź stacyjkę.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Witam. Z doświadczenia wiem, że po usunięciu skutków nie szuka się przyczyny.
    W jakim stanie jest filtr przeciwpyłkowy w twojej Xsarze? Zatkany filtr jest podstawową przyczyną uszkodzeń termicznych regulatorów (jakiekolwiek by one nie były). Co do schematu - nie ma jednego schematu do wszystkich Xsar I.
    Co do bezpiecznika termicznego w układzie z płynną regulacją nawiewu - nie ma termika !!!
    Mogę podrzucić schemat zasilania jak napiszesz jaki jest OPR i silnik.
    Powodzenia
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    elektrit napisał:
    Problem leży gdzie indziej

Czy to jest odpowiedz ??!!
  • Poziom 9  
    Wiem gdzie problem lezy elektrit, ale wczesniej nie mówiłeś jak robią mistrzowie :). Chyba kupię używany bo ten już skopałem doszczętnie :( . A mogłem kupić MJ coś tam :)
  • Poziom 15  
    Witam. Tak sobie pomagamy ale oznaczeń z tranzystorów to się klientom nie pokazuje. Dzięki.:|
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Niezle :) Wszyscy mówią zakładaj BDX albo MJ (i to pracujący w serwisach) a tu nagle wychodzi, że są jakieś wynalazki :). Trzeba od razu było mówić przyślij do mnie bo zepsujesz :). No nic człek się uczy na błędach :)
  • Poziom 9  
    Witam!
    Mam problem z dmuchawą w xsarci 1999r 2.0 hdi z klimcią a mianowicie teraz już tylko z 4 i 5 biegiem :-( ,najpierw padły tranzystorki bo dmuchawa działała nonstop na 4 lub 5 biegu i zostały wymienione..... po wymianie jednak okazało się że teraz działa tylko bieg 1 2 lub 3 :-) ale brak jest 4 i 5 biegu........ Co dziwne przy regulcji od 1 do 3 biegu wszystko jest już ok jak wspomniałem jednak przy włączeniu na 4 lub 5 bieg dmuchawa przestaje działać,po jej wyłączeniu i ustawieniu w pozycji zero nie można załączyć biegu od 1 do 3 tylko trzeba wygasić autko i ponownie uruchomić i wtedy biegi od 1 do 3 działają :-) , może ktośz was miał podobny problem ??? prosiłbym o pomoc jeśli to możliwe :-)
  • Poziom 42  
    Jak masz z <klimcią> to <sterowniczek klimci>.
  • Poziom 9  
    emeryt2 napisał:
    Jak masz z <klimcią> to <sterowniczek klimci>.

tylko dziwne to dla mnie trochę ? jestem kiepski z elektroniki :-( ale sterownik klimy? mógłbyś mi podpowiedzieć coś więcej ? tzn jak to wygląda dokładniej? rozbierałem to sam tzn .rozebrałem schowek sprawdzałem tam i tu a jak się okazało to te tranzystorki były w silniczku dmuchawy:-) a ten sterownik klimy idzie jakoś sprawdzić ? gdzie on się znajduje to chyba wiem :-) teraz mam jeszcze pytanie ba jak już wspomniałem jestem kiepski z elektroniki to może mi to ktoś wyjaśni lepiej dlaczego po wymianie tranzystorków chodzą biegi od 1 do 3 a przy padniętych tylko na 4 i 5 biegu tzn,co ma do tego sterownik klimy ??? z góry dzięki za wytłumaczenie problemiku mojego :-) pozdr.
  • Poziom 42  
    Układ wykonawczy na tranzystorach jest czymś sterowany , sam się nie wysteruje. Czy już wiesz?
  • Poziom 9  
    emeryt2 napisał:
    Układ wykonawczy na tranzystorach jest czymś sterowany , sam się nie wysteruje. Czy już wiesz?

tak wiem o co już chodzi :-) tylko czytałem coś niecoś jeszcze o tych tranzystorach i wyczytałem że posiadam niestety zamienniki :-( które niezawsze się sprawdzają :-( czy mógłby jeden z nich już się spalić ???
    może jeszcze spróbuję zamontować u elektryka oryginały ? co sądzisz o tym ? może elektryk mi sprawdzi czy ewentualnie te wymienione by się któryś z nich spalił ???
  • Poziom 42  
    To pomierz i bedziesz wiedział , który sie spalił.Jeszczce nie zmierzyłeś? Zmierz też , czy masz sterowanie na niechodzących zakresach.
  • Poziom 9  
    emeryt2 napisał:
    To pomierz i bedziesz wiedział , który sie spalił.Jeszczce nie zmierzyłeś? Zmierz też , czy masz sterowanie na niechodzących zakresach.

witam! niestety wymienił mi kolega tranzystorki które zakupiłem ( niby oryginalne zamienniki do tego :( ) i co się okazało ??? dmuchawa nie działała na żadnym biegu.dziwne to. po wlutowaniu starych jest tak jak było wcześniej przeze mnie opisane.
    mam xsarę z klimą zwykłą.dmuchawa na początku zaczęła działać tylko sama na 5 biegu,obojętnie w jakim położeniu było pokrętło od sterowania dmuchawy.po wymianie na jakieś tam zamienniki tranzystorków,działa nawiew na pierwszych 3 biegach dobrze,ale po załączeniu 4 biegu lub 5 nawiew się wyłącza ............ po powrocie do biegu 0 i załączeniu dmuchawa dalej nie działa,trzeba wygasić auto i odpalić by móc znowu załączyć nawiew.
    proszę o pomoc jeśli ktoś wie co to może być :) jestem laikiem w tych sprawach więc sam za dużo niewiem
    pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Wskazują te
    objawy na uszkodzenie tranzystorków i układu sterującego ( wzgl. zabezpieczenia ).