Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym regulować napięcie z zasilacza 30V/30A

rwrojtek 01 Nov 2008 20:16 3385 11
NDN
  • #1
    rwrojtek
    Level 11  
    Witam
    Posiadam następujący zasilacz:

    Zasilacz laboratoryjny dużej mocy 30V/30A
    symbol produktu: SPS-9602
    Producent: MANSON Symbol oryginalny: SPS-9602-000G
    zasilacz

    Chcę przy pomocy zewnętrznego układu oraz napięcia 0-10V sterować wartością napięcia wychodzącą z tego zasilacza. Czyli napięcie zewnętrzne 0V oznacza, że z zasilacza wychodzi 0V; zaś 10V oznacza, że z zasilacza chcę uzyskać 30V. Oczywiście wartość napięcia ustawiona na zasilaczu za pomocą potencjometra w nim wbudowanego jest cały czas ustawiona na 30V a DODATKOWY układ ma sterować wartością napięcia jaka będzie dostarczana do pozostałych elementów układu.

    Może w inny sposób wytłumaczę:
    potrzebuję zbudować układ, który umieszczę między zasilaczem 30V/30A a stanowiskiem pomiarowym. Układ ten w zależności od zewnętrznego źródła zasilania 0-10V będzie przesyłał do stanowiska pomiarowego odpowiednio 0-30V.
    Napięcie 0-10V uzyskam ze sterownika programowalnego PLC, dlatego najlepiej aby układ ten nie potrzebował dużego prądu przy podłączaniu tego napięcia, bo sam sterownik (dokładnie jego wyjście analogowe) nie powinno być obciążone zbyt dużym prądem.

    Zatem czy mogę prosić o jakieś sugestie lub schemat takiego układu?

    pozdrawiam
    Wojtek
  • NDN
  • #2
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jakiego prądu "wymaga" to stanowisko pomiarowe (też 30A) ?

    Rozumiem, że nie zamierzasz zmieniać lub uzupełniać niczego we wnętrzu zasilacza, dodatkowy układ ma być dołączany z zewnątrz, bez "zdejmowania obudowy", czy tak ?
  • NDN
  • #3
    Rzuuf
    Level 43  
    Witam!
    Bez wchodzenia "do środka" zasilacza, rozwiązanie Twojego problemu jest możliwe przy zastosowaniu układu PWM - układ impulsowy z modulacja współczynnikiem wypełnienia. Niestety, na wyjściu takiego układu dostaniesz przebieg impulsowy, którego "wygładzenie" może stanowić osobną trudność.
    Układ może być zrealizowany stosunkowo prosto: Przetwornik U -> wypełnienie (multiwibrator) + klucz w postaci tranzystora polowego mocy (np. IFR1104L).
    Na wyjściu "klucza" jest filtr wygładzający, a napięcie z niego (poprzez dzielnik) podawane jest na komparator i porównywane z napięciem 0 ... 10V, którym "zadajesz" napięcie wyjściowe. Wynik komparacji zmienia współczynnik wypełnienia impulsów generowanych przez moltiwibrator.
    Dla "wygładzenia" trzeba zastosować całą baterię kondensatorów o dobrych własnościach dla przebiegów impulsowych. Użycie tutaj raczej całej baterii, a nie jednego kondensatora o większej pojemności jest uzasadnione tym, że przy połączeniu równoległym szczątkowe niekorzystne parametry kondensatorów (oporność szeregowa i indukcyjność wyprowadzeń) maleją proporcjonalnie do ilości połączonych równolegle kondensatorów.
  • #4
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    być może będzie to można zrobić łatwo, a być może i nie... :!: :cry: ... wszystko zależy od konstrukcji tego zasilacza - przydałby się jego schemat, a przynajmniej porządny opis techniczny z instrukcji obsługi.
    Np. w zasilaczach polskiej produkcji UNITRA - LAMINA było specjalne wielostykowe złącze przez które można było - poprzez odpowiednie układy sterowania - zmieniać nastawy parametrów wyjściowych tych zasilaczy.

    Pozdrawiam
  • #5
    rwrojtek
    Level 11  
    Witam ponownie

    Co do tego, że sygnał napięciowy będzie impulsowy z układy PWM to w moim przypadku nie powinno być problemem, ponieważ napięcie to będzie zasilało silnik elektryczny prądu stałego wolnoobrotowy (max. 360obr/min). Mam taki układ który zasila ten silnik przy pomocy tranzystorów IRFN044N oraz układu PWM (nie pamiętam teraz nazwy układy scalonego - mogę to sprawdzić w poniedziałek w pracy), jednak zmiany wartości napięcia dokonuję przy pomocy potencjometra.
    Muszę zbudować układ, którego wartość wyjściowa napięcia będzie zmieniać się od 0 do 30V w zależności od napięcia sterującego odpowiednio od 0V do 10V.
    Co do pytania o ingerencję wewnątrz posiadanego zasilacza 30V/30A - nie mogę tego zrobić.
    Jeżeli to możliwe to proszę o podanie schematy lub nazwy elementów z jakich mógłbym zbudować ten układ?

    Pytanie do użytkownika Rzuuf: czy masz może schemat takiego układu o którym piszesz powyżej?

    Za wszystkie uwagi sugestie, będę wdzięczny.

    pozdrawiam
    Wojtek
  • #6
    Jellyeater
    Level 17  
    Quote:
    jednak zmiany wartości napięcia dokonuję przy pomocy potencjometra.

    Zmieniasz wartość napięcia komparacji i tym samym zmieniasz wartość współczynnika wypełnienia, a tym samym zmieniasz średnią wartość napięcia.

    To ma mieć jakąś regulację? Czy niekoniecznie? Czy regulacja będzie już zawarta w tym co podaje sygnał sterujący 0-10V?

    Chcesz mieć jedno czy dwukierunkowe obroty?
  • #7
    rwrojtek
    Level 11  
    Może w poprzednim poście zbyt ogólnie się wysłowiłem, zatem:
    co posiadam:
    - zasilacz 30V/30A
    - silnik prądu stałego z komutatorem elektronicznym (silnik 3-pasmowy do którego podłączony jest mostek 6T sterowany przy pomocy dodatkowego układu mikroprocesorowego. O tym, która para tranzystorów ma być załączona w danym momencie informują 3 halotrony umieszczone w silniku)
    -kierunek obrotów silnika (kolejność załączanych pasm) ustawiam w tym układzie z mikroprocesorem
    co potrzebuję:
    -dodatkowy układ umieszczony między zasilaczem a mostkiem 6T który będzie tylko zmieniał wartość napięcia dostarczaną z zasilacza do mostka. Silnik ten przy pełnym obciążeniu pobiera około 20A, dlatego nie chciałbym przepuszczać mniejszego prądu niż taki, który mogę uzyskać z zasilacza. Wartość napięcia jaka wychodzi z tego układu ma być sterowana napięciem 0-10V. Czyli 0V na sterowaniu oznacza 0V na wyjściu, analogicznie 10V na sterowaniu 30V na wyjściu układu. Potrzebuję więc chyba jakiś prosty układ PWM. Dla informacji: częstotliwość przełączeń pasm w tym silniku przy braku obciążenia i maksymalnej prędkości wynosi około 40Hz.

    pozdrawiam
    Wojtek
  • #8
    Jellyeater
    Level 17  
    Mógłby ktoś doświadczony polecić jakąś prostą kostkę PWM. Bo w sumie do tego się sprowadzi. Kośc PWM, do tego być może driver, tranzystor, dioda zwrotna oraz dławik i kondensator.
  • #9
    Rzuuf
    Level 43  
    Układ jest do poskładania "z tego, co w szufladzie".
    Masz jakis wzmacniacz operacyjny? Z tego robisz prosty generator RC o częstotliwości zmienianej napięciem. Układów w literaturze MNÓSTWO, jak Ci dam link do Googla, to moderator mnie wytnie ...
    Na wyjściu generatora dajesz np. "555", pracujacy jako przerzutnik monostabilny, wyzwalany każdym impulsem z przestrajanego generatora U->f. Na wyjściu "555" wieszasz jakiś tranzystor polowy mocy, w szereg z nim będzie Twój silnik.
    To wszystko ...

    Tu facet regulował wypełnienie tylko potencjometrem: http://www.discovercircuits.com/H-Corner/PWM.htm .
    Popatrz też tu:
    http://www.google.com/custom?domains=www.discovercircuits.com&q=pwm&sitesearch=www.discovercircuits.com&client=pub-9840570490567972&forid=1&channel=4570182912&ie=ISO-8859-1&oe=ISO-8859-1&cof=GALT%3A%239A2C06%3BGL%3A1%3BDIV%3A%2333FFFF%3BVLC%3AD03500%3BAH%3Acenter%3BBGC%3A99CCFF%3BLBGC%3ACCE5F9%3BALC%3A440066%3BLC%3A440066%3BT%3A336699%3BGFNT%3A223472%3BGIMP%3A223472%3BLH%3A0%3BLW%3A0%3BL%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.discovercircuits.com%2F_borders%2Fdc-new-logo2.jpg%3BS%3Ahttp%3A%2F%2F%3BLP%3A1%3BFORID%3A1%3B&hl=en
  • #10
    rwrojtek
    Level 11  
    Witam ponownie
    Niestety nie jestem z wykształcenia elektronikiem, ale jak mam narysowany układ to go rozumiem i potrafię wykonać. Wydawało mi się, że odpowiedź na moje pytanie nie będzie Wam sprawiała trudności, bo problem wydawał mi się prosty: jakiś element (PWM) + obwód taktowania (sterowany napięciem 0-10V). Jednak widzę, że chyba nikt nie miał z Was do czynienia z takim układem, który tylko ma przepuszczać napięcie 0-30V ale przy dużym prądzie (max. 30A). Może znajdzie się jakaś "dobra dusza" co pomoże mi rozwiązać ten problem? Oczywiście cześć z Was podała mi linki gdzie są podobnie działające układy, ale na znacznie mniejsze prądy (np. 2A) a jak pisałem wcześniej nie jestem z wykształcenia elektronikiem ale elektrykiem i przerobienie tych układów sprawiłoby mi trochę problemu.

    pozdrawiam
    Wojtek
  • #11
    Rzuuf
    Level 43  
    Dlaczego nie popatrzyłeś do linku, który Ci dałem?
    Na stronie: http://www.discovercircuits.com/H-Corner/PWM.htm jest prawie dokładnie to, co potrzebujesz, jedyna różnica, że zamiast do potencjometru 500k tą końcówkę, która jest do suwaka, dołączasz do żródła napięcia 0 - 10V. Prąd dopuszczalny jest zależny od tranzystora wykonawczego, wspominałem wyżej IFR1104L, który powinien to wytrzymać "z zapasem".