Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamiana unifonu silcan UH 4LB na ORNO AR8....

dan02 01 Lis 2008 21:20 4762 6
  • Poziom 2  
    Witam,

szukam pomocy doswiadczonego serwisanta. Chcialem wymienic unifon z silcan UH 4LB (centralka domofonu jest firmy silcan - wydaje sie ze jest to unifon 4 zylowy) na sluchawke (unifon) firmy Orno AR8 (w sklepie byl opis 2 + 2 - rozumiem, ze tez 4 zylowy....). Natrafilem jednak na problem - ze sciany wystaje 6 zyl - 3 zyly biale byly zwarte razem, pozostale zyly to - niebieska, zielona i pomaranczowa czyli ostatecznie wydaje sie, ze jest to domofon 4 zylowy....

Dodatkowe informacje:
    napiecie pomiedzy zylami - niebieska - zielona 11,76 V,
    niebieska - pomaranczowa 7,11 V,
    zielona - pomaranczowa 4,10 V,

zwarcie zielonej i niebieskiej zyly powoduje otwarcie elektrozamka.

zdjecie "starego" unifonu:

zdjecie AR8:

schemat dolaczony do AR8:

Moje podlaczenie:

Podlaczylem niebieska zyle pod +12V , zielona do R2, 3 biale do GND, pomaranczowa do R1, L+ zwarlem z +12V (czyli z niebieska), L- z GND.

na plytce AR8 R2 jest zwarte z GND...

Po instalacji jedynie slysze co dzieje sie na zewnatrz, nikt nie slyszy mnie poza tym domofon nie dzwoni (chyba, ze mam podniesiona sluchawke), natomiast jak ktos dzwoni do sasiada lub nawet tylko otwiera drzwi - odzywa sie w moim domofonie cos w rodzaju alarmu 3 sygnaly - dzwiek inny niz "wolanie" domofonu. Elektrozamek dziala.
    Dodatkowa informacja (moze cos pomoze) - GND (AR8) zwarte jest z R2

Czyli podsumowujac nie mam mikrofonu i zle dziala "wolanie".

Prosze o pomoc - probowalem innych kombinacji lecz wszystko zawodzi - nie wiem co mam teraz zrobic - czyzby ten domofon nie mogl pracowac z centralka silcana...?

Moze macie jakies pomysly bede wdzieczny :).
  • Poziom 14  
    witam. Proponuje nie eksperymentuj bo zablokujesz wszystkich lokatorów. Rozwiązania sa dwa odnaleść centrale i wtedy można odczytać co gdzie idzie lub instalator co obsługuje ten budynek pewno na telefon Ci powie co gdzie podpiąć a telefon znajdziesz w administracji. Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    ok. teraz i tak unifon jest odlaczony. Wlasnie dlatego szukam pomocy alby nie narobic "bigosu" :). Dzieki!
  • Pomocny dla użytkowników
    Po co mierzyłeś te napięcia? Przecież nic nie musisz ustalać. Na zdjęciu starego widać co i jak miałeś podłączone. Jeżeli tego nie widzisz to ci podpowiem.
    1 - "0" (masa) - zielony
    2 - "MU" (mikrofon unifonu) - niebieski
    3 - "SU" (słuchawka unifonu) - pomarańczowy
    4 - "DU" (dzwonek unifonu) - biały

Odnośnie nowego, to ten schemat nic nie mówi, bo to tylko schemat współpracy z drugim unifonem. Według mnie, to całkiem inna bajka, bo do kasety zewnętrznej idą tylko dwa przewody. Przypuszczam, że to kompletny domofon, a jeżeli tak to z całą pewnością nie nadaje się do zastosowania w bloku zamiast tamtego.
  • Poziom 2  
    Dzieki z zainteresowanie... Kupujac unifon kierowalem sie opisem (2,4 ,5 ,6 zylowy) wydawalo mi sie , ze jezeli jest opis 2+2 tzn 4 zyly, a w starym unfonie rowniez byly 4 zyly. Zauwazylem jednak, ze ar8 ma bardziej "rozbudowana" elektronike od silcana. Wydaje sie, ze silcan ta elektronike ma w centralce a ar8 w suchawce. Moze jest sposob aby z ar8 zrobic "zwykla" sluchawke ("ominac" uklad elektroniki i wykorzystac)?
  • Pomocny dla użytkowników
    Z pewnością tak. Musiałbyś tylko zostawić wzmacniacz mikrofonowy (ten układzik z jednym tranzystorem) a resztę rzeczy sprowadzić do takiego stanu, aby sama słuchawka (głośnik) była przyłączana raz na DU, a raz na SU. Wzoruj się na starym unifonie.
  • Poziom 2  
    Tylko jak to zrobic (aby nie narobic sobie problemow)....

Myslalem rowiez o tym aby w obudowie nowego ar8 umiescic 2 elektroniki od unifonow UH4lb i ar8 - zmieszcza sie . Bo cala zamiana wynikala z checi posiadania wizualnie ladniejszego unifonu. Wszystkie funkcje byly by na "starym" poza otwieraniem elektrozamka (zrownoleglenie funkcji) i odwieszaniem sluchawki. I tutaj mam problem jak zrobic aby odwieszanie sluchawki z elektroniki ar8 rozlaczalo rowniez uh4lb? Moze ma ktos schematy ar8?

Z gory dziekuje i pozdrawiam