Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CZy podzieliłby się ktoś schematem przełącznika gwiazda trój

baranpawel85 01 Lis 2008 22:20 4526 19
  • #1 01 Lis 2008 22:20
    baranpawel85
    Poziom 9  

Witam . Czy mógłby ktoś mi pomóc jakiś czas temu miałem następującą sytuacje koledze rozsypał się przełącznik gwiazda trójkąt.Przyjeżdzam na miejsce a tu z silnika wychodzi 6 przewodów dodam że już odłączone od przełącznika i nie opisane (wyświetliłem sobie omomierzem pary uzwojeń)znaczy się początek i koniec uzwojenia(nie wiem czy ma to znaczenie który jest początkiem a który końcem uzwojenia ale myśle że to sprawa umowna) kolega przyniósł przełącznik jakiś stary (380/660 bodajże) wiem że powinien być na 400V/400 razy pierwiastek z trzech)no ale przełącznik był na moc dużo większą niż silnik więc uznałem że może być. Ale pojawił się problem bo na przełączniku zamiast literek ukazały mi się cyferki bodajże 1,3,5(nie pamiętam dokładnie ale nie parezyste) no i parzyste 10,12,8,6,4,2. Podłaczyłem to następująco do nieparzystych fazy a do parzystych np(10 początek uzwojeni 12 koniec uzwojenia) .Dodam że chodziło to w gwiezdzie a w trójkącie nie możliwe że np powinienem podłączyć 10-początek jednego uzwojenia a 12 koniec innego itp?????
    prosze o pomoc :CZy podzieliłby się ktoś schematem przełącznika gwiazda trójkąt z cyferkami

0 19
  • #2 02 Lis 2008 08:10
    janek_66
    Poziom 19  

Wątpię czy ktoś będzie wiedział jaki typ przełącznika gwiazda-trójkąt posiadasz. Jest cała masa producentów polskich i zagranicznych, każdy inaczej oznacza wyprowadzenia przełącznika. Jeśli możesz gdzieś odczytać typ przełącznika, jedynie wyszukiwarka - może się coś znajdzie. Ewentualnie po producencie jeśli jeszcze istnieje, kontakt z firmą.

0
  • #3 02 Lis 2008 09:03
    baranpawel85
    Poziom 9  

no tak ale przełącznik to jest chyba z 1966 jakiś bodajże sowiecki a nie widze żeby widniało logo firmy. A miał ktoś doczynienia z podobnym sprzętem???tzn z takimi oznaczeniami jak podałem powyżej???

0
  • #4 02 Lis 2008 21:51
    wola
    Poziom 26  

Witam.

Cytat:
    (nie wiem czy ma to znaczenie który jest początkiem a który końcem uzwojenia ale myśle że to sprawa umowna)

To ma znaczenie .Jak pomylisz to będzie co najmniej "paliło" bezpieczniki.

Co do przełącznika,to;
    1)w pozycji "gwiazda" (pierwsza w prawo) szukaj trzech połączonych ze sobą styków (szukaj styków (zacisków) do których były przyłączane przewody-mają najczęściej inne podkładki na srubach. ))Tu przyłączasz "końce uzwojeń". Następnie musisz zlokalizować 6 styków połączonych ze sobą w pary. Czyli 3 pary po dwa styki To dotyczy gwiazdy.
    Ewentualnie poczytaj tu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic703564.html

cdn

0
  • #5 02 Lis 2008 22:18
    baranpawel85
    Poziom 9  

"Następnie musisz zlokalizować 6 styków połączonych ze sobą w pary. Czyli 3 pary po dwa styki To dotyczy gwiazdy.
    " zlokalizowałem no łączyło R,S,T z początkami uzwojeń (no i oczywiście końce łączyło razem tzn zwarte) i wszystko gra ale jak przerzuciłem na trójkąt to silnik się wyłączał.Dodam, że obecnie nie ma mnie na miejscu tylko z czystej ciekawości chce się dowiedzieć co nie jest tak. A co do tych końców i początków to jak to rozpoznać jeżeli jak już pisałem nie ma żadnych oznaczeń tylko zwystaje 6 przewodów ja potrafie powiedzieć tylko który przewód jest z jednej strony uzwojenia a który z drugiej tzn rozpoznać 3 pary

Dodano po 2 [minuty]:

dodam że czytałem to z tych linków już przed założeniem tematu

0
  • #6 03 Lis 2008 08:15
    jero22
    Poziom 13  

Witam.Kiedyś spotkałem się z takim oznaczeniem,jeżeli się nie mylę 1,3,5, to tu podłączasz za silanie L1,L2,L3, natomiast wyjście na silnik to 2,4,6,oraz 8,10,12,teraz gdy z silnika wychodzi 6 przewodów 2 razy po 3, czyli te z jednej strony podłączasz do 2,4,6,a a te z drugiej strony do 8,10,12.T
    Tylko najpierw weź sobie dobrze przemierz silnik,
    gdy z jednej strony masz jako pierwszy (podłącz pod 2 ) to z drugiej musisz mieć przejście (na 10) i znowu drugi (na 4) przejście na drugą stronę (na 12) i trzeci (na 6)do pierwszego z drugiej strony (na 8 ).
    Powinno działać.
    Tylko dokładnie sobie jeszcze wszystko przemierz jak piszą koledzy powyżej.

0
  • #7 03 Lis 2008 12:57
    baranpawel85
    Poziom 9  

no włąśnie podłączałem fazy R,S,T do 1,3,5(bodajże napewno jakieś nie parzyste) no i łączyłem jeden koniec uzwojenia do 10 a drugi do 12 Ale właśnie nie wiem czy w tych oznaczeniach jest uwzględnione przesunięcie bo UVW
    zxy tak powinno być a z tymi cyferkami to kompletnie nie wiem U - 2,z-4,V-6,x-8,W-10,y-12 CZy dobrze myśle? czy to jakoś inaczej jest teraz niestety nie mam możliwości tego sprawdzić a ciekawość mnie zżera.

Dodano po 2 [minuty]:

to jednak nie jest tak jak ja napisałem? tylko tak jak napisał kolega powyżej? dopiero teraz załapałem a bankowo tak jest?

Dodano po 4 [minuty]:

Czyli wynikałoby , że U-2,V-4,W-6 a z-8, x-10, y-12, aha no bardzo możliwe dzięki za fachową pomoc

0
  • Pomocny post
    #8 03 Lis 2008 18:48
    jero22
    Poziom 13  

baranpawel85 napisał:

Czyli wynikałoby , że U-2,V-4,W-6 a z-8, x-10, y-12, aha no bardzo możliwe dzięki za fachową pomoc

Właśnie oto mi chodziło, tylko pamiętaj że U początek X koniec uzwojenia i dalej V początek Y koniec,dalej W i Z.
    Jak sprawdzisz to daj znać.

0
  • #9 03 Lis 2008 22:09
    baranpawel85
    Poziom 9  

No oki ale ja nie mam oznaczeń na uzwojeniach niestety. A nie wiem jak określić który to początek a który koniec uzwojenia jedyne co moge powiedzieć to to który przewód odpowiada za jedną strone uzwojenia a który za drugą strone tzn wyznaczyć trzy pary. A zastanawiam się co by było gdyby UVW zamienić na xyz bo nie wiem jak określić które to np U a które x.Ale myśle że to nie ma znaczenia.

0
  • #10 03 Lis 2008 22:29
    wiesde
    Poziom 15  

Jeśli nie wiesz jak określić kierunki uzwojeń to Ci podpowiem.
    Ja to robiłem za pomocą bateryjki i miliwoltomierza wskazówkowego (nie cyfrowy, bo mają dużą zwłokę). W jedno uzwojenie wpinałem miliwoltomierz prądu stałego, a drugie uzwojenie zwierałem bateryjką 4,5V.
    znając bieguny + i - na bateryjce i miliwoltomierzu sprawdzałem kierunek wychylania się miernika przy rozwieraniu obwodu bateryjki. za początek uzwojenia przyjmowałem zawsze biegun "-" (minus) miernika, zakładając że wskazówka w miliwoltomierzu wychylała się dodatnio.
    Nie wiem czy jasno piszę , ale wykorzystywałem zasadę indukcji SEM przeciw elektromotorycznej z elektrotechniki.
    Spróbuj, powodzenia i pozdrawiam.
    P.S.
    A co do wyłącznika "trójkąt - gwiazda", to jeśli nie zamieścisz w miarę dobrej fotografii, lub dokładnego typu to najlepiej "przedzwoń" go tak jak objaśniali koledzy wcześniej.

0
  • #11 04 Lis 2008 16:07
    baranpawel85
    Poziom 9  

właśnie nie za bardzo zrozumiałem bo gdzie miliwoltomierz się włąćza niestety nie posiadam voltomierza alogowego(ze wskazówką) Ale napewno ma znaczenie który to koniec a który początek?

0
  • #12 04 Lis 2008 17:29
    jorgkrab
    Poziom 20  

Początki i końce są bardzo istotne, nie można tego podłączać jak się chce. Musisz ten przełacznik przedzwonić w myśl zasad łaczenia silnika na dwa razy. Masz pewność, że jest przystosowany do pracy na dwa razy?
    Oto rysunek i zasada jego łaczenia w gwiazde i trójkat.

0
  • #13 04 Lis 2008 18:33
    baranpawel85
    Poziom 9  

"Początki i końce są bardzo istotne, nie można tego podłączać jak się chce. Musisz ten przełacznik przedzwonić w myśl zasad łaczenia silnika na dwa razy. Masz pewność, że jest przystosowany do pracy na dwa razy? "

No może być stosowany przełącznik gwiazda trójkąt ponieważ:
    są wyprowadzone z silnika początki i końce uzwojeń 6 przewodów(niestety nie opisane) oraz napięcie silnika 400/660 co oznacza że przy 400 V napięcie pracy w trójkąt. 660V pracy w gwiazde. No i w tych dwóch przypadkach pobiera tą samą moc.(Jak wiadomo sieć ma 400V napięcia międzyfazowego więc znamionowo jest połączyć w trójkąt 3 raazt większa moc niż połączyć w tej sieci w gwiazde)

ale uzwojenie to uzwojenie to co to za różnica czy z jednej strony uznamy że to początek a z drugiej koniec prosze mi to sensownie uzasadnić przercież to są uzwojenia które mają wytworzyć wirujące pole w stojanie(czyli spełniają role jakby elektomagnesu) a przecinający wirnik (klatkowy w tym przypadku) obracając się w tym polu wytworzy moment. Więc jaka jest różnica w początku czy końcu?mi sie wydaje że jedynie ważne żeby przyjąć za początki 3 przewody które wychodzą z silnika osobno a kolejne 3 wyświetlić miernikiem i dobrać do tamtych pary tzn zobaczyć gdzie jest koniec uzwojenia

Dodano po 29 [minuty]:

a co jeśli tak jak jest na obrazku powyżej

0
  • #14 04 Lis 2008 21:18
    jorgkrab
    Poziom 20  

baranpawel85 napisał:
    "Początki i końce są bardzo istotne, nie można tego podłączać jak się chce. Musisz ten przełacznik przedzwonić w myśl zasad łaczenia silnika na dwa razy. Masz pewność, że jest przystosowany do pracy na dwa razy? "

No może być stosowany przełącznik gwiazda trójkąt ponieważ:
    są wyprowadzone z silnika początki i końce uzwojeń 6 przewodów(niestety nie opisane) oraz napięcie silnika 400/660 co oznacza że przy 400 V napięcie pracy w trójkąt. 660V pracy w gwiazde. No i w tych dwóch przypadkach pobiera tą samą moc.(Jak wiadomo sieć ma 400V napięcia międzyfazowego więc znamionowo jest połączyć w trójkąt 3 raazt większa moc niż połączyć w tej sieci w gwiazde)

ale uzwojenie to uzwojenie to co to za różnica czy z jednej strony uznamy że to początek a z drugiej koniec prosze mi to sensownie uzasadnić przercież to są uzwojenia które mają wytworzyć wirujące pole w stojanie(czyli spełniają role jakby elektomagnesu) a przecinający wirnik (klatkowy w tym przypadku) obracając się w tym polu wytworzy moment. Więc jaka jest różnica w początku czy końcu?mi sie wydaje że jedynie ważne żeby przyjąć za początki 3 przewody które wychodzą z silnika osobno a kolejne 3 wyświetlić miernikiem i dobrać do tamtych pary tzn zobaczyć gdzie jest koniec uzwojenia

Dodano po 29 [minuty]:

a co jeśli tak jak jest na obrazku powyżej

To co zmieniłeś na rysunku to tylko odwrotność oznaczeń przy każdej fazie silnika i jeżeli silnik pracował wcześniej w gwieździe prawidłowo to nic to w takim układzie nie zmienia i dalej jest wszystko ok. Gdybyś natomiast pozostawił jedną fazę silnika na starych oznaczeniach to już nie będzie ok i jak do tego jeszcze dojdzie trójkat.
    Jeżeli początki faz są prawidłowo wyciągniete na tabliczkę to można dla wytłumaczenia przyjąć, że prądy w poszczególnych fazach silnika mają kierunki, które wytwarzają prawidłowe pole wirujące, jeżeli natomiast jedną z faz silnika zasilisz z drugiej strony to ten warunek nie zostanie spełniony.
    Jeżeli początek zostanie przyjęty jako koniec w jednej fazie to zmieni się kierunek strumienia w stosunku do dwóch pozostałych.
    Co do danych to wynika z tego że napięcie pracy w trójkącie wynosi 400V czyli wszystko jest ok bo w gwieździe będzie mniejsze o √3 czyli 230V. :D
    Pozdrawiam

0
  • #15 04 Lis 2008 21:26
    baranpawel85
    Poziom 9  

właśnie o to mi chodziło a każdy pisze że konce i początki trzeba wyznaczać a w takim układzie gdzie mam dwie wiązki po 3 przewody z silnika to wszystko git.tylko pary sobie wyświetlić.no to mi się rozjaśniło
    pozdrawiam

0
  • #16 04 Lis 2008 21:32
    jorgkrab
    Poziom 20  

baranpawel85 napisał:
    właśnie o to mi chodziło a każdy pisze że konce i początki trzeba wyznaczać a w takim układzie gdzie mam dwie wiązki po 3 przewody z silnika to wszystko git.tylko pary sobie wyświetlić.no to mi się rozjaśniło
    pozdrawiam

Jeżeli są dwie wiązki po trzy przewody to to sugeruje, że w jednej są przykładowo początki lub końce, jak kto sobie woli to ustalić w drugiej przeciwieństwo tego co się przyjęło w pierwszej wiązce :D

Pozostaje tylko ustalić omomierzem lub bateryjką i żaróweczką parami
    koniec-początek te 3 pasma fazowe silnika. :D

0
  • #17 05 Lis 2008 09:53
    baranpawel85
    Poziom 9  

No włąśnie tak zrobiłem jak kolega pisał powyżej .A zastanawia mnie co by było jak by wychodziło 6 razem i jak wtedy rozpoznać końce i początki

0
  • Pomocny post
    #18 05 Lis 2008 18:09
    jorgkrab
    Poziom 20  

baranpawel85 napisał:
    No włąśnie tak zrobiłem jak kolega pisał powyżej .A zastanawia mnie co by było jak by wychodziło 6 razem i jak wtedy rozpoznać końce i początki

Posłużyłem się takim oto rysunkiem

Jeżeli do umownego początku P fazy jest przyłączony dodatni biegun akumulatora, a do jej końca K - biegun ujemny, to przy przerywaniu obwodu na odpowiednich początkach P faz II, III wystąpi biegunowość dodatnia, a na końcach - ujemna. Woltomierz oczywiście napięcia stałego tak jak zaznaczyłem na rysunku z tak określoną biegunowością.
    W przypadku zwierania wyłącznika w pierwszej fazie efekt będzie odwrotny. :D

Pozdrawiam jorgkrab

0
  • #19 05 Lis 2008 18:41
    baranpawel85
    Poziom 9  

Rozumiem a te czerwone to oznaczają uzwojenia tak?

Dodano po 7 [minuty]:

dobrze że są ludzie którzy pomogą dzięki bardzo.
    pozdrawiam wszystkich a w szczególności jorgkrab Naprawde serdeczne dzięki za pomoc

0
  • #20 05 Lis 2008 18:50
    jorgkrab
    Poziom 20  

baranpawel85 napisał:
    Rozumiem a te czerwone to oznaczają uzwojenia tak?

Dodano po 7 [minuty]:

dobrze że są ludzie którzy pomogą dzięki bardzo.
    pozdrawiam wszystkich a w szczególności jorgkrab Naprawde serdeczne dzięki za pomoc

Nie ma sprawy.

Tak, to są uzwojenia uprosciłem sobie sprawę bo robiłem to w Paincie.

Pozdrawiam :D

0
  Szukaj w 5mln produktów