Czy któryś z kolegów ma może schemat kalkulatora wtrysku np edc15 ? Chodzi mi głównie o rozwiązanie sterowania wtryskiwaczami sytemu Bosch. Szukam również tych informacji dotyczących systemu Siemens.
Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over theregeorgesgr wrote:Madrzy ludzie, ktorzy prowadzili szkolenia, twierdzili, ze:
1. Na wyjsciu z ECM jest ok. 70 V.
2. Dla otwarcia wtryskiwacza otwierane sa tranzystory T1 i T3 (jak na rysunku). Impuls pradowy jest rzedu 10A.
3. Po otwarciu wtryskiwacza wszystkie tranzystory sa zablokowane i wtryskiwacz pozostaje otwarty. Napiecie na wtryskiwaczu rosnie do ok. 140V (???), podobno w skutek wzajemnego oddzialywania na siebie sukcesywnych warstw krysztalu (krysztal odksztalcony wywiera sile na sasiada, ktory pod wplywem tej sily generuje napiecie). Odwracalem problem na wszystkie strony i ni rusz nie moge sobie wyjasnic tego zjawiska. W jaki sposob bylyby polaczone ze soba warstwy krysztalu?
4. Dla zamkniecia wtryskiwacza otwierane sa tranzystory T2 i T3. Tu nie ma problemu, rozladowanie condensatora C1 powoduje zamkniecie wtryskiwacza.
Jesli ktos bylby w stanie wyjasnic, w jaki sposob mozna uzyskac podwojone napiecie na wtryskiwaczu w jednym cyklu pracy, bylbym bardzo wdzieczny. Przyznaje, ze nie probowalem liczyc odpowiedzi tego ukladu na wymuszenie jednostkowe. Moze tam kryje sie niespodzianka?
Pozdrawiam, Georges
georgesgr wrote:Co do tranzystorow, to nie mam watpliwosci. Krysztal odksztalcony napieciem pozostaje odksztalcony po odpieciu zrodla zasilania. Zachowuje sie i jest modelizowany jak kondensator. Zeby go przywrocic do stanu wyjsciowego, trzeba podac impuls o przeciwnej polaryzacji (lub przynajmniej rozladowac "kondensator").
carrot wrote:Ciśnienie zmienia się od 270 do 1500bar na szynie, a ilość impulsów sterujących wtryskiwaczem, to kilkadziesiąt na rpm wału