Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie wtryskiwaczami Common Rail

01 Nov 2008 22:25 33342 31
 • Level 17  
  Czy któryś z kolegów ma może schemat kalkulatora wtrysku np edc15 ? Chodzi mi głównie o rozwiązanie sterowania wtryskiwaczami sytemu Bosch. Szukam również tych informacji dotyczących systemu Siemens.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • MetalWorkMetalWork
 • MetalWorkMetalWork
 • Level 17  
  Domyślam się, że dla producentów to dane na wagę receptury koncentratu coca coli. Może jednak ktoś wie w jaki sposób zwiększane jest napięcie do kilkudziesieciu voltów i do tego kilkanaście amperów? Przy wtryskach bosch o ile dobrze pamiętam jest to 50v i 12A, a impuls załączający to nawet 80V. Przy wtryskiwaczach siemens prąd jest o ponad połowę niższy ale napięcia odpowiedznio 120V i 150V.
 • Level 21  
  Miałem edc16 po doszczętnym spaleniu przetwornicy, wtryskiwacze sterowane są specjalizowanymi driverami - 2 wtryskiwacze obsługuje jeden driver. Napięcie uzyskiwane jest z przetworniczki na rdzeniu ferrytowym i ładuję pojemność która jest magazynem energii do zasilania driverów. Nie wiem jak to dokładnie wygląda ale podejżewam że do ładowania tej pojemności wykorzystywana jest również szpilka sem powstająca przy zamykaniu wtryskiwacza (wtryskiwacz elektromagnetyczny).
 • User removed account  
 • Level 17  
  Ja znalazłem jeszcze coś takiego.
  Sterowanie wtryskiwaczami Common Rail
 • Level 31  
  Tak jak piszesz Georges Twój schemat dotyczy piezo.Chodzi i to ze siłownik tak długo jest poddawany działaniu napięcia 110-150V (przez ECM) aż zostanie przekroczona równowaga sił.Tak realizowana jest inicjacja wtrysku.Wszystko wiec w gestii EDC.
 • User removed account  
 • Level 31  
  georgesgr wrote:
  Madrzy ludzie, ktorzy prowadzili szkolenia, twierdzili, ze:
  1. Na wyjsciu z ECM jest ok. 70 V.
  2. Dla otwarcia wtryskiwacza otwierane sa tranzystory T1 i T3 (jak na rysunku). Impuls pradowy jest rzedu 10A.
  3. Po otwarciu wtryskiwacza wszystkie tranzystory sa zablokowane i wtryskiwacz pozostaje otwarty. Napiecie na wtryskiwaczu rosnie do ok. 140V (???), podobno w skutek wzajemnego oddzialywania na siebie sukcesywnych warstw krysztalu (krysztal odksztalcony wywiera sile na sasiada, ktory pod wplywem tej sily generuje napiecie). Odwracalem problem na wszystkie strony i ni rusz nie moge sobie wyjasnic tego zjawiska. W jaki sposob bylyby polaczone ze soba warstwy krysztalu?
  4. Dla zamkniecia wtryskiwacza otwierane sa tranzystory T2 i T3. Tu nie ma problemu, rozladowanie condensatora C1 powoduje zamkniecie wtryskiwacza.
  Jesli ktos bylby w stanie wyjasnic, w jaki sposob mozna uzyskac podwojone napiecie na wtryskiwaczu w jednym cyklu pracy, bylbym bardzo wdzieczny. Przyznaje, ze nie probowalem liczyc odpowiedzi tego ukladu na wymuszenie jednostkowe. Moze tam kryje sie niespodzianka?
  Pozdrawiam, Georges


  Czy napewno wszystkie tranzystory sa zamkniete podczas wtrysku ? Jakos mi to dziwnie brzmi, tzn w momencie przelaczania moze byc taki moment ze wszystkie tranzystory sa na chwile zamkniete (eliminacja zwarcia) ale tylko na bardzo krotki okres czasu. Co do generowania 140V z 70V to moze to byc efekt podobny do indukcji elektromagnetycznej i wytwarzania wlasnej SEM. Ja bym to widzial tak ze najpierw pole elektryczne powoduje zgodnie z zasada piezoelektrycznosci deformacje materialu (wtrysk) nastepnie wskutek ustania pola elektrycznego material wraca do swojej postaci (koniec wtrysku) generujac SEM. Znalazlem taki oto opis zjawiska piezoelektrycznego prostego i odwrotnego http://www.wemif.pwr.wroc.pl/pdm/old/cw6/PIEZOII.pdf
 • User removed account  
 • Level 17  
  Myślę że T3 podłącza do układu konkretny wtryskiwacz, ponieważ T1 i T2 jest jeden w całym układzie, a T3 po jednym na wtryskiwacz.
 • Level 31  
  georgesgr wrote:
  Co do tranzystorow, to nie mam watpliwosci. Krysztal odksztalcony napieciem pozostaje odksztalcony po odpieciu zrodla zasilania. Zachowuje sie i jest modelizowany jak kondensator. Zeby go przywrocic do stanu wyjsciowego, trzeba podac impuls o przeciwnej polaryzacji (lub przynajmniej rozladowac "kondensator").


  Ok moze tak byc. W takim razie moze to byc polaczenie efektu piezoelektrycznego prostego i odwrotnego tzn przylozenie napiecia (i dostarczenie ladunku) powoduje skurczenie materialu ale jednoczesnie kurczenie materialu powoduje powstanie SEM i tu mamy wytlumaczenie podbicia napiecia. Zgadzam sie z powyzszym postem ze T3 sluzy tylko wybraniu odpowiedniego wtryskiwacza.
 • User removed account  
 • Level 17  
  Znalazłem jeszcze wykres pracy wtryskiwacza elektromagnetycznego Bosch.
  Sterowanie wtryskiwaczami Common Rail

  A tutaj wykres elektrozaworu piezoelektrycznego.
  Sterowanie wtryskiwaczami Common Rail
 • Level 26  
  A skąd masz wiedzieć, że oddał dawkę?
 • Level 35  
  Chodzi o to we wtryskach że pojedynczy kruształ ma za małe jednostowe odkształcenia i musi ich byc ok 15 sztuk żeby dały jakieś sensowne odkształcenie które i tak jest przekazywane dzwignia o stosunku długości 2/3.

  A kondensatory w EDC15 to mają pojemnośc gdzieś ok 2 yF więc impulsy podobne jak w zapłonie kondensatorowym.

  Prawdopodobnie kryształy powracające do stanu wolnego generują SEM , jak kryształy w zapalarce gazu
 • Level 35  
  Uwaga, wszystkie kryształy są połaczone równolegle mimo że siłe przekazują szeregowo.
 • Moderator of Cars
  Jak ktoś z was pamięta stare czasy płyt winylowych i wkładek krystalicznych w gramofonach...
  Wkładka generowała całkiem spore napięcie pomimo minimalnych, wręcz mikroskopijnych drgań igły
 • Level 42  
  Musisz skonstruować taką elektronikę , aby rozróżniała zmianę polaryzacji , a takie ustrojstwo należy wpinać bezpośrednio w gniazdo wtrysku. Na samych diodach LED , na takich małych czasach , nie zadziała.
 • Level 26  
  to nie do końca tak działa...

  zależy od aktualnego ciśnienia, wtrysków jest kilka
 • Level 42  
  Pgoral , jak i kiedy ciśnienie się zmienia na CR w czasie pracy silnika? Podaj wykres graficzny na osiach!
 • Level 18  
  nie poda, bo nie ma pojęcia jaka ilość parametrów wpływa na wybór mapy sterowania
 • Moderator of Cars
  Ciśnienie zmienia się od 270 do 1500bar na szynie, a ilość impulsów sterujących wtryskiwaczem, to kilkadziesiąt na rpm wału
 • Level 42  
  Carorot , a masz może graficzny skan tego , bo ja szukam w swoich "brykach" i nie mogę znaleźć.

  Gacopiesz , Kolega Pegoral wie co pisze , bo tak właśnie to działa.
 • User removed account  
 • Level 18  
  Jak najbardziej kolega pgoral wie, natomiast kolega momik12 już mu wytłumaczył

  a tutaj niepełna mapka wtrysku podzielonego (bo bez dotrysku dla FAPa) dla DT17 (2.7 HDi V6) - siedzi tam niemiecki SID201 a steruje piezoelektrykami

  wtrysk pojedyńczy jest dodatkowo podzielony na dwa mniejsze czego tutaj nie ujęto

  Sterowanie wtryskiwaczami Common Rail
  E - całkowity wydatek wtryskiwanego paliwa (mg./skok),
  B - obroty silnika (obr./min.),
  F - obszar podwójnego wtrysku pilotującego,
  G - obszar pojedynczego wtrysku pilotującego,
  H - obszar bez wtrysku pilotującego