Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termometr bezprzewodowy, jak zwiększyć zasięg

krzysztof_93 02 Lis 2008 13:05 3935 8
  • #1 02 Lis 2008 13:05
    krzysztof_93
    Poziom 10  

Mam termometr bezprzewodowy WS-9122-IT, w instrukcji podają 100m zasięgu, przy wyprowadzeniu anten na zewnątrz obudowy,biały przewód przy odbiorniku i drut miedziany na nadajniku, tak jak widać na zdjęciach, łapie mi z około 200m, a potrzebuję około 400 m,bo tyle mam po linii prostej do folii na działce i nie chcę po nocy chodzić aby sprawdzać czy mi nie wygasło w piecu, może ktoś ma jakiś lepszy pomysł, aby uzyskać te minimum 400m, może jakieś dodatkowe anteny, a może jakiś odpowiedni kształt anteny itp.czekam na pomysły.pozdrawiam.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Lis 2008 13:55
    kondensator
    Poziom 36  

Jeśli ten układ pracuje rzeczywiście na 868MHz jak na foto http://www.likor.com.pl/allegro/likor/WS%209122%20O.jpg
    to nie powinno być problemu z uzyskaniem dużego zasięgu (dobrze że nie jest to 433MHz !)
    Z tym, że "termometr" będzie najtańszym elementem zestawu.
    Potrzebne są anteny kierunkowe na 868MHz, małostratne przewody koncentryczne, dobre złącza (N, TNC) i przeróbka.
    Przy antenach w polaryzacji H na masztach (oczywiście uziemionych) > 10m od ziemi i braku przeszkód terenowych powinno się uzyskać kilka km zasięgu.
    Płytka "kwadratowa" ma chyba wyjście symetryczne do anteny i z tym będzie trochę większy problem (nieznana impedancja, budowa optymalnego układu sprzężenia), problemem jest tez niskiej jakości i trwałości laminat, ale ogólnie jest to raczej do zrobienia. Może wystarczyć jedna antena kierunkowa, ale nie na 100% (takich urządzeń przybywa).

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 02 Lis 2008 15:12
    krzysztof_93
    Poziom 10  

Tak to jest dokładnie ten termometr, wszedłem na allegro, ale tych anten jest tam bardzo dużo i nie bardzo wiem które pasowałyby na tej częstotliwości, jeśli kolega byłby tak życzliwy i wskazałby mi. którą kupić, oczywiście nie za drogą, abym uzyskał zasięg do kilometra [około 450m,mierzyłem samochodem] z przeszkodą 2 bloków, ewentualnie mogę umieścić antenę na swoim bloku, 2-gie piętro , gdzie będę miał kontakt wzrokowy.

0
  • #4 02 Lis 2008 17:19
    kondensator
    Poziom 36  

krzysztof_93 napisał:
    (1) wszedłem na allegro, ale tych anten jest tam bardzo dużo i nie bardzo wiem które pasowałyby na tej częstotliwości, jeśli kolega byłby tak życzliwy i wskazałby mi. którą kupić, oczywiście nie za drogą, abym uzyskał zasięg
    (2) z przeszkodą 2 bloków, ewentualnie mogę umieścić antenę na swoim bloku, 2-gie piętro , gdzie będę miał kontakt wzrokowy.

(1) Czyżby ? Z ciekawości sprawdziłem i w zasadzie nic do tego celu nie było, a nawet jeśli to nie mógłbym Ci polecić, byś później mnie nie wyklinał...
    Sama antena to tylko część zestawu: jeszcze odpowiedni symetryzator, przewody, złącza, przeróbki tego termometru... Poradzisz sobie, masz czym pomierzyć tłumienie, SWR na 868MHz ?
    (2) Jak najbardziej wyżej, wysokość anten to podstawowa sprawa w zasięgu łączności VHF/UHF (->wzór Wwiedeńskiego)
    Albo wiesz jak i masz czym pomierzyć i zrobisz samemu, albo będziesz kupował przypadkowe "wynalazki" patrząc "aby było tanio" i "może w końcu się uda", albo...

0
  • #5 02 Lis 2008 17:41
    krzysztof_93
    Poziom 10  

To znaczy, że ta przeróbka to tylko dla zaawansowanych elektroników, myślałem, że to będzie proste rozwiązanie, to chyba najlepszym wyjściem będzie udanie sie do jakiegoś zakładu zajmującego się naprawami, tylko nie wiem, czy oni się tego podejmą, na razie dzięki. Pozdrawiam.

0
  • #6 03 Lis 2008 00:40
    kondensator
    Poziom 36  

krzysztof_93 napisał:
    To znaczy, że ta przeróbka to tylko dla zaawansowanych elektroników, myślałem, że to będzie proste rozwiązanie, to chyba najlepszym wyjściem będzie udanie sie do jakiegoś zakładu zajmującego się naprawami, tylko nie wiem, czy oni się tego podejmą
    Nie tyle zaawansowanych, co dobrze znających się na technice antenowej UHF. Jak się namyślisz to już chyba wiesz co zrobić... Przeróbka samych urządzeń będzie ew. możliwa jeśli sprzęt jest w stanie fabrycznym i nikt przedtem się na nim doktoryzował - możliwość uszkodzeń i to nie zawsze całkowitych, może być np. mniejsza czułość odbiornika np. od ładunków elektrostatycznych (ESD) lub pola magnetycznego (przez użytkownika lutownicy transformatorowej...)

Poczytaj w "Poradniku Ultrakrótkofalowca" (e-book !) o zachowaniu się elementów elektronicznych i sposobie montażu przy dużych częstotliwościach, antenach, pomiarach... To najbardziej podstawowe wiadomości z tej dziedziny.

0
  • #7 05 Lis 2008 15:30
    krzysztof_93
    Poziom 10  

Dzisiaj w nocy okradli mi działkę i to mi nasunęło pomysł zastosowania mini kamery bezprzewodowej i zobaczyłem że te kamery mają większy zasięg, ale taka na 200m kosztuje powyżej 500zł, ale są i tańsze, do 150m za około 100zł , tu są inne częstotliwości 1,2 i 2,4 Ghz i są wyjścia na przewody,podłączenia do telewizora, magnetowidu z gniazdami CINCH i komputera z kartą telewizyjną ,
    może tu można zastosować jakieś wzmacniacze telewizyjne żeby zwiększyć zasięg i miałbym wgląd na działkę i na termometr, jeśli ktoś coś wie na temat zwiększenia zasięgu do kamer to proszę o poradę.Pozdrawiam.

0
  • #8 05 Lis 2008 19:28
    Logan
    Poziom 30  

Nie prościej będzie na działce zainstalować alarm? Przecież syrenę z 400 metrów usłyszysz w domu.

0
  • #9 05 Lis 2008 20:28
    krzysztof_93
    Poziom 10  

Może prościej, ale bardziej mi zależy na widoku termometru i temperatury na piecu.

0