Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renowacja zegara od samochodu

Jakub 1551 02 Lis 2008 15:24 9951 17
  • Renowacja zegara od samochodu

Witam forumowiczów !!!

Przedmiot, którego poddaje Waszej ocenie to stary zegar. Zabytek pochodzi od samochodu - Warszawa. Sam go w całości nie zrobiłem, ale sądzę, że taką renowację można zaliczyc do działu DIY.

Zasilany jest napięciem 12V. Sam w sobie nie jest zasilany prądem. Zegar działa dzięki energi mechanicznej. Prąd zasila elektromagnes, który obraca mechanizm. Jego ciężar i pochył wywołuje powolny obrót napędzający tryby.

Podświetlenie to dwie równolegle połączone żaróweczki 6V. Żarówki z włóknem dają ładne, ciepłe światło, które daje niepowtarzalny styl - retro.

Żadne słowa nie opiszą efektu... resztę pozostawiam zdjęciom.
    Proszę o wszelkie komentarze, zdjęcia słabej jakości, aparat w telefonie.

Tył zegara przed pracą.

Zegar z szybą przed pracą.

Szyba zegara przed pracą.

Przyszykowana szyba do malowania.

Zeszlifowana stara farba.

Obręcz od zegara.

Odmalowana tarcza.

Odmalowany tył, zegar przymocowany do podstawy.

Pomalowana obręcz.

Złożony odmalowany zegar.

Zegar w całości.

Podświetlenie.

Podświetlenie - zegar z podstawą.

Efekt ustawionego zegara.

Pozdrawiam...

Dodałem zdjęcie na początek.
    (joy_pl)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Jakub 1551
    Poziom 12  
    Nie ważne co mamy w głowie, ważne co potrafimy stworzyc...
    Jakub 1551 napisał 94 postów o ocenie 8, pomógł 8 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2007 roku.
    bruns
    Poziom 30  
    Jakub 1551 napisał:
    Podświetlenie to dwie szeregowo połączone żaróweczki 6V.

Chyba równolegle bo oprawki żarówek są wciśnięte w obudowę do której jest podłączona masa . Na ósmej fotce widać ten niebieski kabelek zamiast wsuwek przylutowany do oprawek. To prowizorka aby sprawdzić jak świeci czy tak ma zostać?
    Mam podobny zegar do W-wy jak i wiele innych gadgetów które mi pozostały po M-20.
    Jakub 1551
    Poziom 12  
    Tak, oczywiście mała pomyłka z mojej strony. Ten kabelek został. Gdyby był na wierzchu to by mógł szpecic, ale jest on schowany to go zostawiłem.
    rafalkosc
    Poziom 12  
    Tak swoją drogą, dwie żarówki 6V równolegle podłączone pod 12V? ;)
    Jakub 1551
    Poziom 12  
    Witam...

rafalkosc napisał:
    Tak swoją drogą, dwie żarówki 6V równolegle podłączone pod 12V? ;)

Tęż się zdziwiłem. Skoro tak zrobili to musi tak byc. Zegar pracuje cały czas i nic się nie dzieje więc jest O.K
    adamkrak1
    Poziom 11  
    Ubiegles mnie :) Kupilem kiedys taki sam zegar - dalem 2pln u sprzedawcy staroci.
    Niestety podczas mycia zeszly cyfry :( Nie masz gdzies skanu szybki lub prostopadlego zdjecia ? Chcialbym dobrac wlasciwy kroj fonta i odtworzyc cyferblat.

AdamKrak1
    Frizenter
    Poziom 4  
    Jakub 1551
    Masz może schemat jak go podłączyłeś do prądu?
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    @Frizenter
    Zwyczajnie - do masy i zasilacza (środkowy konektor) - Polaryzacja obojętna. Wydajność prądowa zasilacza musi być minimum 1-2 A (elektromagnes !!)
    Jakub 1551 napisał:
    Tęż się zdziwiłem. Skoro tak zrobili to musi tak byc. Zegar pracuje cały czas i nic się nie dzieje więc jest O.K
    Bzdury - żarowki 12 V /1,5 W z trzonkiem B6 :D
    Frizenter
    Poziom 4  
    @Krzysztof Kamienski
    Dobrze.
    Tylko ja jestem zielony w takich sprawach a też mam taki stary zegar, więc wole schemat bo wtedy szybciej zrozumię jak to podłączyć.
    Frizenter
    Poziom 4  
    Pisałem że się nie znam na tym.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Niebieski do obudowy zegara - pod którąs śrube. Trzy biale konektory (obie lampki i zasilanie zegara razem) - czerwony ! Przerysuj
    a tu dodatkowo :
    Regulamin 3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy. 3.1.15. Nie pytaj od razu na forum, jeśli samemu nic wcześniej nie sprawdziłeś lub nie podjąłeś próby samodzielnej diagnozy. Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny...
    husk76
    Poziom 1  
    Witam
    Właśnie znalazłem taki zegar u dziadka na strychu. Przeczytałem możliwości podłączenia tak żeby zegar zaczął chodzić i można by było go podświetlić. Jednak problem jest w tym, że nie mam takich oprawek dla żarówek żeby go podświetlić. Po prostu ich nie było przy tym zegarku. Czy ktoś wie czym ewentualnie to zastąpić? Dzięki za pomoc.