Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka RGB by xifyh

xifyh 02 Lis 2008 17:19 24223 52
  • Lampka RGB by xifyh

Zainspirowany podobnymi projektami na elektroda.pl postanowiłem sam zrobić sobie lampkę RGB. Ostatnio pojawiła się nawet wersja z potłuczonym szkłem od samochodu i bardzo mi się spodobała. Zrobiłem jedną lampkę dla siebie oraz jedną dla kumpla zwanego Rell'em (pozdro dla Rell'a :D). Wszytsko zmontowałem w pająku, tak zeby przeszło przez szyjkę butelki. Zastosowałem butelkę po Dębowej i to było trafienie w 10. Ma grube denko, dzięki czmeu można wywiercić dziurę na kabel od zasilania zwykłą wiertarką z wiertłem do betonu na najniższych obrotach. Polecam tą lampkę ze względu na prostotę konstukcji i uzyskany efekt, przy tym za małe pieniążki. Najdroższa była oczywiście Dębowa ;]

Link do projektu (schemat, płytka jak ktoś zechce oraz program w Bascomie): http://mirley.firlej.org/mini_lampka_rgb_2

Lampka RGB by xifyh

Wiecej na mojej stronce: http://www.xifyh.yoyo.pl/articles.php?id=18

Wiem, że "to już było!" i to nie raz, ale im wiecej tym lepiej :D Moze ktoś pod wpływem tego tematu zbuduję tą lampkę, a naprawdę warto.

Fajne!
  • #2 02 Lis 2008 19:42
    sk700
    Poziom 30  

Dlaczego dałeś zewnętrzny oscylator? Bez problemu układ pracował by na wewnętrznym 1mhz - przy tym zastosowaniu nie potrzeba aż tak wysokiej dokładności, a dochodzi zabawa z fusebitami co może zniechęcić początkujących do wykonania takiej lampki...

• #3 02 Lis 2008 19:45
    xifyh
    Poziom 20  

sk700 napisał:
    Dlaczego dałeś zewnętrzny oscylator? Bez problemu układ pracował by na wewnętrznym 1mhz - przy tym zastosowaniu nie potrzeba aż tak wysokiej dokładności, a dochodzi zabawa z fusebitami co może zniechęcić początkujących do wykonania takiej lampki...

Bo zastosowany jest programowy PWM, a nie sprzętowy, dlatego taki kwarc musi być, przynajmniej tak mi się wydaje, patrząc na kod programu.

• #4 02 Lis 2008 19:53
    kaken
    Poziom 15  

Cytat:
    Bo zastosowany jest programowy PWM, a nie sprzętowy, dlatego taki kwarc musi być, przynajmniej tak mi się wydaje, patrząc na kod programu.

Nie musi, między 8 a 10MHz nie ma w tym przypadku wielkiej różnicy. Ale nie popadajmy w paranoje, 50 gr to nie majątek.

• #5 02 Lis 2008 20:41
    terragady
    Poziom 15  

a ja mam pytanie, jak to jest zasilane? Twój projekt jak i projekt z którego korzystałeś z linka "mirley.firlej".
    Z zasilacza? Skąd wiadomo jaki zasilacz zastosować?

• #6 02 Lis 2008 20:43
    xifyh
    Poziom 20  

terragady napisał:
    a ja mam pytanie, jak to jest zasilane? Twój projekt jak i projekt z którego korzystałeś z linka "mirley.firlej".
    Z zasilacza? Skąd wiadomo jaki zasilacz zastosować?

Stąd wiadomo, że pisze, albo się samemu można domyśleć skoro attiny2313 jets na 5v, zasilacz zastosowałem impulsowy, ładowarkę od starego telefonu Sony, a do drugiej lampki ładowarke z Nokii, obydwa zasilacze na 5v.

• #7 02 Lis 2008 20:44
    michał154
    Poziom 11  

Na 8Mhz widać mruganie co psuje efekt. Sprawdzone i musi być. Idealnie działa przy 16Mhz

• #8 02 Lis 2008 20:54
    xifyh
    Poziom 20  

A no i od razu mówię: na tanich zasilaczach impulsowych typu nołnejm to nie będzie wcale chodzić, sprawdzone na sony i nokii. A najlepiej znaleźć jakiś zasilacz transformatorowy na 5v.

• #9 02 Lis 2008 21:09
    oj
    Poziom 42  

Na każdym będzie chodzić, tylko trzeba napięcie stabilizować LM7805 i to wszystko.

• #10 02 Lis 2008 21:40
    darek23422
    Poziom 27  

ATTINY2313 czym to zaprogramowałeś i co to jest za ścieżka idąca od vcc do gdn pod atmelem, a i co to te sr sg itd.

• #11 02 Lis 2008 22:08
    JStan
    Poziom 16  

Witam!!

Oprawa bardzo mi się spodobała:) Kto wie czy nie wykonam czegoś takiego, powiedz tylkoczym wypełniłeś butelke?? Szkłem z szyby samochodowej jak kolega w ostatnim projekcie czy czyms innym?? Moze jakis opis umieszczenia elektroniki wewnątrz?? Z elektroniką sobie poradze.

Pozdrawiam!!
    Janek

• #12 02 Lis 2008 22:15
    xifyh
    Poziom 20  

JStan napisał:
    Moze jakis opis umieszczenia elektroniki wewnątrz??

No więc szkło pochodzi z przedniej szyby z malucha. Ja robię to tak, że lekko ściskam opaską diodę, która jest u góry ze sztywnym drutem, to pomaga utrzymać w pionie caly układ i wsypuje szkło, jak już wsypie to wyciagam drut. Układ oczywiście wkładam przez szyjke butelki.

• #13 03 Lis 2008 10:44
    szeryfff
    Poziom 24  

Programowales tyn programem z linka, ktory podales? Bo w tamtym projekcie kolega stosowal jeszcze switche, a Ty takowych nie masz :)

• #15 03 Lis 2008 19:20
    xifyh
    Poziom 20  

Poprostu nie podłaczyłem przycisków i tej diody co miga niby od szybkosci jest. A resztę normalnie podłączyłem.

• #16 05 Lis 2008 21:38
    highonlife2
    Poziom 9  

jaki jest koszt całkowity wyprodukowania takiej lampki , bez butelki i szkła :P

Do twórcy tej lampki , możesz napisać wykaz elementów , tzn co kupić żeby zrobić taką lampkę jak Ty ? I czy pomógłbyś w zmontowaniu jej ?

• #17 06 Lis 2008 19:35
    peleton123
    Poziom 12  

koszt elementów jakieś 15zł

• #18 06 Lis 2008 23:23
    R_On_!
    Poziom 10  

Witajcie,
    Układ idealnie pracuje przy częstotliwości oscylatora kwarcowego 16mhz, a co jeżeli będzie większa częstotliwość ?? Czy pełen cykl zmiany kolorów sie wydłuży i będzie większa płynność zmiany kolorów...??
    Pozdrawiam.

• #19 07 Lis 2008 07:51
    highonlife2
    Poziom 9  

napiszcie elementy jaki są wykorzystane ?

* butelka
    *ładowarka
    *szkło
    *dioda LED
    *dioda RGB
    *kwarc 16mHz
    *mikrokontroler Attiny2313

co jeszcze ?

Aha i jak zaprogramować ten mikrokontroler , tzn gdzie go podłaczyć zęby wgrac kod ?

• #20 07 Lis 2008 11:19
    DjTommy19
    Poziom 2  

Czy ktoś może sprawdził czy lampka działa zasilana z USB?

• #21 07 Lis 2008 18:36
    xifyh
    Poziom 20  

Jasne, że działa pod usb, przecie tam 5v jest !

• #22 08 Lis 2008 14:49
    osvch
    Poziom 11  

highonlife2 napisał:
    napiszcie elementy jaki są wykorzystane ?

* butelka
    *ładowarka
    *szkło
    *dioda LED
    *dioda RGB
    *kwarc 16mHz
    *mikrokontroler Attiny2313

co jeszcze ?

Aha i jak zaprogramować ten mikrokontroler , tzn gdzie go podłaczyć zęby wgrac kod ?

Jak podłączyć i jak programować znalazłem na stronie autora: ]Link Sam robiłem tą lampkę i wyszła super :)

Jeśli będziesz używał ładowarki od telefonu a napięcie przekracza 5,5V to musisz jeszcze dokipić styabilizator 7805 i kondensatory, z resztą wszystkie elementy są podane na stronie którą podał autor :)

• #23 08 Lis 2008 14:54
    Shiliat
    Poziom 12  

Ale ale bo na ładowarkach z tel (simensy) pisze ze jest 5V a w rzeczywistości jest 8-9V to co jeszcze podłączyć jaki stabilizator :)

Pozdrawiam :)

A dla nieobczajonych z schematem i co jak to
    Lampka RGB by xifyh

2x 100R
    4x 180R
    1x 330R

2x 22pF
    1x 100uF Elektrolit
    1x 470uF Elektrolit

1x Rezonator Kwarcowy 16MHz (przy 10MHz może migać)
    1x Dioda LED
    2x Dioda LED RGB (4 wyprowadzenia, wsp. anoda)
    1x 7805
    1x ATTINY2313 + Podstawka

• #24 08 Lis 2008 15:56
    memphis_2007
    Poziom 11  

Jeżeli pwm przy 10 mhz miga to należy poduczyć się porgramowania. Na 8051 przy kwarcu 8 MHz "postawiłem" działające pwm ( programowe ) na 8 led . Jakim cudem przy dużo szybszych avr-ach proste pwm potrzebuje napędzania 16 Mhz kwarcem. Czas pomyśleć o optymalizacji softu. Niedługo lampki będą robione na i7 :-).

• #25 08 Lis 2008 16:00
    osvch
    Poziom 11  

Lampka pracuje na napięciu 5V po to stabilizator. Zaznaczony jest jako U2 7805 i te dwa sąsiednie kondensatory- to wchodzi w skład stabilizatora...

• #26 08 Lis 2008 19:49
    highonlife2
    Poziom 9  

a załóżmy omijąc to wszystko tzn. kwarc itp a podłaczenie 3 diód równolegle i podłaczenie ich do zasilacza komputerowego , to da radę czy trzeba coś jeszcze podłaczać jakieś rezystory czy coś , dioda jest na 12V ?

• #27 09 Lis 2008 00:50
    mirley
    Poziom 17  

Do układu lampki można podłączyć wiele diod, jak to zrobić znajdziesz tutaj: http://mirley.firlej.org/mini_lampka_rgb_2 (dorysowałem schemat bo wiele osób o to pytało)

Odpowiadając na stwierdzenie "czemu przy 10MHz miga":
    1. W programie pracuje ośmiobitowy timer z podziałem sprzętowym dodatkowo przez 8 (przerwanie co ok 0,128ms)
    2. PWM jest zrealizowany na liczniku do 100 co daje końcową częstotliwość odświeżania diod równą ok 78Hz przy kwarcu 16MHz (49Hz przy rezonatorze 10MHz)
    3. Tak duża częstotliwość dalem po to aby mieć pewność że duża ilość operacji związanych z losowaniem barw, obsługą klawiatury itp. zdążyła się napewno wykonać i nie powodowała migania przy kliknięciu klawisza lub np co 1s kiedy barwa kolejna do której ma następić przejście jest losowana.

Gdybym chcial zrobić sam PWM to bym sobie użył 1MHz i też by było.

• #28 09 Lis 2008 10:00
    przerabiarka
    Poziom 21  

suuuper projekt, super pmysł

ja bym koszty obiżył nawet do 4,5zł.
    w sklepie "wszystko po 4,5zł" są taki diodowe lampki preudo świtłowodowe na baterie. wymontować z takiej lampki bebechy i gra, ma też dyżo kolorów i trybów. bez kabli.

• #29 09 Lis 2008 10:59
    Shiliat
    Poziom 12  

przerabiarka
    Tak ale robiąc sam będziesz miał satysfakcje ze to TY zrobiłeś i wiesz jak to działa itp :) A kupisz takiego gotowca zrobisz taka lampkę i dasz komuś to będziesz czul zadowolenie z pracy. Wątpię :)

A powracając do tematu to jak zrobić to na 9V bo znalazłem transformator z głośników:) i ma 9V :) I czy ktoś mógł napisać jakie elementy wymienić by zrobić na 3 RGB? Jakby ktoś się mógł pofatygować i przemalować, domalować jak podłączyć ta trzecia diodę RG to byłbym wdzięczny :)