Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lampa oscyloskopowa 13L09I

kuba-a 02 Nov 2008 17:20 4895 10
    kuba-a
    Level 11  
    Witam

Ostatnio wpadla mi w rece taka lampa oscyloskopowa:

Dla potomych zalaczam takze fotografie kartki ktora przy niej byla:
    lampa oscyloskopowa 13L09Ilampa oscyloskopowa 13L09I

Lampa ma podstawke identyczna jak lampy w osyloskopach DT516A i STD501XY. Moje pytanie brzmi, na jakim polskim oscyloskopie moglbym omawiana lampe przetestowac aby jej nie uszkodzic?

pozdrawiam
    kuba
  • Helpful post
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Jeżeli mnie wzrok nie myli to jest to lampa wskaźnikowa od lotniczego radaru . Prawdopodobnie od jakiegoś MIGa lub innego tego typu przyrządu . Naprawdę nie wiem gdzie to można by wypróbować . Tego i podobnych typów oscyloskopów już sie prawie nie spotyka . Spróbuj zapytaj na www.trioda .pl . Może tam się więcej dowiesz . Pozdrawiam ! :))
    kuba-a
    Level 11  
    Wtam

Hmm..na wstepie oczywiscie dziekuje za zainteresowanie. Tyle ze to co Kolega tutaj mowi wydaje mi sie niezbyt prawdopodobne, bo lampa pochodzi na 100% z osyloskopu, najprawdopodobniej cywilnego (napewno znajdujacego sie w "cywilnym" miejscu..). Fakt bylo to urzadzenie nietypowe, ktorego typu juz nie pamietam, ale wpisywalem go wielokrotnie w wyszukiwarke i nie bylo nic sensownego. A codo przetestowania lampy to wydaje mi sie ze jesli w jakims oscyloskopie napiecia polaryzujace lampe oscyloskopowa nie beda wieksze od tych, ktore opisywana tutaj lampa moze wytrzymac, to chyba bedzie mozna ja na nim przetestowac. Tyle ze nie znam (ani nie mam dostepu) do dokadnych specyfikacji lamp uzywanych w znanych mi oscyloskopach, wiec zadalem pytanie na forum.
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Zanim jednak kolega wypróbuje tę lampę proponuję zapytać na triodzie. Tam jest specjalny dział o oscyloskopach . Pozdrawiam ! :))
    kuba-a
    Level 11  
    Lampa pochodzi rosyjskiego z oscyloskopu C7-5. Oscyloskop ten byl wykonany w postaci stolu na kolkach. Na jego szczycie byl wlasciwy oscyloskop, a ponizej w oddzielnych szufladach byl zasilacz, linia opozniajaca i pojemnik z kablami i sondami. Jesli ktos by mial schemat wzmacniacza wejsciowego do tego oscyloskopu, wykonanego w postaci wkladki chyba dwukanalowej, to bylbym wdzieczny. Wkladka zawiera dwie lampy 6N23P, dwie lampy 6Z1P i dwa tranzystory.
    kuba-a
    Level 11  
    Zdjecia niestety nie zamieszcze. Jesli cos to pomoze to moge sfotografowac same obudowy od poszczegolnych blokow. Mialem do wyboru ocalenie tego grzmota, albo 2 x OS150, i wybralem druga opcje (teraz troche zaluje..). Typu jestem pewny, bo mam panel przedni od zasilacza, na ktorym jest napisany typ, nr seryjny, rok produkcji (1973), i po rosyjsku "blok zasilacza". A schematu potrzebuje, aby jesli to mozliwe zastosowac te wzmacniacze wejsciowe wlasnie w OS150, ale to plany na daleka przyszlosc, wiec absolutnie sie nie spieszy.
    kuba-a
    Level 11  
    Obudowa z przodu i z tylu. Od gory: oscyloskop, zasilacz, linia opozniajaca:
    lampa oscyloskopowa 13L09I lampa oscyloskopowa 13L09I

Sondy, ktore byly przymocowane na stale do przedniego panelu wkladki. Z kazdej sondy wychodzi kilka przewodow, w tym jeden masowy i dwa ekranowane. Po rozkreceniu jednej sondy okazlo sie ze jest w niej lampa 6Z1B-W:

Panel przedni zasilacza:

Plytka wkladki (wzmacniacza wejsciowego), ktorego schematu poszukuje:
    lampa oscyloskopowa 13L09I lampa oscyloskopowa 13L09I

Wyjete z zasilacza dwa stabilizatory -12v i + 12V wraz z protokolami odbioru fabrycznego. Nie to co dzisiejsze 7812, sprzedawane po wyprodukowaniu z dokladnoscia do kontenera. :)
    kuba-a
    Level 11  
    Hmm, widze ze ze schematem bedzie ciezko. No coz, niech te zdjecia sobie powisza, moze obejrzy je w koncu ktos, kto bedzie sie chcial podzielic schematem. Jesli moj pomysl faktycznie dotrwa od etapu realizacji, to najwyzej rozrysuje wzmacniacz, wrzuce tu i wtedy bede kombinowal. Teraz mam natomiast jeszcze pytanie wynikajace z czystej ciekawosci, a dotyczace "przewodniego" tematu watku, czyli lampy oscyloskopowej:
    Na zdjeciu lampy widac, ze anoda jest wykonana w postaci spirali idacej od przylacza HV az do dziala elektronowego. Co to zmienia w parametrach lampy? Zwykle w innych lampach oscyloskopowych i kineskopowych anoda jest jednolita powierzchnia napylona na banke. Pewien czlowiek (mozna powiedziec ze fizyk z wyksztalcenia) poiwedzial mi, ze przy tak uksztaltowanej elektrodzie na kolejnych okregach (przekrojach poprzecznych lampy) coraz bardziej odleglych od przylacza HV wystepuje coraz mniejsze napiecie. Tyle ze dalej nie wiem co to zmienia w paramterach samej lampy. Na "chlopski rozum" to wyjasnienie brzmi sensownie, ale zjawisko spadku napiecia wystepuje przeciez na zwyklej, "pelnej" elektrodzie, tyle ze na pewno w mniejszym stopniu (wieksza powierzchnia przekroju poprzecznego warstwy napylonej).