Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja dmuchawy kotła a temperatura

alba75 02 Lis 2008 17:33 2846 6
  • #1 02 Lis 2008 17:33
    alba75
    Poziom 10  

Witam wszystkich
    Mam pewien problem z moim kotłem. Otóż sterownik kotła steruje nadmuchem dwustanowo: albo jest nadmuch albo go nie ma. Nadmuch ma stałe obroty aż do osiągnięcia temperatury zadanej i powoduje to spore wychodzenie kotła ponad temperaturę zadaną wskutek bezwładności paleniska. Chciałbym pomiędzy sterownik a dmuchawę włączyć regulator (typu "ściemniacz") który zmniejszałby nadmuch w miarę wzrostu temperatury. Chciałbym aby to był prosty układ analogowy (na jakimś triaku??) regulowany potencjometrem i jakimś termistorem na kotle a nastawy dobrałbym doświadczalnie.
    Oczywiście są sterowniki które to zapewniają ale chciałbym uniknąć kosztów.
    Macie może jakiś pomysł schemat lub schemat ściemniacza na 230V który możnaby zaadoptować (chodzi o właczenie w układ termistora)?

• #2 02 Lis 2008 17:38
    gromleon
    Poziom 31  

A może dławnica na zasysaniu wentylatora koledze wystarczy. Jakaś przesłona którą to by się regulowało wydajność wentylatora ja takie coś stosuję z powodzeniem.

• #3 02 Lis 2008 17:45
    alba75
    Poziom 10  

Nie, bo chodzi o to aby wydajność nadmuchu spadała wraz z dochodzeniem do temperatury zadanej, żby nie było tak aby przy osiągnięciu temp. zadanej nadmuch kończy pracę na pełnej mocy bo to powoduje przegrzewanie. Stałe zmniejszenie nadmuchu powoduje znowu inne problemy ze spalaniem.

• #4 02 Lis 2008 19:05
    gromleon
    Poziom 31  

W takim wypadku czeka cię wymiana sterownika bo wstawienie "czegoś" miedzy już posiadany sterownik a wentylator będzie skomplikowane chodzi o komunikacje miedzy sterownikiem a tym urządzeniem odnośnie zadanej temperatury i itd.

• #5 02 Lis 2008 19:43
    alba75
    Poziom 10  

Wydaje mi się że da się to obejść. Zasilanie ze sterownika dochodzi do wentylatora aż do osiągnięcia temp. zadanej. W końcowej fazie trybu pracy gdy działa wentylator tuż przed osiągnięciem temp zadanej potrzebne mi jest zwolnienie jego obrotów. Na tych zmniejszonych obrotach osiągnie tą temperaturę i nie będzie tak przeciągał. Testowałem to ręcznie włączając tuż przed osiągnięciem temp zadanej żarówke w szereg co zmniejszało moc nadmuchu i kocioł był stabilniejszy.

• #6 03 Lis 2008 08:44
    gromleon
    Poziom 31  

Ok zgadza się regulacja obrotów by się przydała ale zrozum urządzenie które by się tym zajmowało musi dostać "informację" o tym że temperatura na sterowniku zbliża się do temp. zadanej , jak to zrobisz? Raczej nie zmienisz oprogramowania sterownika głównego itd. Drugie rozwiązanie to takie by dodatkowe urządzenie posiadało by własny pomiar temperatury ale to też jest niedoskonałe rozwiązania dlaczego to chyba nie muszę pisać. Także rozsądnym rozwiązaniem jest zakup drugiego sterownika lub wykonanie go samemu z tą dodatkową funkcją.

• #7 03 Lis 2008 15:08
    alba75
    Poziom 10  

Doskonale to rozumiem, dlatego tez optuję za regulatorem z własnym termistorem mierzącym temperaturę kotła (mam go gdzie umieścić). NAstawy wstępne zrobię na potencjometrze schemat właściwie jużmam. Zdaję sobie też sprawę że to nie do końca profesjonalne. Gdybym miał możliwość zmiany softu sterownika nie byłoby tematu. Natomiast znane mi sterowniki które maja tą funkcję (np proporcjonalne) maja inne mankamenty typu brak pracy ręcznej więc poczekam aż "dojrzejaą"

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME