Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja dmuchawy kotła a temperatura

02 Lis 2008 17:33 3410 6
 • Poziom 11  
  Witam wszystkich
  Mam pewien problem z moim kotłem. Otóż sterownik kotła steruje nadmuchem dwustanowo: albo jest nadmuch albo go nie ma. Nadmuch ma stałe obroty aż do osiągnięcia temperatury zadanej i powoduje to spore wychodzenie kotła ponad temperaturę zadaną wskutek bezwładności paleniska. Chciałbym pomiędzy sterownik a dmuchawę włączyć regulator (typu "ściemniacz") który zmniejszałby nadmuch w miarę wzrostu temperatury. Chciałbym aby to był prosty układ analogowy (na jakimś triaku??) regulowany potencjometrem i jakimś termistorem na kotle a nastawy dobrałbym doświadczalnie.
  Oczywiście są sterowniki które to zapewniają ale chciałbym uniknąć kosztów.
  Macie może jakiś pomysł schemat lub schemat ściemniacza na 230V który możnaby zaadoptować (chodzi o właczenie w układ termistora)?
 • Poziom 1  
 • Poziom 11  
  Nie, bo chodzi o to aby wydajność nadmuchu spadała wraz z dochodzeniem do temperatury zadanej, żby nie było tak aby przy osiągnięciu temp. zadanej nadmuch kończy pracę na pełnej mocy bo to powoduje przegrzewanie. Stałe zmniejszenie nadmuchu powoduje znowu inne problemy ze spalaniem.
 • Poziom 1  
 • Poziom 11  
  Wydaje mi się że da się to obejść. Zasilanie ze sterownika dochodzi do wentylatora aż do osiągnięcia temp. zadanej. W końcowej fazie trybu pracy gdy działa wentylator tuż przed osiągnięciem temp zadanej potrzebne mi jest zwolnienie jego obrotów. Na tych zmniejszonych obrotach osiągnie tą temperaturę i nie będzie tak przeciągał. Testowałem to ręcznie włączając tuż przed osiągnięciem temp zadanej żarówke w szereg co zmniejszało moc nadmuchu i kocioł był stabilniejszy.
 • Poziom 1  
 • Poziom 11  
  Doskonale to rozumiem, dlatego tez optuję za regulatorem z własnym termistorem mierzącym temperaturę kotła (mam go gdzie umieścić). NAstawy wstępne zrobię na potencjometrze schemat właściwie jużmam. Zdaję sobie też sprawę że to nie do końca profesjonalne. Gdybym miał możliwość zmiany softu sterownika nie byłoby tematu. Natomiast znane mi sterowniki które maja tą funkcję (np proporcjonalne) maja inne mankamenty typu brak pracy ręcznej więc poczekam aż "dojrzejaą"