Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ cyfrowy, który ma rysować określony przebieg

02 Lis 2008 17:56 3315 4
 • Poziom 9  
  Witam.
  Mam problem z zadaniem projektowym, otóż mam stworzyć układ na którego wyjściu ma pojawić się taki okresowy przebieg:
  Układ cyfrowy, który ma rysować określony przebieg
  Mogę korzystać z określonych układów cyfrowych (głównie bramki, liczniki, rejestry i multipleksery) oraz rezystorów i kondensatorów. Moje doświadczenie w projektowaniu takich rzeczy jest praktycznie zerowe, ale wymyśliłem sobie, że mogę użyć licznika dwukierunkowego, który będzie wybierał poprzez multiplekser podane na jego wejściu napięcia (np. 0;1,25;2,5;3,75;5) w odpowiedniej kolejności i na wyjściu pokaże się taki przebieg. Myślę jednak, że to może nie zadziałać ze względu na ograniczenia układu TTL z multiplekserem (tzn, ze przyjmuje tylko określone napięcia i je interpretuje na "1" albo "0"). Co o tym myślicie? Prosiłbym o jakąś wskazówkę jak to ma wyglądać, żeby miało prawo działać.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Wydaje mi się że można to zrobić prościej. Schemat poglądowy masz poniżej. Zacznę od tyłu czyli bramek A3÷A6, są to bramki z otwartym kolektorem. Bramki te zwieraja do masy oporniki R2÷R5. Jeśli żaden opornik nie jest zwarty do masy na OUT jest +5V. Zwarcie jednego z oporników powoduje zmianę napięcia, ponieważ powstaje dzielnik napięcia R1 z sumującymi się dla kolejnych impulsów opornikami R2÷R5. Sygnał prostokątny podawany jest na bufor wyjściowy A7, również z otwartym kolektorem, więc na jego wyjściu powstanie napięcie wypadkowe dzielnika napięcia i przebiegu wejściowego podanego na A7. Jednocześnie przebieg wejściowy podawany jest na licznik o skróconym cyklu działania do 7, ponieważ tyle impulsów naliczyłem w jednym cyklu na rysunku, od najniższego do najniższego poziomu napięcia wyjściowego. Bramka A1 dekoduje liczbę 7 i A2 resetuje licznik, który zaczyna liczyć od początku. Licznik połączony jest z dekoderem 8421-BCD na 1 z 10. Podczas zliczania wyjścia multipleksera przełączane są kolejno w stan niski. Do wyjść dekodera podłączone są wejścia bramek AND w taki sposób że każda z wyjątkiem A6 przełącza swoje wyjście w stan niski dwukrotnie zwierając do masy oporniki. Natomiast A6 zwiera opornik R6 tylko raz w całym cyku. Dzięki temu masz jeden impuls środkowy o najwyższym napięciu i wznoszące się oraz opadające wartości napięć impulsów przed i po impulsie środkowym. Czyli A3 jest dla impulsów 1 i 7, A4 dla 2 i 6, A5 dla 3 i 5 a A6 tylko dla 4 impulsu. Po zliczeniu 7 impulsów w cyklu wszystko zaczyna się od początku. Licznikiem może być 7493, NANDy to 3-wejściowe 7410 (na schemacie 4-wejściowa bo nie miałem innej w edytorze) dekoder to 74145, bramki AND to 7409, buforem A7 może być 74117. Układ można rozbudować do 9 a nawet 15 impulsów w cyklu z użyciem 74154. W przypadku skrucenia licznika do "n" potrzebnych impulsów możesz użyć innej konfiguracji bramek A1 A2 lub zastosować synchroniczny licznik programowalny 74193. Oczywiście wartości oporników możesz dobrać w zależności od potrzebnego napięcia dla poszególnych impulsów, ale nie możesz przekroczyć dopuszczalnego prądu wyjść bramek i bufora. Dodałem wersję na buforach 15-to impulsową z maks napięciem wyjściowym 12V. Wyjście 7 multipleksera pozostaje niepodłączone dla impulsu środkowego.
 • Poziom 9  
  Wielkie dzięki za ten schemat i zainteresowanie, ale mam jedno pytanko: w jakim celu jest umieszczony ten bufor A7? I jak można by go ewentualnie zastąpić bo niestety nie mogę go użyć (określona lista scalaków).
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Driver- napisał:
  Sygnał prostokątny podawany jest na bufor wyjściowy A7, również z otwartym kolektorem, więc na jego wyjściu powstanie napięcie wypadkowe dzielnika napięcia i przebiegu wejściowego podanego na A7
  To jest funkcją bufora i bez niego nie zadziała.

  Zamiast bufora możesz użyć bramki AND z otwartym kolektorem takiej jak w A3÷A6 czyli 7409. Zwierasz wejścia bramki i możesz włączyć zamiast bufora 74117. Z A6 i R5 możesz zrezygnować, wyjście 3 dekodera pozostawiasz niepodłączone, wtedy maks. napięcie środkowego impulsu będzie ~5V. Odzyskaną bramkę A6 wykorzysujesz jako bufor.
 • Poziom 9  
  Na koniec wrzucam mój projekt w ewb, czyli jak to ostatecznie wyszło, gdyby ktoś chciał skorzystać. Pozdrawiam i podziękowania dla Drivera.
  Załączniki: