Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

On czego zacząć przygodę z elektroniką czyli co zbudowac na poczatek?

02 Lis 2008 18:20 9582 36
  • #1 02 Lis 2008 18:20
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 02 Lis 2008 18:32
    any56
    Poziom 39  

Sugeruję regulowany zasilacz stabilizowany.
    Na pewno Ci się przyda.

0
  • #3 02 Lis 2008 18:37
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 02 Lis 2008 20:28
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 02 Lis 2008 20:36
    WMichał
    Poziom 31  

Jak już będziesz miał zasilacz to będziesz go mógł wykorzystać do zasilania wzmacniaczy, które również mógł byś zbudować i wielu innych układów.

0
  • CControls
  • #7 02 Lis 2008 22:08
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 03 Lis 2008 15:38
    lukas7
    Poziom 14  

Oczywiście wydrukuj sobie liste elementów ( Parts List ) jeśli myślisz robić to na płytce uniwersalnej to kup jeszcze płytkę uniwersalną. Przy budowie układu zwróć uwagę na biegunowość części elementów.

0
  • #9 03 Lis 2008 20:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 03 Lis 2008 20:17
    WMichał
    Poziom 31  

Masz schematy i wykaz części, więc w czym problem?

0
  • #11 03 Lis 2008 20:50
    piotr153
    Poziom 13  

Moim zdaniem zbuduj sobie najpierw jakiś mrygacz:D
    Np. na 555

0
  • #14 03 Lis 2008 22:25
    wąsaty
    Poziom 14  

Polecam przeglądnięcie oferty AVT. Na początek polecam jakieś kity typu mrygacz lub piszczyk :) Radość gwarantowana, a przy okazji trochę nauki i zyskiwanie wprawy w lutowaniu :)

0
  • #16 03 Lis 2008 22:48
    Markos85
    Poziom 17  

jak planujesz być w przyszłości inżynierem to przyzwyczajaj się do czytania kart katalogowych! a co na początek np. lm317t (poszukaj w google), zaopatrz się w zasilacz i miernik, potem może być ne555 (wpisz w google, a dużo schematów się objawi :D) a potem sam będziesz wiedział co dalej. jeśli jesteś bardzo początkujący to poszukaj coś w ofercie avt jabel nord i innych takich tam

0
  • #17 03 Lis 2008 23:12
    lukas7
    Poziom 14  

Myślę że zacznij od czegoś takiego: On czego zacząć przygodę z elektroniką czyli co zbudowac na poczatek?
    to te kwadratowe to mostek prostowniczy :) , a to obok to kondensator elektrolityczny - jeśli sobie z tym nie poradzisz to daj sobie spokój...

0
  • #18 03 Lis 2008 23:43
    Wafer
    Poziom 20  

Witam.
    Dołanczam się do prośby, mam już za sobą kilka układów z Jabel'a, zasilacz warsztawy 0-20V 3A, oraz termometr który nie dokońca wyszedł. Szukam czegos taniego w montarzu by pocwiczyc lutowanie itp. moga to byc diody ktore smiecą migają itp. np. w zaleznosci od potencjometru albo od natęzenia? w polaczeniu z glosnikami... mam nadzieje ze mnie rozumiecie, np. 10 diód i im głosniej slucham muzyki tym wiecej diod swieci :)

Oczywiscie to tylko jeden z przykladów, mam nadzieję ze pomozecie :)

0
  • #19 04 Lis 2008 12:27
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany

Łatwo zrobić pcb, daje fajny efekt i przydatne.

Wskaźnik Wysterowania 12LED. Jak chcesz mogę dać ci schemat i gotową pcb + spis elementów.

0
  • #20 04 Lis 2008 14:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 04 Lis 2008 16:07
    ghambit
    Poziom 24  

lukas7 napisał:
    Myślę że zacznij od czegoś takiego: On czego zacząć przygodę z elektroniką czyli co zbudowac na poczatek?
    to te kwadratowe to mostek prostowniczy :) , a to obok to kondensator elektrolityczny - jeśli sobie z tym nie poradzisz to daj sobie spokój...

Zdecydowanie odradzam początkującemu elektronikowi budowę zasilacza, kolega Kamilkg według mnie nie ma jeszcze czegoś co nazywam "intuicją elektronika" aby bezpiecznie podłączał zbudowane przez siebie urządzenia do sieci 230V

Kolego proponuję Ci zakup już gotowych do montażu kitów np z firmy jabel (http://www.jabel.com.pl/) bądź Nord Elektronik (np: http://www.cyfronika.com.pl/nordplus.htm) firm sprzedających gotowe kity jest oczywiście więcej. Ceny kitów są już ostateczne, oczywiście dojdą koszty przesyłki jeśli nie możesz ich kupić w swoim mieście. Udanej zabawy Pozdrawiam

0
  • #22 04 Lis 2008 19:18
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany

Wskaźnik wysterowania - mozna zobaczyć graficznie moc na wyjsciu wzmacniacza, jest to coś ja euqualizer na 12 diodach led.

Fajny efekt polecam zbudwanie.

Dodano po 1 [minuty]:

Wafer napisał:
    Witam.
    Dołanczam się do prośby, mam już za sobą kilka układów z Jabel'a, zasilacz warsztawy 0-20V 3A, oraz termometr który nie dokońca wyszedł. Szukam czegos taniego w montarzu by pocwiczyc lutowanie itp. moga to byc diody ktore smiecą migają itp. np. w zaleznosci od potencjometru albo od natęzenia? w polaczeniu z glosnikami... mam nadzieje ze mnie rozumiecie, np. 10 diód i im głosniej slucham muzyki tym wiecej diod swieci :)

Oczywiscie to tylko jeden z przykladów, mam nadzieję ze pomozecie :)

0
  • #23 04 Lis 2008 20:11
    WMichał
    Poziom 31  

Ja zwrócę tylko uwagę, że equalizer i wskaźnik wysterowania to dwie różne rzeczy.
    Projekty
    Wskaźnik wysterowania większa ilość led, dla większej mocy: Link
    mniejsza ilość led, dla mniejszej mocy: Link

0
  • Pomocny post
    #24 05 Lis 2008 14:51
    Crazy
    Poziom 13  

a czemu by nie zrobić małego wzmacniacza na 3W konstrukcja bardzo prosta a ile radochy jutro zaczynam go budować a tu masz schemat ja go podłączam pod zasilacz antenowy 12V też zadziała ważne by był to prąd stały od 4,5 do 18 V
    P.S. Tda trochę inaczej wygląda i ma 9 nóżek ale o to się nie boj na pewno zajarzysz a co kaman .1 i 9 nóżka nie maja żadnego podłączenia

1
  • Pomocny post
    #25 05 Lis 2008 16:34
    Kosur
    Poziom 19  

Albo trochę trudniejszy wzmacniacz o mocy 10W na układnie scalonym TDA2003.

Sam taki zrobiłem niedawno i jeśli chcesz go zbudować to mogę ci pomóc, jakbyś czegoś nie wiedział.

0
  • Pomocny post
    #26 05 Lis 2008 19:46
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany

Mam wszytko.

Schemat mozna dostać na stronce Jabela.
    Pcb wyśle w formacie Eagle + wykaz elemętów na PW.

Ostatnio user jakiś do mnie napisał że chce zrobić taki wsyaźnik wysterowania, miałem jakis stary 10 letni laminat i stare troche zle wydrukowale pcb na papierze termo. Postaniwiłem wydać tylko 6zł zeby to zbudowac i sie udało :D

PCB zrobiłem sam za free wszytko
    Kondensator, rezystory - miałem
    potercjometr montazowy miałem
    ledy miałem (6 ziel, 2 zółte, 4 czerwone)
    dioda 1N4148 miałem - mam ich kupe

wydałem tylko 5,50zł na kostke UAA180 lub UL1890 (czy cos takiego :-))

Jak bede miał czas to wam wysle filmik jak to działa.

Dodano po 44 [sekundy]:

Zrobiłem to w 2 dni. Ostatnio raz keidys go robiłęm z 1,5 roku temu :-D

0
  • #27 05 Lis 2008 20:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 05 Lis 2008 20:23
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany

Widzę że nie wytrzymacie, elemęty podpisałem na PCB. więc nie musze wypisywać.

diody 5mm 6 zielonych, 2 żółte, 4 czerwone
    kość (układ scalony nazwa to UAA180 lub UL 1980)

Niezwracajcie wagi na co leci w tle filminu :-) O.Grotowski & M.Zwierzchowska
    Ten niebieski przewodzik na górze płytki nie jest wam potrzebny i nie musicie go robic poprostu w tym miejsci nie odbił sie toner i nie ma tem ścieżkki.

W załączniku jest PCB w formacie eagle.

0
  • #29 06 Lis 2008 00:05
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany

Kamilkg: Raczej bez PCB bedzie ciężko...

OPIS WYKONANIA WSKAŹNIKA WYSTAROWANIA + WYKONANIE PCB!!!

Dla początkujących:

Do wykonania wskaźnika wysterowania potrzebne jest:

Narzędzia tehniczne:
    -drukarka laserowa
    -żelazko ok.2000Watt
    -lutownica 30W-40W
    -wietrarka (najlepsza mini, lub ewentualnie wkretarka ktora przyjmnie wiertła 0.8mm - 1mm)
    -zaliczacz dający 12V DC (min ok. 600mAh)
    -wzmacniacz (najlepiej z zaciskanymi końcówkami)
    -srubokręt standardowy nie taki bardzo szeroki - płaski

Materiały:
    -laminat jednostronnie pokryty miedzią (wymiary około 12cmx7cm)
    -papier termotransferowy (ewentulanie folia do drukarki laserowej, papier kredowy)
    -cyna (najlepsza razem z topniniem 1mm)
    -kalafonia lub pasta lutownicza
    -wietrło 0.8mm lub 1mm (mniejsze sie łamią)
    -nadsiarczan sodu drobnokrystaliczny (sproszkowany) ewentualnie trójchlorek żelaza (chemia dla elektroniki)
    -ciepła woda :-D
    -rozpusczalnik/rożcieńczalnik/denaturat
    -płyn do mycia naczyń
    -zmywacz do paznokci
    -gąbka z szorstką stroną lub papier ścierny o granulacjii 1200
    -lakier do paznokci + wykałaczka lub szpilka/igła
    -deska do prasowania
    -2 bawełniane lub jakikolwiek nie sztuczne ścierki
    -obcinacz do paznikci

Elemęty elektroniczne (podzespoły):
    -Układ scalony UAA 180 lub UL 1980 - 6zł
    -6 diód świecących LED 5mm, ok.2V (standardowe), ZIELONE 20gr - szt
    -2 diody świecące LED 5mm, ok.2V (standartowe) ŻÓŁTE 20gr - szt
    -4 diody świecące LED 5mm, ok 2V (standartowe) CZERWONE 20gr - szt
    -3 przewody po ok 1m (najlepiej oznaczone innymi kolorami) 2,5zł
    -dioda 1N4148 20gr
    -rezystor 15kΩ 5gr
    -2 rezystory 10kΩ 10 gr
    -potencjometr montażowy na płytkę, leżący, 10kΩ, (powinien mieć na sobie oznaczenie 103 czyli 10k) 80gr
    -kondensator elektrolityczny 1µF 16V (może byc też 1µF na 25V, 50V i więcej Volt) 20 gr

Opis wykonania:

1.Pobieramy program Eagle (np z tąd )
    2.Otwieramy Control Panel EAGLE klikamy File>Open>Board i wybieramy pobrany i wcześniej rozpakowany plik wskaznik_wysterowania.brd
    3. Otworzy sie okienko ka ktorym powinny być tylko niebieskie scieżki i zielone miejsca lutownicze. Ale dla pewności sprawdźmy to klikając na ikonkę '3 kwadraty' ktora znajduje sie po lewej na górze paska narzędzi i powinno byc tam zaznaczone tylko 16,17,18 (Bottom, Pads, Vias)
    4. Jezeli wszytko zrobiliśmy wchodzimy w File>Print i wybieramy Black w nagłówku Style.
    5.Drukujemy drukarka laserową na papierze termotransferowym (lub foli albo kredowym).
    6.Teraz bierzemy nasza płytkę (laminat z miedzią) i jeżeli jest wycięty rozmiar ok. 7cmx12cm to sie cieszymy zaś jezeli dostalismy laminat nie wyciety na podany rozmiar to bierzemy mocna duze norzyczki i wycinamy nim laminat (można tez piłą)

7. Bierzemy szorstka strone gąbki lub papier scierny i pod bierzacą wodą czyscimy nasz kawałek laminatu (czyścimy miedź)
    8.Wpotem przemywamy to rozpuszzalnikem a następnie zanurzamy i obmywały miekka strona gąbki w ciepłej wodzie z płynem do naczyń.
    9.Czekamy aż to wyschnie i podłączmy żelazko i ustawiamy na najwyższą możliwą temperaturę.
    10.Przygotowyjemy deske do prasowania, bierzemy dwie bawełniane nie sztuczne! bardzo suche! scierki i jedną składamy i kładziemy na desce a na to laminat i na niego wycięty z papieru tremo pcb i tuszem do miedzi kładziemy ten kawałek papieru i kładziemy na to scierkę a na to powoli przyciskamy rozgrzane zelazko i po jakims czasie zdejmujemy powoli scierke i bezposrednio na papier kładziemy zelazko i co chwila czyms dociskamy np kulką z papieru i robimy tak troche czasu potem bierzemy czyms zeby sie nie poparzyć laminat z przykjenom papierem i zostawiamy aż ostygnie i potem delikatnie odrywamy papier od płytki, jak juz oderwiemy to jezeli mamy szczęsie i wsyztko ładnie przeszło i sie przyczepiło to sie bardz cieszymy a jeżeli widac ze gdzies tusz sie nie przyczepił to jezlei jest to mały odcinek to poprawiamy według wzoru sciezek wykałaczką zanurzoną w lakierze do pazkokci i rysujemy nieprzebite scieżki.
    11.Jeżeli wsyztko juz zrobione to gotujemy wodę, jak juz sie ugotuje to wlewamy ją do jakiegos większego naczynia i do tego większego wkładamy mniejsze i do tego mniejszego musi sie zmiescic luzem nasza płytka. Wlewamy do większego naczynia po to zeby trzymał tempaterurę.
    12.Teraz do tego mniejszego naczynka wsypujemy sroszkowany nadsiarczan sodu (lub wlewamy jeżeli taki kupiliśmy) i zalewmy wodą o temp 50°C mieszmay troszke zeby sie rozpusziło, wsypujemy na oko zeby zmieniła barwe woda (ok. 50 - 100 gram) wkładamy płytkę z odbitymi sciezkami do góry (nie do dna) i czekamy jakies 20 - 40 minut na wytrawienie co 3 minuty przychodzimy i jakims najlepiej drewanyanym (nigdy metalem do pordzewieje!) mieszamy dotykają i szturchając płytkę.
    13. Teraz gdy juz nie ma miedzi tam gdzie nie było tonera (tuszu z drukarki lub lakieru paznokciowego) wyjmujemy płytkę (mozna nawet ręka ale potem umyc) i pod zimną bierzacą wodę i obmywamy zakańcząja tym proces wytrawiania miedzi.
    14. Teraz wiercimy otwory na płytce (najłatwiej wiercic od strony ścieżek)
    15. Nastepnie rozkruszamy trochę kalafonii i wsypujemy do jakeigos pojemnika (np. słoik na zmarnowenie poniewaz kalafonia bedzie sie kleić) i zalewamy proporcjonalnie do tego ile wysaplicmy rozpuszlalnik i mieszamy długo, potem bierzamy jakis pędzel i malujemy płytkę od strony scieżek tą rozpuszczona kalafonią.
    16.Zapewne mamy klejące i nieprzyjemne ręce od kalafonii myjemy je najłatwiej ciepłą woda i proszkiem do prania.
    17. Czekamy ok 30minut - 2 godzin jak zaschnie kalafonia na płytce. Teraz poprawiamy otwory bo zalaliśmy je kalafonią i w otwory dopasuwujemy elemęty wyładamy je od dtrony gdzie nie ma sciezek i gdzie nie robilismy nic, zaczynajac od diód (zielone od strony napisu i wyjścia -, a czerwone od strony potencjometru) układamy tak jak na zdjeciu które dałem wczeniej :-) plusy diód (dłuższe nózki) ukłądamy w stronę dołu - czyli napisu (górna strona to ta od układu scalonego i rezystorów, kondensatorów potencjometra itd) jak juz przełozylismy prawidłowo diody to ich nózki obcinamy (powinno zoatać od laminatu ok. 1mm - 1,5mm)i lutujemy, to znaczy zanurzamy w kalafonii rozgrzną lutownicę (powinna dymić) i nabieramy na lutwnice trochę cyny, teraz tutownicą dorykamy w ten sposób do nózki diody aby syna przeszła do niej i przyłapała ją do laminatu.
    18. Jak już przylutujemy diody to zabieramy sie za lutowanie przewodów w miejscach IN, +, -
    19. Następnie wpasowujemy niezależnie ktorą stroną rezystory na swoje miejsca (aby spawdzic ktory rezystor gdzie ma być wchodzimy do programu eagle otwieramu plik wskaznik wyatrowania.brd i klikamy po lewej stronie na ikonkę 3 kwadratów i zanaczamy tPlace -21 i znaznaczy sie nam automatycznie tOrgnions które odznaczamy - teraz klikamy ok i widzimy rozkład i wartowsi elemetów za pomoca tego odczytujemy wartosci z rezystorów jezlei nie wiemy ktory ma ile kΩ wchodzimy tu i wpasowuemy je w odpowiednie miejsca) tak samo robimy z diodą - dioda ma na sobie czarny pasek tym paskiem wsadzamy ją tak jak w programie eagle jest lub jezeli dalej nei wiemy do wsadzamy czrnym paskiem w dtronę gdzie bliżej do konca płytki (przeciwna strona do diód). W potencjometrze wyginamy odpowiednio nózki i wsadzamy do w otwory teraz lutujemy i wsadzamy kondanstror ktorego minus kierujemy w stronę ledów. Lutujemy. Teraz popratwamy driurki na ukłąd scalony i wsadzamy go powoli dopsaowując jego nózki do rozkładu otworów. Lutujemy go. Oczywiscie lutujemy tez pozostałe elmęty czyli układ sclaony its.
    20.To juz prawie koniec :-) własnie jest u mnie 24:00 i juz pisze to ponad 1,5godziny, a wiec teraz to wejscia 'IN' podłączamy plus ze wznaczniacza, następnie do wejscia + podłączamy plus 12V DC, do wejscia minus podłączamy minus ze wzmacniacza i minus z zasilacza 12V DC.
    21. To wsyztko teraz ustawiamy radio na dosc głosno i bierzemy nasz srubokręt i regulujemy nim pracę urzadzenia tak aby widoczne były zmaiany dzięku.

musi działac jazeli nie działac to opiszcie problem an forum a napewno ja tez pomoge.

Pozdrawiam z poswięceniem dla elektrodowiczów oddany wierny fiskusmati.

0
  • #30 07 Lis 2008 14:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto