Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik półprzewodnikowy zamiast zwykłego

arktik1 02 Lis 2008 19:41 1270 11
  • #1 02 Lis 2008 19:41
    arktik1
    Poziom 27  

Potrzebuję zamontować miniprzekaźnik półprzewodnikowy zamiast zwykłego przekaźnika. Jest tylko jeden warunek: przekaźnik musi mieć styki przełączające. Tzn. gdy włączone zasilanie - przejście między 1 i 2, gdy wyłączone - 1 i 3. Czy ktoś zna może takie przekaźniki??

0 11
  • #2 02 Lis 2008 19:58
    antrykot
    Poziom 20  

A jakie prądy i napięcia wchodzą w gre ?

0
  • #3 02 Lis 2008 22:06
    arktik1
    Poziom 27  

Napięcia to 5 V lub 12 V, prąd do 500 mA.

0
  • #4 02 Lis 2008 22:18
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

A możesz napisać dlaczego musi być półprzewodnikowy, bo problem lepiej w wiekszości przypadków rozwiązają zwykłe -chyba, ze częstotliwość przełączania?

0
  • #5 02 Lis 2008 22:19
    brynek
    Poziom 20  

Poszukaj na stronie Link.. Może coś tam znajdziesz dla siebie.

0
  • #6 03 Lis 2008 23:10
    arktik1
    Poziom 27  

problem jest z głośnością przełączenia.
    Dlatego myślałem że da się to czymś MINI zastąpić.

0
  • #7 03 Lis 2008 23:18
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Opisz dokładnie co to za ustrojstwo i jak ma działać

Dodano po 3 [minuty]:

Jeśli napięcie stałe to najlepiej klucze na MOSfetach

Dodano po 1 [minuty]:

Jeśli napięcie stałe to najlepiej klucze na MOSfetach- kontaktrony też działają cicho -uwaga na udary prądowe

0
  • #8 04 Lis 2008 19:40
    arktik1
    Poziom 27  

No właśnie zastosuje kontaktrony DIP05-1B72-19L
    POZDRAWIAM

0
  • #9 19 Wrz 2016 20:41
    JarosłaF
    Poziom 10  

Wiem, że temat stary i autor zapytania zapewne już sobie poradził, ale może ktoś nowy to odkopie, szukając prostych odpowiedzi na proste pytania.

Moim zdaniem najprościej byłoby zastąpić przekaźnik układem 3 tranzystorów, z czego Q1 i Q3 spełniają funkcje przekaźnika (puszczają prąd, kiedy trzeba), a Q2 odwraca sygnał sterujący bazą Q3 (kiedy sygnał sterujący jest niski, to na bazę Q3 podawany jest sygnał wysoki; a kiedy sygnał sterujący jest wysoki, to na bazę Q3 podawany jest sygnał na poziomie 0,7V). W sumie taki układ zadziała jak przekaźnik, o którym mowa na początku tematu: kiedy jest podawany sygnał sterujący, to prąd płynie przez jedno obciążenie, a kiedy sygnału sterującego nie ma, to prąd płynie przez drugie obciążenie.

0
  • #10 19 Wrz 2016 21:15
    nadprzewodnik22
    Poziom 15  

JarosłaF napisał:
    Wiem, że temat stary i autor zapytania zapewne już sobie poradził, ale może ktoś nowy to odkopie, szukając prostych odpowiedzi na proste pytania.

Moim zdaniem najprościej byłoby zastąpić przekaźnik układem 3 tranzystorów, z czego Q1 i Q3 spełniają funkcje przekaźnika (puszczają prąd, kiedy trzeba), a Q2 odwraca sygnał sterujący bazą Q3 (kiedy sygnał sterujący jest niski, to na bazę Q3 podawany jest sygnał wysoki; a kiedy sygnał sterujący jest wysoki, to na bazę Q3 podawany jest sygnał na poziomie 0,7V). W sumie taki układ zadziała jak przekaźnik, o którym mowa na początku tematu: kiedy jest podawany sygnał sterujący, to prąd płynie przez jedno obciążenie, a kiedy sygnału sterującego nie ma, to prąd płynie przez drugie obciążenie.

Pomysł ciekawy, lecz tranzystory Q1 i Q2 powinny być PNP lub rezystory (obciążenie) powinno być pomiędzy Vcc, a kolektorem tranzystora NPN.

0
  • #11 19 Wrz 2016 21:30
    JarosłaF
    Poziom 10  

nadprzewodnik22 napisał:
    Pomysł ciekawy, lecz tranzystory Q1 i Q2 powinny być NPN lub rezystory (obciążenie) powinno być pomiędzy Vcc, a kolektorem tranzystora NPN.

Wydawało mi się, że w tym schemacie narysowałem wszystkie trzy tranzystory NPN. Co do przestawienia obciążeń R1 i R3 między Vcc a kolektory nie protestuję.

0
  • #12 19 Wrz 2016 22:02
    nadprzewodnik22
    Poziom 15  

JarosłaF napisał:
    nadprzewodnik22 napisał:
    Pomysł ciekawy, lecz tranzystory Q1 i Q2 powinny być NPN lub rezystory (obciążenie) powinno być pomiędzy Vcc, a kolektorem tranzystora NPN.

Wydawało mi się, że w tym schemacie narysowałem wszystkie trzy tranzystory NPN. Co do przestawienia obciążeń R1 i R3 między Vcc a kolektory nie protestuję.

Źle napisałem, (autokorekta w telefonie) chodziło mi o to że powinny być PNP w obecnej konfiguracji. Już poprawiam.

0