Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lepiej wyłącznik główny FR czy S ?

02 Lis 2008 20:57 14545 3
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich! Mam takie pytanie, otóż będę montował (nie pierwszy raz z resztą) tablicę RW w domku jednorodzinnym i zastanawiam się nad rodzajem wyłącznika głównego.Normalnie montuje to na zasadzie :
    1. FR o wartości In zabezpieczenia przedlicznikowego w tym przypadku byłoby to 25 A
    2. Różnicówki na poszczególne obwody (inst. z jedną ogólną różnicówką odradzam klientom)
    3. S-y na obwodach
    w tym przypadku jednak projekt jest katastrofalnej jakości wykonawczej jak i inwestorskiej tzn. nie dostosowany ani do moich potrzeb ani do potrzeb wykonawcy, tak więc "przerobiłem" go na projekt wykonawczy uwzględniając zdrowy rozsądek i życzenia inwestora (np.wentylator w łazience,zwiększając liczbe różnicówek ,puszek oraz obwodów).Przypuszczam jednak iż w pewnych okolicznościach (obiciążenie wszystkich gniazd i pełne oświetlenie) może dojść do przekroczenia obciążenia 25A (WLZ 16mm2)i wtedy zabezpieczenie w ZK-P wywali,a to dla klienta byłaby chwilowa tragedia (domek na wsi).
    Teraz meritum sprawy tzn. czy lepiej będzie zastosować w rozdzielni budynku zabezpieczenie głowne C20 czy pozostać przy FR-ze?
    Dodam iż moc zapotrzebowania w projekcie po uwzględnieniu wsp.jednoczesności to 13,2 KW.
    z góry dzięki za odpowiedź

Temat zakladano w dziale: Przemysł Elektryka Energoelektronika
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Witam ,kolego 25A w układzie 3 fazowym to 17 kW więc myślę że nie będzie tragedii jeżeli zastosujesz FR ale ja wstawiłbym FR32Apamiętając o tym że styki wypalają się przy wyłączeniu ale zrobisz jak zechcesz Pozdrawiam MIREK,
  • Poziom 17  
    FR to typowy rozłącznik, nie zabezpieczenie, a z 'S' sam dobrze wiesz jak to bywa z koordynacją ... dopóki nie zastosujesz typowej selektywnej, będą wybijały jak chciały, poza tym wchodzimy już w niemałe koszty

p.s. czy zamontujesz FR na 25, 60 czy 100A, nie ma to znaczenia, to NIE jest zabezpieczenie; łącznik w warunkach normalnej pracy może rozłączyć prądzik do wartości znamionowej, a to i tak w przypadku ręcznego wyzwolenia mechanizmu
  • Poziom 2  
    Czyli pozostaje przy FR,a co do typowej selektywnej S-ki to wiem że nie dość że kosztowne to i trudno dostępne :( Bardzo dziękuje za szybkie odpowiedzi.