Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 28 problem z nadawaniem

03 Nov 2008 01:26 2256 16
  • Level 20  
    Witam znów. Radio już odbiera tylko przy nadawaniu nie ma głosu. grucha i połączenia sprawdziłem. Sygnał od potencjometra wpada białym kabelkiem do układu d6458 a na tym układzie nie ma zasilania. No i martwa cisza tylko nośna jest. Ma ktoś pomysł??
  • Helpful post
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Podane napięcie na 458 jest przez układ 78L08 (IC6).

Jest to stabilizator małej mocy o napieciu +8V. Na jego wejściu powinno być pełne napięcie zasilania + 13,6V a na wyjściu +8V. Wygląda jak tranzystor.

Pozdrawiam.
  • Level 20  
    Tak też jest. napięcie wejsciowe jest ale wyjsciowe 0. Dziś kupie stabilizator to napisze czy ruszyło.
  • Level 20  
    Radio już nadaje. ;) Jeszcze musiałem zrobić z powrotem ANL bo ktoś na tym przycisku zrobił przełącznik 5/0. Czy przełącznik ANL ma być podłączony do oznaczeń AJ i bi?? bo na razie działa. No i co może być przyczyną że gdy podłącze gruszkę (na 1000% sprawna) to zaczyna przełączać cały czas kanały a gdy dotnę obudowy (masy) zatrzymuje sie. czy radyjko tak słabo syczy na AM??na razie sprawdzałem łączność między ręczniakiem na odległość 20m i było ok. a teraz wyrzuciłem 2,5m drutu za okno i cisza ;(
  • Level 20  
    Witam ponownie. Co może być przyczyną że radio nie odbiera dalekich stacji?? znalazłem jeszcze uszkodzony tranzystor Q107. Na jaki można go zastąpić?? Bo ja wstawiłem BC237.
  • Level 18  
    Co chcesz usłyszeć z tego "2.5metra" drutu ???

Moim zdaniem to chyba nic - postaraj się przynajmniej o jakąś antenę samochodową.
  • Level 20  
    zapomniałem dodać że miałem dzis podłączone radyjko w aucie (antena PREZIDENT TEXAS) na moim poczciwym unidenie 520 aż głośno od rozmów a na alanie błoga cisza. Tylko z moim ręczniakiem na odległość 100m bez problemow potem coraz gorzej
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    A stroiłeś odbiornik cewkami ???

Pozdrawiam.
  • Level 20  
    jeszcze nie.tylko przed awarią wszystko działało super. czy ten tranzystor q107 mogę zastąpić Bf240/255?? bo coś mi się wydaje że ten bc to zły jest :|

za uwarzyłem że rdzeń filtra L102 jest pęknięty i nie da się go wy kręcić. Może on być przyczyną??

Przypominam o regulaminie pkt. 15 . [SP5ANJ]
    liszkar wrote:
    ... czy ten tranzystor q107 mogę zastąpić Bf240/255?? bo coś mi się wydaje że ten bc to zły jest ...

Wstaw jakiegokolwiek npn o częstotliwości granicznej do 10MHz. Np. BC107 i jemu podobne.
    Quote:
    za uwarzyłem że rdzeń filtra L102 jest pęknięty i nie da się go wy kręcić. Może on być przyczyną??

L102 to drugi filtr w "filtrze pasmowym" na wejściu odbiornika (27MHz). Musisz wydłubać i wstawić nowy oraz zestroić.

Pozdrawiam.
  • Level 20  
    Wydłubałem i włożyłem nowy. Odbiera i syczy głośniej. Tylko teraz zawiesza się odbiór, tzn. Gdy sygnał jest blisko to skala zatnie sie na max sygnał i nie ma reakcji. Dopiero naciśnięcie nadawania odblokowywuje odbiór i wszystko jest ok. Poprawiłem luty i nic to nie dało. Może to przez ten tranzystor q107??
    Wyreguluj poziom napięcia sygnału odbieranego na wskazaniach poprzez RV101 tak , aby nie zapalała się skala do końca.

Pozdrawiam.
  • Level 20  
    nic to nie daje. Wyświetlacz przy silnych sygnałach się blokuje, potem cały czas świeci i radio nie odbiera w tym momencie. po naciśnięciu nadawania (lub wyłączeniu i włączeniu) wszystko jest dobrze. Rf-gan działa
    Witam.

liszkar ale co ma piernik do wiatraka.
    Quote:
    potem cały czas świeci i radio nie odbiera w tym momencie

Jak radio przestaje odbierać. Napisz czy chociaż II p.cz. pracuje (dotknij chociaż palcem na wejście toru 455kHz).

Pozdrawiam.
  • Level 20  
    Po dotknięciu filtra 455kHz sygnał się nie wzbudza. Nie ma żadnej reakcji. Co może być przyczyną??Radio odbiera dalekie sygnały ale nie czysto. Dziś gadałem z kolegą na odległość 5km. Na alanie 28 szumiało a na moim Alanie 100+ odbiór był czysty. Próbowałem dostroić filtry wejściowe żeby nie szumiało ale przy strojeniu tylko było gorzej. Może być to wina Q107?? Zastosowałem BC239. Dodam że radio jest przestrojone w 0. Co może być jeszcze odpowiedzialne za odbiór??
  • Level 20  
    Nie mam już siły ;( po dotknięciu i wejścia i wyjścia filtra 455khz nic sie nie dzieje. Cisza. Może tranzystory wejściowe?? Co odpowiada za II przemiane?? może jeszcze jakiś stabilizator poszedł?? Dziś też miałem podobny problem z Alanem 100 plus. Słaby odbiór i ciche syczenie w AM czy z antena czy bez ta sama sytuacja. Wymieniłem Q15(spalony) na BD139 i hula aż miło. Napięcie na stabilizatorze nie całe 9V.
    Witam.

Może dioda detekcyjna AM-u coś padła. Chociaż mało prawdopodobne.
    Jest to D109 z serii OA... . A dioda detekcyjna do miernika/wskazań to D110 .

Pozdrawiam.