Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz symetryczny - zabezpieczenie zwarcia -/0/+ jak ?

03 Lis 2008 07:11 1205 1
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam wykonany zasilacz symetryczny regulowany -/+ 9V ... -/+ 18V

Jak najlepiej zabezpieczyć możliwość zwarcia kabelków -/0/+ innymi słowy zastosować jakieś zabezpieczenie antyzwarciowe coby nie uszkodzić testowanych nim rozwiązań/konstrukcji na wypadek przypadkowego ich zwarcia ?

Czy tylko metoda bezpiecznikowa, czy są jakieś inne specjalne sposoby konstrukcji wykorzystujące np. diody przełączające, zenera, tranzystory itp.

Jeżeli tylko bezpiecznik okazuje się najlepszy to jakiego rodzaju bezpiecznik najlepiej stosowań szybki czy zwłoczny i w których miejscach.

SIEĆ -> TRANSFORMATOR -> MOSTEK PROSTOWNICZY -> STABILIZATOR -> WYJŚCIA

Jak wykonać jeden potencjometr do regulacji JEDNOCZEŚNIE napięcia dodatniego i ujemnego (bez użycia potencjometrów podwójnych) ?
    Potencjometry podwójne "stereo" próbowałem ale okazują się mocno niedokładne gdyż kanały nie mają idealnie takiej samej rezystancji na swoich ścieżkach i powstają różnice między napięciami -/+

Innymi słowy chciałbym jednym potencjometrem regulować napięcie wyjściowe dodatnie i ujemne w szerokim zakresie, stabilizatory są te "zwykłe" L7818 i L7918 zastosowane (nie miałem pod ręką LM337) stąd konstrukcja oparta na dzielniku napięcia.
    Wymusza to stosowanie dwóch potencjometrów. Czy w takim "podwójnym" dzielniku, jest jakiś sposób użycia tylko jednego potencjometru regulacyjnego ?

Czym najlepiej przetestować taki zasilacz, 2 żarówki o jakimś obciążeniu ?

Dzięki za podpowiedzi w temacie.
  • Poziom 36  
    Można spróbować połączyć mechanicznie pojedyncze potencjometry w taki sposób żeby (jeśli są to potencjometry obrotowe) obracały się jednocześnie, dla potencjometrów suwakowych też taka możliwość sprzęgnięcia mechanicznego jest prosta.
    Aby można było rozpatrywać zabezpieczenie zwarciowe/przeciążeniowe dla zasilacza najlepiej podaj trochę więcej danych - schemat, wydajność prądową.