Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

napięcie DC - falownik, przyczyna wzrostu napięcia?

praktyk.balder 03 Lis 2008 09:24 1638 7
  • #1 03 Lis 2008 09:24
    praktyk.balder
    Poziom 12  

Witam!
    Co może być przyczyną wzrostu napięcia DC na elektrolitach falownika 3f powyżej 700V (i pewnie więcej gdyby nie zadziałało zabezpieczenie). Falownik 100kW ma 12x1000uF/450V po dwa szeregowo co daje 900V. Po załączeniu napięcie jest prawidłowe tzn. w granicach 560V, praca z małym obciążeniem np silnik 5,5kW przebiega prawidłowo. Przy obciążeniu znamionowym silnik się rozpędza napięcie jest nadal w granicach 560V po przekroczeniu kilku/kilkunastu Hz napięcie gwałtownie przekracza 700V i zabezpieczenie wyłącza falownik, pomiar napięcia sprawdziłem i faktycznie rośnie. Czy winne mogą być elektrolity?

0 7
  • #2 03 Lis 2008 10:19
    robnar
    Poziom 14  

sprawdź czy przypadkiem silnik i obciążenie nie zaczyna działać jak generator wtedy po wzroście napięcia powyżej 760V będzie game over

a masz zamontowany rezystor hamujący, na nim się traci na ciepło to co powyżej

0
  • #3 03 Lis 2008 10:35
    praktyk.balder
    Poziom 12  

falownik zasila silnik pompy, nie ma rezystora hamującego, zmiany częstotliwości zadanej występują bardzo rzadko (co kilka godzin +/- 1 czy 2Hz) może dlatego nie użyto rezystora, czy przyczyną mogą być wyschnięte elektrolity (usterka pojawiła się po 8 latach pracy)? nie podejrzewam, żeby silnik generował energię a jak to jednoznacznie sprawdzić?

0
  • #4 03 Lis 2008 11:32
    robnar
    Poziom 14  

panel falowniku powinien umożliwiać podejżeć prąd wyjściowy falownika (niektóre mają też bargraf)
    w takcie pracy generatorowej nie kontrolowanej gwałtownie rośnie wskaz tego prądu ponad znamionowy
    sprawdź czy w momencie wystąpowania zjawiska jak w temacie coś się dzieje z prądem

0
  • #5 03 Lis 2008 11:44
    praktyk.balder
    Poziom 12  

przy testach z silnikiem 5,5kW pomiar prądu jest prawidłowy i stabilny, przy pracy z silnikiem pompy pomiar prądu skacze od kilku do ponad 200A, dodam jeszcze, że próby wykonuję na silnikach bez obciążenia tzn. sprzęgło pompy jest rozłączone czy sam rozpędzający się silnik może coś generować?

0
  • #6 03 Lis 2008 14:39
    robnar
    Poziom 14  

podaj dokładnie typ tego falownika i dane znamionowe

0
  • #7 04 Lis 2008 21:54
    praktyk.balder
    Poziom 12  

hehe dzięki za rade, ale ciężko będzie oddać do serwisu bo falownik jest na stole a dokładnie na dwóch stołach bo jeden to za mało na takiego pająka, rozłożony w drobny mak i sam staram się go serwisować, przy testach jest dość ciekawie a operacje przeszczepu serca nie umywają się do tego widoku.
    falownik jest produkcji polskiej ale z tego co się dowiedziałem telefonicznie firma juz się składa.
    do osób siedzących w tej tematyce ponawiam pytanie czy winne mogą być kondensatory na szynie DC? według mnie wyschnięte elektrolity nie są w stanie przyjąć ew. energii oddawanej przez silnik tylko dlaczego dzieje się to w momencie rozpędzania nie obciążonego silnika?
    dodatkowo dla każdej pary IGBT na daną fazę jest płytka z układem diod rezystorów i kondensatorów według mnie to jedna z dróg jaką to co wygeneruje silnik może przedostać się na elektrolity, inna możliwość to poprzez diody wewnątrz struktury IGBT, poprawcie mnie jeśli coś mieszam, kondensatory będę wymieniał w przyszłym tygodniu i zobaczymy co dalej, tak czy inaczej osoby zorientowane zapraszam do dyskusji

kolego robnar sprawdź PW

0