Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiotelefon ręczny VHF-L 33MHz - skąd wziąć ?

darsuch 03 Nov 2008 10:58 2718 6
 • #1
  darsuch
  Level 11  
  Witam
  Jest mi potrzebne takie urządzenie które będzie pracowało na częstotliwości 33,95Mhz a do tego żeby było łatwe do zabrania ze sobą w teren czyli jakiś ręczniak. Zastanawiałem się czy da się przestroić intek h520 lub alan 42, a może coś innego?
  Czy jest w Kielcach lub okolicy jakiś fachowiec który by się podjął takiego przestrojenia (oczywiście odpłatnie)
  Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.
  Pozdrawiam
  darsuch
 • #2
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  darsuch
  Quote:
  ... urządzenie które będzie pracowało na częstotliwości 33,95 MHz ...

  Co to za częstotliwość. :?:

  Wydaje mi się , że h520 lub alan 42 nie dadzą sie przestroić tak wysoko.

  Pozdrawiam.
 • #3
  darsuch
  Level 11  
  SP5ANJ wrote:  Co to za częstotliwość. :?:

  Wydaje mi się , że h520 lub alan 42 nie dadzą sie przestroić tak wysoko.  Jest to częstotliwość której używam zawodowo i nam radio w aucie (jakiś stary radmor) jednak chciałbym mieć możliwość opuszczenia samochodu i nadal być w zasięgu.
  Może jakiś profesjonalny i w miarę tani radiotelefon da się zaprogramować na tą częstotliwość.

  darsuch
 • #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Profesjonalny TAK ale tani to NIE.

  Na przykład :
  Motorola
  Icom
  Maxon

  Pozdrawiam.
 • #5
  kondensator
  Level 36  
  Jeśli nie jest potrzebny CTCSS i używany jest tylko 1 kanał, to trzeba poszukać ręcznego (a właściwie noszonego) Radmora na kwarce.
  Jeśli b. stary (z serii FM315/316/317/318 - nigdy nie pamiętam który był na VHF-L), to będzie miał plus na masie; nowsze są mniejsze i miały już minus na masie. Kwarce może da się dobrać, a w ostateczności zamówić (choć przy zamówieniu w Omigu <5 sztuk takich samych cena jest ok. 100zł/szt i potrzeba dwa kwarce (TX i RX), to jeśli radio będzie kosztować np. 100zł - w sumie wyjdzie tanio: 300zł+ praca (strojenie, ew. naprawa). Za tyle nie kupi się żadnego przenośnego RTLF VHF-L, nawet używanego.
  Akumulatory: dają się kupić wkłady zamienne, lub można zrobić samemu z profesjonalnych Cd-Ni R6 (R3) najlepiej z języczkami (min. 2 firmy specjalistyczne mają). Ładowarki używane bywają tanio na all...
  Antena: w przenośnych Radmorach były na ten zakres "szable" taśmy blaszanej, trzeba znaleźć taką na pasmo 33...35MHz lub szukać odpowiedniej helikalnej i ew. przerabiać (złącze oryginalne to BNC bez zaczepu + dodatkowa nakrętka podobna jak w złączu N ale inna, całość można wymienić np. na TNC jeśli znajdzie się taką antenę (kupić zagraniczną lub zrobić, ew. przerobić z 27MHz).
  Na upartego CTCSS też by się pewnie dało dorobić (przynajmniej w jedną stronę i jeden ton), ale to już mniej przyjemne (i jak upchnąć do środka...).

  Sprzęt VHF-L jest znacznie bardziej popularny w krajach WNP niż u nas , ale i tam jest głównie samochodowo/bazowy na to pasmo.
  Jeden z nielicznych RTLF ręcznych na VHF-L to Kenwood TK190 (występuje w dwóch odmianach: 29.7-37MHz i 35-50MHz)
  http://www.actionradio.com/kenwoodprices/tk190price.html
  http://www.actionradio.com/kenwoodpdf/TK-190K.pdf

  Z Rosji (certyfikat CE to oddzielna sprawa...) :
  radiotelefony VHF-L ręczne DELTA http://www.kbberkut.ru/index.html
  2 kanały, 30...50MHz http://www.kbberkut.ru/price_delta.htm i tanio: od 2500 Rb + akcesoria
 • #6
  kondensator
  Level 36  
  Uzupełnienie:
  Z Rosji pochodzą także radiotelefony ręczne VHF-L marki Webr (ВЭБР)
  Quote:
  Радиостанции "ВЭБР - 40/8" (33 - 48.5 МГц, 57 - 57,5 МГц)
  предназначены для организации оперативной производственной радиосвязи и обеспечивают двухстороннюю симплексную связь, как между собой, так и радиостанциями других типов, которые соответствуют ГОСТ 12252-86 (Лен-В, МАЯК,Alinco, Kenwwod, Motorola и др).
  Рации ВЭБР выпускаются в одноканальном, двухканальном или многоканальном вариантах. В двухканальном варианте устанавливается дополнительный тумблер для переключения каналов. Многоканальные варианты имеют трехразрядный цифровой индикатор, на котором отображается номер канала и некоторые режимы работы радиостанции, переключение каналов осуществляется боковыми кнопками управления.
  Многоканальные радиостанции ВЭБР поставляются с программным обеспечением, которое позволяет в каналы памяти (10 каналов) записать рабочие частоты вручную. Кроме каналов памяти в процессор станции может записываться массив до 80 рабочих частот с шагом 25 кГц.

  http://www.mobilradio.ru/radios/vebr/vebr_handheld.htm
 • #7
  c2h5oh
  Moderator
  Zwracam uwagę, że pytanie zadano ponad rok temu...
  Na podstawie punktu 13 regulaminu, temat zamykam. Jeżeli Autor uzna, że ma coś do dodania, to proszę o PW. Temat otworzę.