Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ wciskający w radiu przycisk POWER o tej samej godz

8850 03 Lis 2008 18:31 3171 20
  • #1 03 Lis 2008 18:31
    8850
    Poziom 21  

Potrzebuję układ mechaniczny lub elektroniczny który o danej godzinie codzinnie będzie wciskał/uderzał w przycisk POWER w sprzęcie grającym aby go włączyć. Przycisk power jest dość czuły - samo pstrykcięcie palcem uruchomi sprzęt. Wieża po włączeniu do prądu sama się nie uruchomi. Do dyspozycji mam komputer jako źródło sterowania. Jakie macie pomysły?

Warunki:
    Komputer - serwer włącza się rano o danej godzinie w dni robocze grając na pobudkę stacje internetowe. Do komputera podłączony sprzęt grający wieża. Pobiera dużo prądu w "trybie oczekiwania" przez noc dlatego ma się rano włączyć z komputerem. Komputer znajduje się kilka metrów od wieży. Po domu chodzi pies, dlatego nie mogę wykorzystać linki/ramienia który wysunie CDROM i uderzy w przycisk power wieży.

Wieża niestety nie włącza się sama po podłączeniu prądu. Wieża może się włączyć o zadanej godzinie sama ale do wyboru jest: radio, cd, kaseta magnetofonowa. A ja mam sygnał VDP (czyli zewnętrzne źródło) - chinch - minijack. Nie potrafię podłączyć się do magnetofonu ponieważ wieża jest segmentowa i podłączona jest z pozostałymi segmentami taśmą na zewnątrz obudowy (podobna jak do dysków twardych). Nigdzie nie ma na sieci oznaczeń do tego sprzętu. Sprzęt pochodzi z japoni był kiedyś bardzo drogi, po dobrych kilku latach teraz kilka wart stówek.

Do wieży cięzko się dostać ponieważ ma uszkodzone zapieczone/urwane gwinty z 2 śrubami. Ale jeśli nie będzie wyjścia innego niż podpięcie się pod przycisk to jakoś wyszarpię. Stąd stwierdziłem, że coś mechanicznego (taran, kulka uderzająca w przycisk power) będzie najszybsza do zrobienia. W przypadku układu mechanicznego dość trudno będzie mi przymocować go do przodu. Pojutrze kupuję wiertło i dostanę się do POWER w obudowie.

Komputer - serwer jest w standardzie ATX, ma wolny COM i LPT, budzi go router WIFI chodzący 24h poprzez wake-on-lan o zadanych porach w niektóre dni. Router ma jeszcze wolny porte ARJ45. Router działa na linuksie na sofcie Tomato. W kompie 2 USB obecnie zajęte (klawiatura i bluetooth) wolałbym 5V/12V z zasilacza. Komputer medialny nie posiada monitora (zamknięty w szafie) jest kontrolowany przez pilota od wieży (czujka IRDA COM), przez telefon komórkowy (bluetooth USB) i przez sieć LAN z innego komputera.

Układ wciskający w radiu przycisk POWER o tej samej godz, Układ wciskający w radiu przycisk POWER o tej samej godz, Układ wciskający w radiu przycisk POWER o tej samej godz
    Zdjęcie pacjentów (przycisk power - drugi segment od góry po lewej stronie prostokątny przycisk) oraz taśmy sygnałowe. Komputer specjalnie wyciszony desktop - o zmiejszonym poborze prądu bez monitora zamknięty w szafie. Udostępnia zasoby w sieci, ściąga dane na potężny dysk, działa jako sprzęt grający muzykę, wszechstronnie sterowany.

0 20
  • #2 03 Lis 2008 18:56
    misiek1994
    Poziom 17  

No to proste. Bierzesz serwo, atiiny2313(ew. atmega8, atmega48 itp.), oraz wyciągasz z komputera jeden pin lpt. Programujesz komputer, aby po włączeniu ustawiał pina na 1. Atmega odbiera sygnał i na chwile przestawia serwo, by załączyło wieże. Ewentualnie zawsze możesz darować sobie serwo i troche pogrzebać w wieży, by podpiąć się do przycisku, ale ostrzegam, że to nie musi być wcale proste.

0
  • #3 03 Lis 2008 21:29
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

A wieża nie włącza się sama po podłączeniu zasilania? Może da się to w niej ustawić?

0
  • #4 03 Lis 2008 21:31
    lord_blaha
    Poziom 33  

Po co od razu procesor? Dogrzebanie się do przycisku nie może być trudne- wiadomo gdzie jest przycisk, a dostać się od niego "od tyłu" to pewnie kwestia odkręcania dwóch albo 4 śrubek.
    Ja bym zrobił to tak- w momencie włączenia komputera na niektórych portach (usb, lpt, com) pojawia się napięcie. Można je tez wsiąść np. z zasilacza. Wtedy wystarczy użyć jeden przekaźnik.... i już. Koniec- problem rozwiązany.
    A jeszcze prościej- włączyć wieże do prądu przez listwę zasilającą z przyciskiem i podpiąć się przekaźnikiem tam- wieżę włączamy, wyłączamy przecisk i w momencie startu kompa sama się włączy...
    Można tez wykorzystać i zbudować to tak:
    http://www.elportal.pl/pdf/k14/56_13.pdf

0
  • #5 03 Lis 2008 22:12
    8850
    Poziom 21  

Wyedytowałem temat jeszcze raz, dodałem zdjecia i dokładniej opisałem

0
  • #6 03 Lis 2008 23:06
    lord_blaha
    Poziom 33  

Dalej jestem za prostym przekaźnikiem podłączonym z jednej strony do zasilacza ATX, do wyjścia +5V, a z drugiej do włącznika. Dwie śruby to nie problem- rozwierć śrubę, a następnie dokup odpowiednią. Chyba to będzie prostsze i tańsze od mechanicznych rozwiązań...

Jeżeli jednak upierasz sie przy mechanice- proponuje serwo+ połowa układu stąd:
    http://www.elportal.pl/pdf/k13/16_11.pdf
    Trzeba by to tak ustawić, żeby w momencie podania zasilania serwo maksymalnie się przekręciło włączając przycisk.

0
  • #7 04 Lis 2008 00:17
    McRancor

Proponowałbym wykorzystanie siłownika do zamka centralnego samochodowego. Koszt około 10zł. Można zrobić układ z siłownikiem typu master i wykorzystać sygnał położenia do tego żeby siłownik "wrócił" po puknięciu w przycisk. Do tego dwa przekaźniki i troszkę drobnicy. Sygnał wyzwalający i zasilanie można wziąć z USB.

Oczywiście w przypadku kiedy mocno nie chcesz babrać się w rozwiązanie sprzętowe. Bo zdecydowanie prościej wpiąć się w taśmę z sygnałem audio.

0
  • #8 04 Lis 2008 09:26
    Fyszo
    Spec od GSM

No jest jeszcze pilot... i tam dorobić włączanie...chyba że nie ma pilota...

0
  • #9 04 Lis 2008 11:00
    8850
    Poziom 21  

Wyedytowałem pierwszy wątek, wstawiłem zdjęcia i cały opis. Dla tych którzy zaglądają tutaj pierwszy raz.

I teraz: Panowie: z wymienionych pozycji najbardziej podoba mi się sterownik podłaczany do przycisku POWER z racji prostoty i szybkości wykonania. W przypadku układu mechanicznego dość trudno będzie mi przymocować go do przodu. Pojutrze kupuję wiertło i dostanę się do POWER w obudowie. W kompie 2 USB obecnie zajęte (klawiatura i bluetooth), wolę 5V z zasilacza. Sprawdzałem projekt http://www.elportal.pl/pdf/k14/56_13.pdf

1) Czy potrzebuję dokładnie tych samych części skoro na zasilaczu pewno jest natężenie prądu? Przy USB jest to:
    a. Przekaźnik . . . . . .RM81/5V, RM96/5V lub podobny
    b. Dowolna dioda Schottky’ego, np. BAT84, 1N5817

2) Przebywam czasowo w Krakowie, nie jestem elektronikiem, gdzie kupię części? Sprawdziłem kilka sklepów internetowych niestety nie ma przekaźników lub jeśli jest to minimalne zakupy od np. 20 PLN w górę. Jeśli schemat wykonania układu jak w linku wyżej to poradzę sobie sam. Czy takie części kupię w sieci?

3) Czy po wyłączeniu komputera również wyłączy się wieża? Pzekaźnik zareaguje na zniknięcie napięcia na zasilaczu?

Ponadto: Wieża ma pilota, potrafi się sama właczyć ale tylko grając radio, CD lub TAPE (nie ma do wyboru VDP po którym wchodzi sygnał na chinch z kompa). Komputer medialny nie ma posiada monitora (zamknięty w szafie) jest kontrolowany przez pilota od wieży (czujka IRDA), przez telefon komórkowy (bluetooth USB) i przez sieć LAN z innego komputera.

0
  • #10 04 Lis 2008 11:08
    lord_blaha
    Poziom 33  

Części możesz kupić wysyłkowo np. w TME.pl- przesyłka około 15zł....
    Co do przekaźnika- trzeba zobaczyć czy przycisk w wieży włącza obwód pod napięciem 12V, czy też sieciowe 230V i do tego dobrać przekaźnik. Jak będziesz kupował w dowolnym elektronicznym ktoś z obsługi na pewno Ci doradzi.
    Tak, pod odłączeniu zasilania +5V przekaźnik się otworzy i wieża się wyłączy.

0
  • #11 04 Lis 2008 11:09
    Fyszo
    Spec od GSM

To niech dorobi/kupi takie przystawe do PC co pilota symuluje...a potem chulaj dusza z konfiguracjom...

0
  • #12 04 Lis 2008 12:11
    8850
    Poziom 21  

Fyszo: o co chodzi z tą przystawką?
    lord_blacha: jak tylko rozkręcę wieżę to sprawdzę jakie napięcie ma przycisk włączający

0
  • #13 04 Lis 2008 12:38
    Fyszo
    Spec od GSM

No taki interfejs COM/USB<>IR. Coś jak pilot do komputera tylko nadawczy (w handlu są odbiorcze). Były projekty różne amatorskie ale czy jest to w handlu? - nie wiem.

0
  • #14 04 Lis 2008 21:25
    _Robak_
    Poziom 33  

Albo idac za pomyslem kolegi Fyszo, zrobic ukladzic na np atmedze ktory sie wlacza jak bedzie napiecie na zasilaczu. Po wlaczeniu wysyla w kodzie RC5 sygnal przez diode IR zeby wierza sie wlaczyla i wszystko zdalnie zostanie zalatwione bez uzycia dodatkowych elementow mechanicznych :)

0
  • #15 04 Lis 2008 23:14
    8850
    Poziom 21  

Robak: widziałeś gdzieś już taki układ? A może istnieje jakiś kit AVT?

0
  • Pomocny post
    #16 04 Lis 2008 23:18
    lord_blaha
    Poziom 33  

Raczej kitów z procesorami nie ma....Jeżeli nigdy nie bawiłeś się prockami to odradzam początek zabawy z uC od czegoś takiego. Dobierz się do przycisku, będzie prościej...

0
  • #17 07 Lis 2008 21:04
    8850
    Poziom 21  

Niechcący zablokowałem sobie wątek, dziękuję administratorom za odblokowanie po prośbie.
    Do rzeczy: Rozkręciłem wieżę - przycisk POWER to mikrostyk na płycie drukowanej wg. zdjęć które załączam (przód i tył płytki drukowanej). Sorki za niską jakość foto - robione przypadkowym telefonem. Muszę wlutować 2 kabelki do przekaźnika pomiędzy główką zapałki (zaznaczone cienkopisem na czarno) na foto po prawej stronie (tył płytki). Aby wieża włączyła się można wcisnąć mikrostyk i trzymać nadal lub wcisnąć i puścić. Jak mikrostyk odskakuje to wieża działa nadal, trzeba jeszcze raz wcisnąć aby wyłączyć. Czy to problem dla przekaźnika?

Układ wciskający w radiu przycisk POWER o tej samej godz, Układ wciskający w radiu przycisk POWER o tej samej godz

Lord_blaha: Mam nadzieję, że przekaźnik z parametrami pod USB będzie działać http://www.elportal.pl/pdf/k14/56_13.pdf czyli:
    - przekaźnik . . . . . .RM81/5V, RM96/5V lub podobny
    - dowolna dioda Schottky’ego, np. BAT84, 1N5817
    Albo inaczej: czy mogę z tymi elementami podpiąć układ odrazu pod zasilacza komputerowy na 5V zamiast USB?

0
  • Pomocny post
    #18 07 Lis 2008 22:31
    joy_pl

Ten sposób podłączenia przekaźnika nie zda tu egzaminu.
    Ale może taki prosty układzik zrobiony przed chwila „na kolanie” więc niech ktoś jeszcze spojrzy czy gdzieś nie wkradł się błąd
    Poprawiłem trochę jakość schematu

0
  • #19 09 Lis 2008 12:59
    8850
    Poziom 21  

Na marginesie dość przypadkowo znalazłem aplikację devcon, która włącza/wyłącza z poziomu poleceń urządzenia/profile sprzętu w MS windows - czyli powinno się dać prosto sterować portem USB:
    http://support.microsoft.com/kb/311272/pl
    Może komuś się przyda, bo zasilacza to ciężko oprogramować

Ten mikrostyk nie daje mi spokoju, jeszcze raz testowałem przycisk power wieży:

a) aby włączyć - naciskam i puszczam - gra radio lub
    naciskam i trzymam, trzymam cały czas kilkanaście sekund - gra, cały czas gra i tak wciśnięty przycisk mogę trzymać całą wieczność nadal będzie grało.
    UWAGA: Ale w momencie jak trzymam wciśnięty przez ileś tam sekund power, nie mogę w tym samym czasie wcisnąć dowolnego innego przycisku np zmiany stacji czy podbicia basów, bo inny przycisk nie reaguje. Blokada, cholera!
    b) aby wyłączyć - robię dokładnie to samo czyli ponownie drugi raz naciskam i puszczam lub naciskam i trzymam cały czas - przestaje grać - wyłacza się, mogę trzymać dalej wciśnięty.

Zmierzyłem napięcie na pinach przycisku power;
    - przy wyłączonej wieży DC 4V, ok. 3mA
    - przy włączonej 3,9V ok. 3mA

Czy po tym co się okazało z blokadą pozostałych przycisków trzeba zmienić koncepcję i schemat?

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [hefid]

0
  • #20 11 Lis 2008 19:22
    joy_pl

A zrobiłeś układ według mojego schematu?
    Teoretycznie przy podaniu 5V powinien na chwilę załączyć się przekaźnik i potem, gdy zaniknie 5V powinien drugi raz na chwile załączyć się…

0
  • #21 13 Lis 2008 17:34
    8850
    Poziom 21  

joy_pl: jeszcze nie zrobiłem układu. Jeszcze to troszkę potrwa czasowo... Ale wkrótce

=====================================================================
    Zrobię zdjęcia jak zrobię, teraz musiałem wyjechać w podróż służbową, dam znać. Dzięki :)

0