Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik mocy w.cz- kalibracja

03 Lis 2008 19:13 4799 7
  • Poziom 16  
    Witam Wszystkich.
    Problem z którym się borykam jest następujący:
    W jaki sposób z kalibrować miernik mocy w.cz własnej produkcji bez dostępu do mierników fabrycznych?
    Wiem że można zmierzyć napięcie w gnieździe antenowym za pomocą sondy w.cz i woltomierza a następnie przeliczyć.
    Konkretnie chodzi mi o to przeliczenie- jakie napięcie z odczytu woltomierza = ile watów np. 40V=?W
    Nie mogę się doszukać w internecie takiego przelicznika, może jest jakiś wykres do tego, wzór lub program?
    Dodam że mam taki wykres wg. sp5aht ale tylko do 50W, potrzebuje trochę więcej żeby narysować skalę do mikroamperomierza w watach.
    Nabyłem ostatnio liniowy wzmacniacz mocy na dwóch lampach gu50 i jestem ciekawy jaką moc oddaje (prawdopodobnie ok.200W), ale chciałbym to sprawdzić. Z drugiej strony taki miernik powinien być, tak na wszelki wypadek:)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    P=U*U/R czyli np. dla 40V na 50Ω będzie to 1600/50=32W.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 16  
    Ok, a czy do kalibracji mogę posłużyć się zasilaczem regulowanym i przy zadanym napięciu wyliczyć ze wzoru moc?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    krzychu.84 napisał:
    Ok, a czy do kalibracji mogę posłużyć się zasilaczem regulowanym i przy zadanym napięciu wyliczyć ze wzoru moc?

:D

Kalibracja to inaczej - pomiar napięcia w.cz. w Voltach i przeliczenie tego pomiaru do mocy przy zadanej impedancji obciążenia. Tak jak napisał darczar.

Jeżeli juz zmierzyłeś to napięcie (np. diodą w.cz.) i znasz napięcie na jej wyjściu to zastosuj sie do wskazań c2h5oh.

Pozdrawiam.
    PS. Zasilacz NIC tu nie pomoże.
  • Poziom 16  
    Witam kolegę SP5ANJ
    No dobrze, trochę już poczytałem na ten temat, ale czym się sugerować mierząc napięcie w.cz. na ssb?
    W taki sposób skala będzie niedokładna- tylko poglądowa.
    Nie twierdze że się nie da ale dostępu do jakichkolwiek generatorów itp. nie mam, więc chodzi o jakiś prosty ale skuteczny sposób.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    krzychu.84 napisał:
    ... ale czym się sugerować mierząc napięcie w.cz. na ssb?

Cytat:
    ... chodzi o jakiś prosty ale skuteczny sposób.

Tak. To jest wbrew pozorom trudny temat.

SSB można mierzyć napięcie szczytowe albo "uśrednione".

Polecam prosty sposób na pomiar mocy w.cz. przy SSB.
    Załączyć PTT i Gwizdać. :D
    Na mierniku pojawi się napięcie a co za tym idzie U*U/R i mamy moc. Ponieważ chcemy w przybliżeniu znać (trochę) dokładniejszą tą moc , to przy znanym już napięciu pomnóżmy ten wynik przez 0,8. W wolnym tłumaczeniu - wypośrodkujmy ten pomiar -. (nie czepiać się za słowa - wiadomo o co chodzi).

W przybliżeniu mamy np. 32V (32*32=1024V) * umowne 0,8 (1024*0,8=820V) / 50Ω = 16,4Wat.

Teraz OK. :?:

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Tak właśnie sobie pomyślałem że można w taki sposób, będę próbował lecz teraz tylko na samym radiu bo wzmacniacz który nabyłem właśnie dzisiaj w dziwny sposób się uszkodził. Po podłączeniu wszystkiego i naciśnięciu ptt nie oddaję mocy do anteny, wczoraj jeszcze wszystko działało:(
    Może to tylko uszkodzona lampa?
    Mimo wszystko mam nadzieję że pomiar mocy wyjdzie pomyślnie i wszystko będzie OK.
    Dziękuje wszystkim osobą za pomoc, która naświetliła mi pewne sprawy w tej dziedzinie i jestem bogatszy o następne doświadczenie.
    Pozdrawiam, Krzysztof

Temat zamykam. [SP5ANJ]