Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica do Tesli Arn/Arx/Arv

03 Lis 2008 21:38 2156 8
  • Poziom 11  
    Witam
    Czy ktoś móglby pomóc mi zaprojektować lub ma może schemat zwrotnicy, ewentualnie polecic cos innego aby z glosnikow TVM Tesla:

Arn 226/07 8ohm
    Arx 150/25 8ohm
    Arv 089/00 8ohm

zrobic zwrotnice niekoniecznie profesjonalne, a co zatym idzie niedrogie ale cos co bedzie lepsze niz uniwersalna zwrotka. Przyokazji jej elementy zamkna sie powiedzmy w 100zl 2 sztuki.

Sam szukalem i cos znalazlem

Znalazłem to na forum. Jednak jest inny wysokotonowiec, a do tego sama zwrotka średniaka jest mocno pomieszana. Może obejdzie sie bez 3 rzedu i da sie to zrobić na 2 rzędzie. Czestotliwosc ucinania 2 glosnikow jest zawarta wiec takie lekkie ułatwienie.

Wiem co chcecie napisać, że do tego potrzebny jest sprzęt pomiarowy, że najpierw powinienem zając konstrukcja 2 drożna itp.
    Ale powtarzam ze problemem jest tylko zwrotnica z resztą sobie poradze bez problemu, a wiem że jest to znana konstrukcja na tych głośnikach wiec może ktos juz cos gotowego ma.

Jeśli nie to prosze o jakąś pomoc. Ktos kto ma obeznanego Speaker Workshopa to prosta zwrotke pod te glosniki szybko zaprojektuje. Powtarzam, to nie sprzet Hi-Endowy, potrzebuje czegoś co zagra lepiej niż zwrotka z allegro, ale nie wyniesie mnie z 200zl sztuka...

Mam nadzieje że urzytkownicy zrozumieli czego potrzebuje, a teraz jakoś mi pomoga... objecuje ze w miare możliwosci się odwdzięczę.

Pozdrawiam i czekam na propozycje.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z DIY.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Coś z ta zwrotnica nie tak, moze sie myle, ale ten projekt jest zły- nawet czestotliwości są z innego projektu .. własnie z tego:
  • Poziom 11  
    dzieki kolego, jestem juz wdzieczny, ale czy ta konstrukcje nie nalezy do tych trudniejszych do wykonania, tzn czy mozna by zastosowac tylko 12db/okt ?

i mam pytanie co jesli mam mozliwosc dostac cewki o danej pojemnosci ale o innej impedancji ? bo ciezko dorwac akurat takie jak sa podane, tzn raczej bardzo ciezko... bo cewek ponoc nie mozna laczyc ani nic z tych rzeczy a samemu zrobic ponoc jeszcze trudniej.

Macie jakis na to sposob?.//

ma ktos jakis inny schemat?

a koledze wyzej dziekuje!
  • Poziom 21  
    bialagora90 napisał:
    dzieki kolego, jestem juz wdzieczny, ale czy ta konstrukcje nie nalezy do tych trudniejszych do wykonania, tzn czy mozna by zastosowac tylko 12db/okt ?
    i mam pytanie co jesli mam mozliwosc dostac cewki o danej pojemnosci ale o innej impedancji ? bo ciezko dorwac akurat takie jak sa podane, tzn raczej bardzo ciezko... bo cewek ponoc nie mozna laczyc ani nic z tych rzeczy a samemu zrobic ponoc jeszcze trudniej.

Nie nie mozesz zmieniać stromosci nachylenia filtru - jesli jest 18dB/okt to ma tak zostać w przeciwnym razie -to tak jakbys nie stosował zwrotnicy.

Cewki mają impedancje i sladową pojemność, wiec troszke nie rozumiem stwierdzenia "cewki o danej pojemnosci". Wszystkie elementy musza byc takie jak na schemacie.
    Mysle ze mozna pokusic sie o realizacje modyfikacji tego projektu:
  • Poziom 11  
    Dzieki poraz kolejny.

No co do cewek to zle sie wyrazilem, ale czy znasz strone albo jakas inna możliwosc zeby "dorwac" cewki o takich parametrach? do slownie chodzi mi o to ze latwo jest dorwac cewke powiedzmy 0,56 mH ale juz z dokladnie 0,5ohm-owa impendancją to juz naprawde ciezko, zreszta szukalem i nie moglem znalesc ale skoro inni znajduja to i ja tez jakos musze...

tylko czy sa jakies strony albo sposoby aby sobie z tym poradzic czy poprostu szukac i koniec?

aha i czy mozna jakos delikatnie zmienic parametry tych czesci np z 33uF na 32uF jak ciezko bedzie uzyskac te podane 33? czy to ma az tak duze znaczenie?

Pytam tylko nic nie sugeruje.
  • Poziom 21  
    zmieniłem troszke schemat, poniewaz trzeba było bardziej stłumic wysokotonowy... jesli chodzi o 33uF - kondensatory mozna łączyć ze sobą wiec mozesz uzyć kilku o mniejszej pojemnosci i połączyć je równolegle.
    Odstepstwa mogą być ale bardzo niewielkie - na schemacie tez są odstepstwa :)
  • Poziom 11  
    nom co do kondensatorow to wiem podalem tylko przyklad ale martwia mnie te cewki bo narazie zadnej o takich parametrach nie znalazlem a ta cewke do niskotonowego to juz wogule... Duza jakas bedzie ;]

i pytanie zasadnicze... czy myslisz ze 2 zwrotki w cenie 100zl zloze biorac pod uwage taka jej zlozonosc itp... ?

trzeba bedzie sie wybrac do elektrycznego moze oni cos poradza :D

Edit: widze ze na schemacie 2 arny po 4 omy ale wiem ze wystarczy w ich miejsce jeden 8 omowy.
  • Poziom 21  
    Tak wystarczy jedem 8 ohm, ale temu są 2 po 4ohmy aby zwiekszyc efektywnosc do 91dB, ponieważ 1 arn ma 88dB. Raczej nie zmiescisz sie w 100zł za 2 zwrotnice.