Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zlecę wykonanie przetwornicy napięcia z kontrolą ładowania..

mcg1ver 03 Lis 2008 22:29 10050 44
  • #1 03 Lis 2008 22:29
    mcg1ver
    Poziom 14  

Zlecę zbudowanie przetwornicy z 12v lub 24v (zastanawiam się dopiero i liczę na doradzenie w tej kwesti) na 220v 2000-3000W do bateri 200-300Ah z pełną kontrolą ładowania z przydomowej małej elektrowni wiatrowej za jakieś rozsądne pieniądze.
    układ powinien mieć:
    -alternatywny obwód kierowania energi do innego odbiornika gdy akumulatory są pełne.
    -ładowanie akumulatorów z sieci podczas braku czynnika ładującego, aby nie dopuscić do głębokiego rozładowania,
    -przełączanie obwodów między siecią i akumulatorami w zalezności od warunków.
    mogą to być nawet jakieś gotowe urządzenia zaadoptowane i zsynchronizowane ze sobą jednak cena gra główną rolę.
    kontakt :
    e-mail. mcg1ver(malpa)wp.pl
    gg. 3163600
    kom.608646586

Poprawiłem temat na regulaminiwy!

• Zasilacze Ups
  • #2 03 Lis 2008 22:38
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Z punktu widzenia ekonomii "upychanie"energii z wiatrowni w akumulatory jest conajmniej niecelowe, ale skoro musisz, to podaj co chcesz zasilać z takiej przetwornicy?

• #3 03 Lis 2008 22:44
    mcg1ver
    Poziom 14  

chcę aby oswietlenie z całego domu 1000-1200W max było z akumulatorów, a dodatkowo w nocy lub jesli nikogo nie ma w domu, przełaczanie całego domu pod akumulatory.
    takie mam załozenia co do jednego generatora, natomiast drugi chcę wykorzystac do podgrzewania wody uzytkowej byle jakim prądem.
    czy jesteś w stanie wykonać cos takiego i za jaką cenę??

• #4 03 Lis 2008 23:07
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Dlaczego z akumulatorów chcesz oświetlać dom ? Dla przykładu bateria 12V 100Ah może zgromadzić ok.1kWh(teoretycznie) a w praktyce przy tych mocach o których piszesz to połowę,czyli energię wartą 20-40groszy!

Dodano po 3 [minuty]:

jeśli chcesz zrobić zasil.awaryjne to ładuj je z sieci, a wiatrak niech nagrzewa bańke z wodą-cokolwiek "ukręci" zawsze zamieni się w ciepło.

• #5 03 Lis 2008 23:15
    mcg1ver
    Poziom 14  

a jak to widzisz inaczej?? mozesz napisać tak by było to zrozumiałe dla laika :D 20-40groszy kosztuje kilowat czy jak to rozumieć??
    energia jest coraz droższa, zawsze płaciłem 190-210zł na 2 miesiące ,a teraz mam rachunek na 270zł.
    koszty jedno a niezalezność to drugie ;lubię być samowystarczalny.
    w planach również mam solar do podgrzewania wody i przydomową oczyszczalnie scieków abym nie musiał sie podłączać do kanalizacji.
    wszystko to są inwestycje , jednak patrząc perspektywicznie odchodzą comiesieczne opłaty.

• #6 03 Lis 2008 23:27
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Policz koszty; wiatrownia,generator,akumulatory(co 5 lat nowe),przetwornica itd to się nigdy nie zwróci- bo zakumulujesz tylko kilka kWh.Poczytaj na forum o wiatrowni domowym sposobem.

• Zasilacze Ups
  • #7 03 Lis 2008 23:29
    mcg1ver
    Poziom 14  

andrzej lukaszewicz napisał:
    Policz koszty; wiatrownia,generator,akumulatory(co 5 lat nowe),przetwornica itd to się nigdy nie zwróci- bo zakumulujesz tylko kilka kWh.Poczytaj na forum o wiatrowni domowym sposobem.

czytałem juz kilkanascie stron , jednak temat jest tak przerośniety że trudno doszukać sie konkretów.
    ten temat to juz ma pojemnośc chyba jak całe google , jest tam wszystko i nic i ciezko o konkrety.

• #8 03 Lis 2008 23:32
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Bo rozgryzają często śmieszne szczegóły-zgadzam się

• #9 03 Lis 2008 23:41
    mcg1ver
    Poziom 14  

czy mozesz mi doradzić coś z twojego punktu widzenia?
    myślę o podwójnym amerykanie na jakimś wirniku o pionowej osi.
    chcę to umiescić na dachu mojego budynku , czyli jakieś 10-12metrów nad gruntem.
    mieszkam w Żywcu więc troche halny tu rozrabia i szkoda tych fruwajacych darmowych kilowatów.
    planuje część energi przeznaczyć na podgrzewanie wody uzytkowej ale niewiem jakie grzałki będą lepsze 220v czy jakieś niskie napiecie.

• #10 03 Lis 2008 23:59
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Generator na jak najwyższe nap.-z niskim problemy typu duże przekroje przewodów.Dobierz moc grzałki do maks.mocy generatora przy dopuszczalnej prędkości obrotowej. W większości przypadków nie będzie "tych"idealnych warunków i moc będzie niższa, ale zawsze będzie zamieniana w ciepło stosownie do aktualnych warunków wietrznych.Przy dużych mocach pow.kilku kW można nawet wspomagać CO,szczególnie niskotemperaturowe(podłogówka).Pionowy wiatrak do dobry wybór na dach, ale może być słyszalny szum piasty wiatraka-konieczne dobre wytłumienie ,amortyzatory,bo nie uśniesz w sypialni na "górce".Mam na myśli te sprzedawane na allegro od Lublina.Myśle ,że trzeba by zrobić pożądne łożyskowanie wzdłóżno- poprzeczne jakieś cichobieżne

• #11 04 Lis 2008 18:25
    mcg1ver
    Poziom 14  

jeśli chodzi o łożyskowanie to fakt myślałem o tym.
    ale jak widzisz rozwiązanie wytłumienia i amortyzacji?
    mi się wydaje że jesli łozysko będzie wyło to nie pomoże nic oprucz jego wymiany ,ponieważ tak czy inaczej będzie to przenoszone na całą konstrukcję dachu.
    a co masz namyśli pisząc o allegro ; łożyska od lublina czy gotowe prądnice są słabej jakości?

• #12 04 Lis 2008 20:50
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Miałem na myśli gotowe piasty ze złomu od róznych aut -powszechnie stosowane

• #13 04 Lis 2008 21:44
    mcg1ver
    Poziom 14  

wracając do celowosci gromadzenia przez akumulatory energi, to przeanalizowałem poprzedni okres rozliczeniowy gdzie wykorzystałem:
    dziennej taryfy 352kw z ceną 0,2259 za kilowat+
    opłata dystrybucyjna zmienna 0,1562 za kilowat+
    opł jakosciowa 0,0097 za kilowat
    =0,3918kw+vat
    nocnej taryfy 294kw z ceną0,1348
    opł dystr zm 0,0323
    0płjakosciowa 0,0097
    =0,1768kw+vat

do tego jeszcze przychodzą inne drobne opłaty.
    tak więc groszowe sprawy za kilowat w skali takiej jak w zeszłym okresie rozliczeniowym robią sumkę 262zł.
    myslę że jest o co walczyć, podczas gdy Ty twierdzisz ze to się nigdy nie zwróci .
    100ah 12v baterię można juz kupić poniżej 300zł na allegro.
    choćby z rachunku 2miesiecznego urwać 100zł , to po 18miesiacach mamy zwrucone baterie , a ile frajdy zostaje hehe. :D

• #14 07 Lis 2008 20:05
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Za 300 zł to kupisz baterię z napisem 100Ah a nie prawdziwą baterie żelową o tej pojemności i min.trwałości 5-7 lat. trzeba szykować min. 500zł+ przesyłka 50. Czyli czas amortyzacji to juz 2 lata i więcej a właśnie po tym czasie przy częstym i głebokim rozładowywaniu baterie te nie nie mają juz nawet połowy pojemności i całe założenia biorą w łeb. Ale o tym to sie trzeba samemu przekonać. Praktyka z tymi bateriami nie jest taka różowa ,jak wiele osób myśli ...

• #15 07 Lis 2008 22:31
    mcg1ver
    Poziom 14  

a dlaczego żelową ??
    żelowa nie może być ładowana takimi prądami jak są generowane z wiatraka , ja pisałem o kwasowo-ołowiowych.
    pozatym po to jest kontroler ładowania by między innymi nie dopuszczał do głębokiego rozładowania.

• #16 07 Lis 2008 22:40
    lechm56
    Moderator

Witam.W tym dziale:ogłoszenia elektronika, oferty pracy elektronika, sprzedam elektronike, kupie elektronike, sprzedam elementy elektroniczne Pozostałe problemy załatwiamy na PW lub mail albo w działach serwisowych.

• #17 07 Lis 2008 22:43
    SzymonHK
    Poziom 20  

Wiatraki o pionowej osi obrotu mają niską sprawność, rzędu 12-18% a klasyczne śmigła do 30%. Temat zrealizował mój wujo, wiatrak 6kW, koszt około 15k zł, przy dzisiejszych cenach zwrot za 30 lat. Polecam iść w kierunku solarów i zoptymalizować zużycie energii w domu.

• #18 07 Lis 2008 22:58
    mcg1ver
    Poziom 14  

SzymonHK napisał:
    Wiatraki o pionowej osi obrotu mają niską sprawność, rzędu 12-18% a klasyczne śmigła do 30%. Temat zrealizował mój wujo, wiatrak 6kW, koszt około 15k zł, przy dzisiejszych cenach zwrot za 30 lat. Polecam iść w kierunku solarów i zoptymalizować zużycie energii w domu.

no to ładnie przepłacił, biorąc pod uwagę moc jaka dysponuje no ale tak to jest jesli się mysli ,że kupi się gotowe urządzenie na którym ktoś przeciez musi zarobić.
    "masz głowę i h.... to kombinuj" bez tego to raczej na zyski nie licz, pozatym jesli by to było takie "rużowe" to na kazdym podwórku stałby wiatrak zamiast przyłącza sieciowego wiszącego na słupie.
    A co do solarów to masz rację, prędzej czy pużniej sobie zrobię bo ładnych parę lat temu jeden juz wykonałem dla mojego niegdysiejszego szefa który go wykorzystał do podgrzewania wody w małym basenie, a niewielkim nakładem można wykonać samemu, ale to nie ten temat.

• #19 08 Lis 2008 00:29
    SzymonHK
    Poziom 20  

Nie przepłacił, kupił tylko generator i śmigło, resztę sam robił, ma warsztat tokarsko frezerski. Wieża 15 i materiały niestety nie są za darmo, np. operacja montażu na szczycie wieży to ok. 500 zł bo trzeba wynająć dźwig i zwyżkę. Wszystkie elementy muszą być solidne, bo niestety wiatrak może być bardzo niebezpieczny.

• #20 09 Lis 2008 14:01
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Szymon ma rację - wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy co do całkowitych kosztów tego typu przedsięwzięc.
    Co do wiatraków z poziomą osią to są one sprawniejsze, ale przy dużych wiatrach, sa bardziej skąplikowane w budowie(wymagają przekładni itd.) Dlatego mówimy o prostej z punktu widzenia konstrukcji pionowej, która to ma relatywnie wysoki moment bez przekładni i zaczyna działac przy niskich prędkościach wiatru.
    A solar jeśli nie zrobisz sobie sam instalacji to też jest nieopłacalny (zwrot 10-15 lat pod warunkiem braku awarii) no chyba , ze masz hotel albo coć podobnego.

• #21 09 Lis 2008 17:15
    SzymonHK
    Poziom 20  

Powtórzę to co mówiłem, zamiast inwestować w wiatrak, lepiej zainwestuj w oszczędzanie energi w domu, żarówki energooszczędne, Agd w klasie A+ i lepszej, instalacja ciepłej wody do pralki i zmywarki. Pole do działania jest ogromne. Wydasz pewnie mniej, a efekty często bardziej wymierne. Instalację solarną do eksploatacji sezonowej dość łatwo i niedrogo zrobić samemu, ale to też spore przedsięwzięcie. A z wiatrakami jest tak, że im mniejsze urządzenie tym mniej opłacalne.

• #22 10 Lis 2008 17:11
    stasiekjasinski
    Poziom 11  

A ktoś próbował może sprzedawać energię?
    Bo teoretycznie można by sprzedawać energię z takiego wiatraka dla zakładu energetycznego. Ja jedynie taki sens widzę.

• #23 11 Lis 2008 18:41
    zbychmg
    Poziom 28  

Energie można sprzedawać, tylko trzeba zainwestować w przetwornicę do synchronizacji z siecią (dopasowanie napięcia i częstotliwości) ma to sens przy mocy generatora od 100kW WZWYŻ!!!.
    Zakład energetyczny niechętnie podłacza wiatraki, energia jest wtedy kiedy wieje, a nie wtedy kiedy jest potrzebna.....
    Mała elektrownia, do 5kW znakomicie nadaje się do podgrzewania wody, nawet CO, ale ze wspomaganiem tradycyjnym (prad z sieci, gaz). Jeśli mamy ocieplony zbiornik, to zawsze coś w nim się nagromadzi energii, jak dodać do tego solar, może być że wystarczy bez dodatkowej energii.
    Ale tak jak pisał kolega lepsza jest większa inwestycja i podzielenie kosztów na większą ilość odbiorców taniej energii..... niesamowite ilości energii mamy w wodach geotermalnych, ale jak na razie w Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów nie ma na to forsy

• #24 13 Lis 2008 19:21
    mcg1ver
    Poziom 14  

Cytat:
    A solar jeśli nie zrobisz sobie sam instalacji to też jest nieopłacalny (zwrot 10-15 lat pod warunkiem braku awarii) no chyba , ze masz hotel albo coć podobnego.

no przecież napisałem że będę robił ,a nie kupował.
    Solar jest tak skomplikowany jak budowa cepa :D , różnicówkę do sterowania pompą mozna kupic za parę złotych , największym wydatkiem jest dobry zbiornik z efektywnymi węzownicami i dobrze zaizolowany.

czy może mi ktoś wytłumaczyc dlaczego regulatory ładowania z modułów fotowoltaicznych nie nadają się do ładowania z elektrowni wiatrowej (taką odpowiedż otrzymałem od jednego chandlaża)???
    i dlaczego w necie jest tak mało regulatorów do elektrowni wiatrowej , a jesli już są to nie można znależć cen ???
    czy to jest aż tak trudne do wykonania???
    interesuje mnie tylko sam regulator ale zeby miał szeroki zakres voltażu po stronie wejściowej.
    Resztę juz sobie sam wykombinuję , choćby same ups-y spięte w zespół po kilkaset watów z każdego.

• #25 16 Lis 2008 01:23
    R41
    Poziom 19  

Witam ,Panowie nie rozmydlajmy tematu,opłaci się i solar i elektrownia to zależy ile się włoży własnej umiejętności w to wszystko ,mam solar własnej knstrókci i sobie chwale nawet solary same chodzą za słońcem zbiornik 30 l mam i wiatrak tylko ten nieszczęsny regulator przy zmiennym napięciu wejściowym z prądnicy jest potrzebny jak pisze kolega do ładowania aku a nadmiar tego napięcia niech ten regulator odprowadza w grzałki czy będzie to 100V czy 180v zawsze wodę podgrzeją chodzi o to by aku n.p 24V miało zawsze przy wietrze te 27V i jakieś 15A prądu stałego w tym cały problem.

• #26 16 Lis 2008 09:16
    SzymonHK
    Poziom 20  

A możesz zrobić wyliczenie ekonomiczne dla wiatraka, ile włożyłeś pieniędzy, pracy i jakiej mocy jest wiatrak? I dosyć ważne, w jakiej części Polski mieszkasz?

• #27 16 Lis 2008 09:30
    R41
    Poziom 19  

Szymon HK mieszkam nie daleko ciebie z resztą pisze gdzie mieszkam,piszesz o kosztach tak są koszty ale nie takie jak przy kupnie gotowca za 18000zł MADE IN JAPAN.Prądnice mam 2KW przy400 ob/min śmigło fi 3,15metr maszt kratownica własnego wykonania 26metr postawiony bez pomocy dzwigu, i do tego wszystkiego jest brak regulatora .

• #28 16 Lis 2008 11:27
    mcg1ver
    Poziom 14  

czy taki regulator moze działać????
    mi się wydaje zbyt prosty aby spełniał nasze oczekiwania??
    link do aukcji http://www.allegro.pl/show_item.php?item=469994511#gallery

OPIS AUKCJI DLA POTOMNYCH

Cytat:
    Zlecę wykonanie przetwornicy napięcia z kontrolą ładowania..
    Regulator ładowania elektrowni wiatrowej lub słonecznej RL10

Zamierzając wykorzystać energie słońca lub wiatru zachodzi potrzeba jej magazynowania zwykle w akumulatorach 12V. Konieczna jest również kontrola tego procesu aby nie dopuścić do przeładowania akumulatora i w konsekwencji szybkiego uszkodzenia. Dodatkowo konieczne jest aby regulator miał możliwe małe straty własne aby maksymalne wykorzystać energie wytworzoną . Oferowane urządzenie spełnia powyższe kryteria. Nadaje się do wszelkich źródeł prądu umożliwiających ładowanie akumulatora 12V takich jak:

Ogniwa fotowoltaiczne
    Prądnice napędzane energią wiatru lub wody
    Można stosować również jako przystawka do klasycznych prostowników.
    Napięcie akumulatora
    12V

Pobór prądu regulatora (straty własne)
    Gdy akumulator jest ładowany 10mA max

Gdy akumulator jest naładowany 50mA max

Rodzaj akumulatora
    ołowiowe samochodowe, żelowe, AGM, trakcyjne ołowiowe

Maksymalny prąd ładowania
    dla RL10 10A

Temperatura pracy
    -20°C - 50°C

Instrukcja obsługi

Instrukcja obsługi w języku polskim, pisemna gwarancja 2 lata, więcej informacji na www.c-system.com.pl lub pod numerem telefonu 600-789-652

Dostępne są również wersje:

na prąd 40A dopłata 30 zł

na prąd 80A dopłata 85 zł

na napięcie 24V dopłata 15 zł

z obwodem nadmiaru energii* dopłata 30 zł

*obwodu nadmiaru energii przeznaczony do podłączenia dowolnego urządzenia zasilanego napięciem 12V. Prąd będzie kierowany na ten obwód gdy nie będzie możliwe zmagazynowanie jej w akumulatorze. Może służyć również jako hamulec elektrodynamiczny. Najprościej wytworzony nadmiar prądu wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej w bojlerze. Można stosować grzałki 12V lub 24V o mocy nie mniejszej niż znamionowa urządzeń wytwórczych.

Wykonujemy również inne regulatory na zamówienie.

• #29 16 Lis 2008 13:23
    SzymonHK
    Poziom 20  

R41, napisz jakiego typu masz generator i przekładnie, mam wrażenie że 315 cm śmigło to trochę mało do średnich warunków wiatrowych.

• #30 16 Lis 2008 15:34
    mcg1ver
    Poziom 14  

czy upsy mogą współpracować z akumulatorami kwasowo ołowiowymi jako przetwornica??
    nie chodzi mi tu o kwestie ładowania bo wiadomo ,że w upsie są znikome prądy ładowani.