Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba XR-Z70 - rozkręciłem laser i nie działa.

gadd33 03 Nov 2008 17:54 11156 5
 • #1
  gadd33
  Level 11  
  Witam!
  Znów minęły trzy lata i tym razem ja odświeżam temat.
  Również nabyłem taki odtwarzacz (Toshiba XR-Z70) i to w bardzo dobrym stanie wizualnym, zarówno z zewnątrz jak i w środku. Wydawać by się mogło, że bardzo mało używany.

  Toshiba XR-Z70 - rozkręciłem laser i nie działa.

  Był technicznie sprawny jednak miał problemy z niektórymi płytami. W ogóle ich nie odczytywał albo nie odtwarzał niektórych utworów szczególnie z końca płyty.
  Postanowiłem coś z tym zrobić, zacząłem od wyczyszczenia soczewki czytnika za pomocą patyczka kosmetycznego nasączonego izopropanolem IPA. Zaznaczam, że nie pierwszy raz w życiu to robiłem, ale pierwszy raz miałem do czynienia z głowicą typu OPH-32.
  Oto i ona:

  Toshiba XR-Z70 - rozkręciłem laser i nie działa.

  Wygląda ona dość imponująco w porównaniu z innymi odtwarzaczami które widziałem. Po wyczyszczeniu soczewki odczułem lekką poprawę w odtwarzaniu, ale do ideału było daleko. Próbowałem też regulacji za pomocą PRek widocznych na poniższym zdjęciu (szt. 3), ale nie wiele to dało, ostatecznie wróciłem do pierwotnych ustawień. Oczywiście pozycje PRek mam zaznaczone i zapisane wartości.

  Toshiba XR-Z70 - rozkręciłem laser i nie działa.

  Postanowiłem iść dalej w czyszczenie głowicy, widząc że da się ją rozmontować. poniższe zdjęcie przedstawia głowicę po zdjęciu górnej pokrywy ochronnej.  Toshiba XR-Z70 - rozkręciłem laser i nie działa.

  Element zaznaczony na zdjęciu jako (1) odkręcałem już wcześniej. Pod nim widać koniec szklanego zwierciadła-pryzmatu umieszczonego w aluminiowym korpusie (5).
  Następnie odkręciłem i wyczyściłem diodę laserową (2). Potem stałą soczewkę w metalowej obudowie (3) znajdującą się pod diodą. Pod soczewką znów widać szklany pryzmat znajdujący się w korpusie. Następnie fotoelement (4) i tu zaskoczenie bo po poluzowaniu wkrętów okazało się że element ten ma dość duży luz w każdym kierunku, a ja nie zaznaczyłem sobie jego początkowej pozycji na korpusie...
  Pod nim oczywiście widać pryzmat i nic więcej. Z drugiej strony element wygląda podobnie jak matryca aparatu cyfrowego czy kamery, tyle że za szklaną szybką jest wyraźnie podzielony w pionie i poziomie na połowę.
  Na końcu odkręciłem dolną plastikową pokrywę głowicy (nie mam na zdjęciu) która jest mocowana na dwie śrubki i dodatkowo przyklejona. W środku jest w.w. pryzmat t.j. kawał szkła o przekroju kwadratowym, na obu końcach (od elementów 1 i 4) ucięty skośnie i matowy, a pod diodą laserową (3) przecięty skośnie i jakby sklejony. Od dołu jest on gładki, a po bokach matowy. Nie trudno się zorientować, że głowica jest zbudowana jak na rysunkach typu "jak działa CD".

  Na wszystkich tych elementach przed wyczyszczeniem były jakieś tam pyłki, starałem się robić to dokładnie aby nie pozostawiać żadnych smug. Nie zauważyłem zmatowień na soczewkach czy jakiś uszkodzeń. Podobno w tym modelu wszystkie elementy są szklane. Na niektórych widać są jakieś specjalne warstwy powodujące kolorowe refleksy.

  Poskładałem wszystko do kupy i niemiłe rozczarowanie, bo odtwarzacz w ogóle nie odczytuje nawet listy utworów TOC. Laser zaświeci, soczewka porusza się góra-dół, potem zakręci płytą, przesunie lekko głowicę i to wszystko. Wyrzuca tackę od razu albo po wciśnięciu PLAY. Symbol DISC na wyświetlaczu mignie parę razy, a DATA nie zapala się wcale.

  Coś zepsułem. To raczej pewne. Sprawdzałem wszystko po 3 razy. Niestety nie wiem w którym momencie zrobiłem błąd, bo nie sprawdzałem działania po każdym wymontowaniu elementu. Błąd.

  Jest jeszcze regulacja nachylenia głowicy śrubą, którą musiałem wykręcić aby wyjąć głowicę, ale próbowałem różnych ustawień i nic to nie daje. Tak wygląda ta śruba i cały mechanizm w otworze od dołu obudowy.

  Toshiba XR-Z70 - rozkręciłem laser i nie działa.

  Może ktoś ma większe doświadczenie i będzie mógł pomóc. Chyba, że temat znów umrze na 3 lata, a ja postawię odtwarzacz na półce i czasem tylko sobie na niego popatrzę :cry:

  Moderated By Artur k.:

  Wydzieliłem z archiwalnego tematu.

 • #2
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Niepotrzebnie rozkręciłeś go na części pierwsze.
  Element nr.4 na Twoim zdjęciu to fotodetektor, jest to zespół fotodiod na które w odpowiedni sposób muszą trafić aż 3 wiązki lasera (jedna główna i dwie służące do śledzenia ścieżki). Zmieniłeś jego ustawienie i zapewne wiązki nie trafiają na odpowiednie fotodiody znajdujące się w tym elemencie.
  Ręcznie ciężko będzie (o ile w ogóle się da) to ustawić tak jak trzeba.
 • #3
  gadd33
  Level 11  
  Tak właśnie przypuszczałem. Dzięki.
 • #4
  fildo
  Level 10  
  Witam,odtwarzacz jak w temacie przeskakuje czasami na poczatkach utworow np. z utworu 11 przeskoczy na 20-40 sekunde tracka 12 ,zauwazylem ze dzieje sie to glownie pod koniec i w polowie plyt tak wlasnie +/- od nr 7,8,9-do konca dotyczy to glownie nagrywanych plyt chociaz sporadycznie przeskoczy tez na jednej z orginalnych.
  Prowadnice lasera juz smarowalem chyba zeby jeszcze raz je wyczyscic i posmarowac ?
  Lasera nie ruszalem i tak nie mam jeszcze izopropanolu.
  Czytalem tez na forum ze te wiekowe cd-ki maja problemy z nagrywanymi plytami ta toshiba ma ok 25 lat:)czy decydujacy jest sam sposob nagrywania?
  Wszelkie rady mile widziane
 • #6
  fildo
  Level 10  
  dzieki za odpowiedz,problem moze byc spory z dostaniem takiego silniczka wyglada dosc nietypowo,moze uda sie kiedys kupic taki odtwarzacz na czesci na przyklad z padnietym laserem,a na razie moze sprobowac zaaplikowac do silniczka na os krople oleju,czy raczej to nie ma sensu?