Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomysł na podłaczenie kompresorów i innych maszyn z kanady

miśKolaborant 04 Lis 2008 15:01 2660 3
  • #1 04 Lis 2008 15:01
    miśKolaborant
    Poziom 2  

Witam.
    Być może temat już był ale jakoś nie mogę sie doszukać czegoś podobnego wieć zaczynam nowy temat.
    Mam do zaadaptowania dwa kompresory oraz jedna inna maszynkę. Maszynki przyjechały z Kanady. Mam kilka pytań, na które nie znam do końca odpowiedzi.
    1)zdjęcie pomysł na podłaczenie kompresorów i innych maszyn z kanady pokazuje silnik napędzający taśmociąg w maszynce..silnik można podłączyć w konfiguracji na 115 lub 230 V... jednak nadal bedziemy mieli tylko 50Hz z nie kanadyjskie 60Hz. Jaki ma to wpływ na działąnie silnika i całej maszyny?
    Pozostałę komponenty elektryczne w maszynie podejrzewam, że też są na 115 volt. oto widok skrzynki z wyłącznikiem bezpieczeństwa:pomysł na podłaczenie kompresorów i innych maszyn z kanady
    i jej środek :

czy bezpieczniki które widać na zdjęciu sa do kupienia w polsce czy może są typowo kanadyjskie?
    Jak wygląda sprawa z różnicą napieć?? u nas 230 a na skrzynce jest info ze 240? czy nie będzie problemu jeśli podłączymy bezpośrednio u nas?? nie znalazlem tez żadnego transformatora który by podawał na silnik z pierwszego zdjecia 115v wiec podejrzewam ze jest skonfigurowany na 230.. ale to jeszcze sprawdze niedlugo..

Teraz czas na kompresory:

Oba mają silniki 3 fazowe na 575V jeden jest połączony w trójka a drugi w gwiazdę:

zanim podłączymy je do sieci są jeszcze skrzynki z włącznikami. pytanie teraz kolejne... oto schemat jednej ze skrzynek (sorry za jakość)
    Jeśli dobrze wykumałem to jest to jakiś włącznik elektromagnetyczny.
    Na schemacie jest coś takiego jak low voltage control. w skrzynce jest włącznik a nad nim transformator z 600v na 120/240 . z tego co widze jest podłączony na 240.. ale nie bardzo kumam jak to działa.. poza tym..nie bardzo też wiem skąd wziąc 575/600V..
    I czy po podłączeniu u nas to zadziała?
    oto zdjęcia tego włącznika:
    góra:
    i doł:

Nie bardzo wiem jak się do tego zabrac.. czy przewijać silnik i załątwiać jakiś włącznik na nasze napięcia?? czy nowy silnik kupic z przełącznikiem gwiazda trójkat.
    Z tego co wyczytałem to ten włącznik elektromagnetyczny stosuje sie do bezpośredniego włączania silników połączonych w gwiazdę. największy problem to napięcia i częstotliwości..
    co do silnika.. gdyby go włączyć w nasza siec podejrzewam ze się będzie kręcił tylko na niższych obrotach..

Drugi kompresor ma silnik połączony w trójkąt dla domiany.. a skrzynka podłączeniowa też ma chyba taki włącznik:

i chemat ze skrzynki

po lewej widać wyprowadzony styk załączający silnik.

Kompresory powinien dać 13 bar, wydatku nie znam.. ale potrzebował będę kolo 1200 l/min. I tu koleje pytanie może już nie koniecznie elektryczne. Zeby osuszyć taka ilość powietrza podejrzewam że będzie potrzeby osuszacz jakiś. Gdyby ktoś potrafił mi wskazać czy będzie potrzebny osuszacz np taki
    http://www.elektro-narzedzia.pl/go/_info/?id=1021&sess_id=8bfefdcb29a67afdb83d64a9cab2ad5d
    lub taki
    http://www.airpol.com.pl/filtracja/osuszacze_chlodnicze.html

czy można je poprostu puścić przez jakis bardzo drobny filtr i tyle?

Będę wdzięczny za podpowiedzi jak postąpić z maszynami..

Dodam tylko jeszcze ze miałęm jeszcze jeden pomysł..
    kupić duzy transformator, który uciągnie wszystkie urządzenia ktore idą na 120v, a silniki podpiąć pod przetwornice.. ale nie wiem jak to będzie wyglądać w kosztach..
    generalnie szykam opcji najtańszej i najwygodniejszej.. może ktoś z Was wpadnie na pomysł jak to wszystko zrobic?

0 3
  • #2 07 Lis 2008 13:27
    jaruśjaruś
    Poziom 18  

Witam
    Jeżeli chodzi o zmianę częstotliwości sieci zasilającej z 60Hz na 50Hz to silniki będą się kręcić o ok. 15% wolniej. Zmieni się prąd silnika. Dla napięcia na silnikach 230V można użyć dla naszego napięcia 3x400V jedynie falowników , ale zasilanych 1~f (do max. 5,5kW) z wyjście 3~f. Jeżeli już stosować transformator to lepiej autotrafo. Bezpieczniki widoczne na zdjęciu są bez problemu dostępne . Ogólnie powiem ,że nie można odpowiedzieć na zadane pytania gdyż każda sprowadzona maszyna czy urządzenie (z Kanady) musi być indywidualnie rozpoznane. Pozdrawiam

0
  • #3 08 Lis 2008 06:03
    Dioda52
    Poziom 27  

Silnik pracujacy na napiecie 115/230V mozna podlaczyc bezposrednio do polskiej instalacji, po przelaczeniu uzwojen na 230V.Jedynie obroty spadna, bo jest inna czestotliwosc.Silniki pracujace na napiecie 575-600V nie beda pracowac, bo napiecie w polskiej instalacji jest za niskie i silnik nie bedzie mial wlasciwej mocy.Jedynym wariantem jest przewiniecie silnikow, lub kupienie polskich silnikow.Stosowanie falownikow wyklucza sie, bo napiecie jest za male, lub uzycie autotransformatora podwyszajcego napiecie.Normalnie nie wykonuje sie transformatorow podwyszajacych napiecie tylko obnizajace.Mozna taki zamowic, ale wiaze sie to z kosztami.Na zdjeciach pokazany wylacznik i starego typu stycznik z ukladem przeciazeniowym, gdzie uklad sterowania podlaczony jest prawdopodobnie do napiecia 120V.Tak samo zrobiny jest drugi uklad tylko z innym typem stycznika.Najprostrzym sposobem jest wymiana na typowe napiecia pracy.Dokladnosc ukladow przeciazeniowych starego typu jest rzedu 20-50%.Czesto silnik spalil sie, a uklad nie zadzialal.Ja tego typu uklady usuwam i zastepuje nowymi elementami.

0
  • #4 08 Lis 2008 07:57
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Z tego co widzę to te kompresory są podobne do sprężarki WAN 3 tłokowej taki sam wydatek powietrza i silnik 11kW.
    Można stosować rozruch bezpośredni w trójąt.
    Jedynie autotransformator 10Kw bo brakuje 175V.
    http://www.allegro.pl/item470025434_transformator_30kva_3x380_3x380.html
    Ale biorąc pod uwage cene uzywanych silników bardziej opłąca się kupić silnik ok 600 zł.

0