Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner FM z cyfrowym przedwzmacniaczem.

A.T. 04 Lis 2008 17:45 11209 21
  • Tuner FM z cyfrowym przedwzmacniaczem.

Witam
    przedstawiam własnoręcznie wykonany tuner audio z przedwzmacniaczem cyfrowym.

Tuner

Jest to płyta główna z nokii 5510 z wyprowadzonymi sterowaniem, wyjściem audio oraz zasilaniem. Był to stary zniszczony telefon zakupiony na allegro za 10zł. Musiałem znaleźć schemat tej nokii i miejsca w których trzeba się było podłączyć. Było to dość trudne ze względu na wysoki stopień miniaturyzacji nokii(SMD, płytka wielowarstwowa, małe pola lutownicze). Lutowałem stacją lutowniczą ERSA ze stabilizacją temperatury.

Przedwzmacniacz

Przedwzmacniacz na procesorze dźwiękowym tda7318. Wszystkie kondensatory MKT. Sterowanie jego jak i samego radia na procesorze ATMEGA32. Wyposażony jest także w odbiornik IR i pilot na układzie SAA3010. Kupiłem gotowego pilota za 25zł do polskiego telewizora serii Elemis. W miejscu gdzie było pokrętło strojenia tunera umieściłem impulsator, na początku noname, ale oczywiście działał fatalnie, więc zastąpiłem go impulsatorem z firmy alps (13zł, allegro). Płytka projektowana osobiście, bez użycia żadnego programu, ścieżki malowałem markerem i wytrawiłem chlorkiem żelaza. Jak będę miał czas to wrzucę jej zdjęcia.

Obudowa

Pochodzi ze starego dobrego polskiego sprzętu czyli analogowego tunera Unitry Faust. Zakupiony także na allegro za 25zł. Cała obudowa jest metalowa. Panel przedni wraz z pokrętłem jest aluminiowy. Wyświetlacz umieszczony w miejscu skali, bez psucia fajnej obudowy. Górna czarna pokrywa była mocno podrapana, więc ją przeszlifowałem i pomalowałem na nowo. Jako przełączniki zastosowałem przyciski normalnie zwarte, nowe zakupione w sklepie. Ale po krótkim czasie przestawały działać. Więc powróciłem do starych poczciwych niezawodnych ISOSTATÓW.

Zasilacz

Zasilacz wykonałem z użyciem transformatora z Fausta, na dwóch stabilizatorach 5V dla procka, nokii i wyświetlacza i 9V dla Tda7318.

Płytki drukowane po zlutowaniu i wyczyszczeniu zabezpieczyłem preparatem Plastik 70

Program do procka

Oryginalny program pochodził z elektroniki praktycznej. Nie posiadał regulacji balansu oraz nie wyświetlał poziomu głośności. Kupiłem książkę "Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku Bascom" na allegro za 40zł, trochę poczytałem i zmodyfikowałem program, rozszerzając go o brakujące funkcje. Niestety urósł i musiałem zastosować procesor z większą pamięcią za 11zł.

Całość starałem się dopasować wzorniczo do posiadanego wzmacniacza PW-7011 (60zł, allegro) i kolumn Altus 75(250zł, allegro)

Z jakości dźwięku jestem zadowolony, przedwzmacniacz ma szerokie możliwości regulacji, wzmacniacz 2x25W zapewnia odpowiednie wrażenia.
    Zapraszam do komentowania

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    A.T.
    Poziom 20  
    A.T. napisał 538 postów o ocenie 67, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Łaziska Góne. Jest z nami od 2007 roku.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Krzysiek_1993
    Poziom 11  
    Ciekawa konstrukcja jestem pod wrażeniem.
    Wykorzystanie starej obudowy i to mi się podoba.
    Mógłbyś jeszcze dodać wskaźnik wysterowania dźwięku w miejsce gdzie jest skala częstotliwości taki efekt :)
  • IGE-XAOIGE-XAO
    peter507
    Poziom 16  
    W jaki sposób kolega zeralizował odczyt częstotliwości, na jakiej jest aktualnie tuner ?

I czy impulsator jest sterowany poleceniem "encoder" ??
    kriss68
    Poziom 20  
    Bardzo fajna konstrukcja. Czy aktualną częstotliwość dobrze widać z daleka? Mógł byś coś więcej napisać o wykorzystaniu tego telefonu a raczej jego płyty głównej
    mkpl
    Poziom 37  
    W wolne miejsce dałbym linijkę led która obrazowała by aktualną nastawę ;) np częstotliwości wskaźnika wysterowania wskażnika siły sygnału itp.
    Za nokię wielki RESPEKT ;) jesli juz tyle masz to może RDS? Kiedyś była tutaj taka Tosca co zamiast skali miała b.długi wyświetlacz VFD który by tutaj też pasował
    AdioElektronik
    Poziom 14  
    A j bym prosił o kod do obsługi tego układu radiowego (TEA5767 ?). Sam próbowałem to obsługiowac ale cos mi nieszło...
    Ptolek
    Poziom 36  
    Tym impulsatorem można przestrajać tuner, czy tylko regulować głośność?
    Do czego teraz służą isostaty? Co z programowaniem stacji?
    Faust był klasy Hi-Fi, czy to co jest teraz mu dorównuje, no nie wiem. Ale za to jest przedwzmacniacz z pilotem :)
    zdzichu6969
    Poziom 23  
    W takim razie, jak z tej Unitry pozostały jedynie isostaty oraz trafko, to proponowałbym zamazać lub zmyć jakos napis UNITRA, mimo naprawde udanej konstrukcji nie podoba mi sie obudowa;) (bo zniszczyłeś tuner który może mógłby grać.) Żeby nie offtopowac konstrukcja podoba mi się, pierwszy raz się spotykam z takim czymś, i w sumie mało Cie to wyszło. Generalnie wielkie RESPECT za użycie nokii 5510 jako tunera, ale jak wygląda z jakością odbioru?
    A.T.
    Poziom 20  
    Na początek dziękuję za opinie.

Co do pytań:

Impulsator służy do ustawiania głośności, balansu, wysokich oraz niskich tonów.
    Isostaty służą do wyboru źródła, do strojenia tunera, zmiany stacji, ustawianiu zegara oraz budzika. Na pilocie jest jeszcze dodatkowo funkcja mute oraz regulacja siły podświetlania wyświetlacza.

Można zaprogramować max 9 stacji.

Co do obudowy to mi się osobiście bardzo podoba, a faust który w niej się znajdował nie wiem czy był nawet sprawny, ale na pewno nie był przestrojony na zakres FM (88-108MHz).

A co do jakości odbioru stacji to według mnie jest bardzo dobry. Nie dość że jako antenę mam wsadzone słuchawki z nokii:) to jeszcze mieszkam w miejscowości gdzie wszystko ma problem z odbiorem począwszy od komórek skończywszy na radiach fm. A stacji naprawdę dużo odbiera i to z bardzo dobrą jakością.

Pozdrawiam
    Shootah
    Poziom 11  
    Mnie interesowałoby jakieś lepsze zdjęcie płytki od Nokii i parę wskazówek co i gdzie w niej przylutować (zamierzam coś podobnego zrobić).
    A.T.
    Poziom 20  
    Jeżeli chodzi o zdjęcia tej płytki z nokii to będą w sobotę lub niedzielę. Wtedy dopiero będę mieć aparat. A na razie pokażę na schemacie gdzie się podłączyć.

Radio w nokii jest to po prostu głowica OM5610. Próbowałem ją kupić ale niestety jest niedostępna. Więc trzeba było przerobić nokię:)

Na obrazkach są rzuty ekranu wybranych stron z dokumentacji nokii 5510 z zakreślonymi przeze mnie miejscami podłączeń. Jeśli ktoś chce całą dokumentację to musi sobie ściągnąć. Jest ona oczywiście na elektrodzie pod tym linkiem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic88169-150.html
    Sterowanie czyli: nóżki WREN, DATA, CLK idą z tea5757 do procka TMS320DA150. Jest on niestety w obudowie TQFP-144. Ale na szczęście obok tych nóżek do których były podłączone te 3 sygnały, są przynajmniej dwie nóżki które nigdzie nie idą. Więc zalałem je cyną, aby zrobić trochę większe pole lutownicze i je po prostu przylutowałem.

Co do zasilania z masą raczej nikt nie będzie miał problemów. A "+" wziąłem ze stabilizatora przez który był zasilany moduł radia(jest także na zrzutach dokumentacji). Trzeba go odlutować i zamiast niego przylutować kabel. Jak widać na schemacie był to stabilizator na 2,8V, ale w datasheetcie z tea5757 pisze, że jego zakres napięcia zasilającego jest od 2,5 do 12V. Więc spokojnie można zasilić np z 5V, tak też zrobiłem.

Wyjście audio wyciągnąłem od razu przed układem 74LV4052

W razie dalszych wątpliwości proszę pytać.

Pozdrawiam

peter507
    Poziom 16  
    tak jak pytałem wcześniej czy sygnał z impulsatora jest dekodowany w bascomie poleceniem encoder ? Czy może kolega pokazać kod źródłowy programu ???
    A.T.
    Poziom 20  
    Obsługa impulsatora nie jest za pomocą polecenia encoder. Do jego obsługi jest napisany własny program. Kod źródłowy udostępnię ale dopiero w niedzielę. Mam go na innym komputerze.
    Shootah
    Poziom 11  
    A.T. : wielkie dzięki za informacje o nokii. Czy tej głowicy OM5610 nie dałoby się całkiem odlutować z głównej płytki 5510 (na zdjęciach nie widać za bardzo gdzie ona się chowa :) ?
    A.T.
    Poziom 20  
    Cała przyjemność po mojej stronie:)

Niestety ale jak już to by trzeba było wyciąć ten kawałek płytki. Problem w tym, że ta płytka jest wielowarstwowa i nie wiadomo do końca gdzie ciąć, a w ogóle przy samym TEA5757 elementy jak i on (LQFP-48) są bardzo małe. Po prostu nie ma się tam gdzie przylutować. Na zdjęciu go nie zobaczysz, bo zakryłem tę część płytki z powrotem ekranem. W niedzielę wrzucę dokładne zdjęcia tej płytki z nokii.
    Pozdrawiam
    peter507
    Poziom 16  
    Czy przedwzmacniacz ten który wykorzystałeś ma coś takiego jak autoinkrementację, czy trzeba każdą opcję głośności basów, etc. rozpisać ??
    Shootah
    Poziom 11  
    W Nokii 6510 moduł radia wygląda tak:
    Wygląda na to że bardzo łatwo można się podłączyć do TEA5757. Problem jest znowu inny - w 6510 radio pracuję w trybie mono, pozostaje przeanalizować co zrobić żeby było stereo.
    peter507
    Poziom 16  
    mogę liczyć na kod programu który kolega A.T miał dziś wstawić ? Bardzo mi na tym zależy....
    A.T.
    Poziom 20  
    Wrzucam dokładniejsze zdjęcia płytki z nokii, a kod źródłowy będzie dzisiaj wieczorem.
    Pozdrawiam

Shootah
    Poziom 11  
    Do A.T. - kiedy możemy się spodziewać kodu programu ? :)
    W najbliższym czasie zamierzam się podłączyć do nokii 6510, z twoim programem byłoby łatwiej.