Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator temperatury lutownicy grzałkowej

Netfog 13 Mar 2004 19:01 6686 5
  • #1 13 Mar 2004 19:01
    Netfog
    Poziom 15  

Potrzebny jest mi schemat Regulatora temperatury lutownicy grzałkowej 100W na 220V
    Chodzi mi o konstrukcje urządzenia mogącego w płynny sposób regulować temperature lutownicy. Nie wiem czy poprostu ograniczenie prądu za pomocą jakiegoś prostego układu będzie tu pomocne. Jako nie lubię eksperymentowac z napięciami powyżej 100V prosze o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników

-cztero stanowa regulacja temperatury
    -prosta konstrukcja

0 5
  • #2 14 Mar 2004 21:11
    zbych m
    Poziom 18  

Najprostrzym rozwiązaniem będzie zwykły regulator mocy złożony z triaka, diaka, kondensatora, rezystora i potencjometru. Potencjometr można sobie doświadczalnie wyskalować.

2
  • #3 14 Mar 2004 21:45
    Netfog
    Poziom 15  

rzuć jakimś schematem bo nie zabardzo wiem jak takie cus sobie zrobic

0
  • #5 15 Mar 2004 06:39
    Netfog
    Poziom 15  

Dzięki sproboje to skręcić zobaczymy co z tego wyjdzie.
    A jaki triak bys tam polecał :?:

1
  • #6 15 Mar 2004 14:48
    _jta_
    Specjalista elektronik

Można by jeszcze inaczej: kilka kondensatorów na napięcie zmienne (na nominalne 275V~), włączanych w różnych kombinacjach.
    Sensowne pojemności to kilka mikrofaradów każdy. Z tym, że muszą to być takie, które mogą pracować przy napięciu zmiennym,
    np. od świetlówek (włączane w szereg, żeby przesunąć fazę - używa się tu 2.9 i 3.7uF).
    Albo żarówka (np. 100W/230V, może być i ciut większa, lub kilka) włączana w szereg z lutownicą - ale to powoduje straty energii.

Zwracam tylko uwagę, że zarówno układ z kondensatorami, czy żarówkami, jak i regulacja mocy na triaku, są tylko regulacjami
    mocy, a nie temperatury - no, kondensator czy żarówka włączone w szereg powodują jakąś zależność od temperatury,
    ale niestety tylko temperatury spirali grzejnej, a nie grota - regulacja temperatury grota to już dużo trudniejsza sprawa...

0