Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odczytać moc z końcówki hill 1200 MS

fasolabean 04 Lis 2008 19:29 1610 11
  • #1 04 Lis 2008 19:29
    fasolabean
    Poziom 9  

Witam

Mam estradową końcówkę mocy, ale nie wiem jakiej jest mocy.
    Czy można określić moc po tranzystorach?
    Mianowicie jest po 6 tranzystorów na stronę Tesla KU 607.
    Z tego co sprawdzałem to każdy z nich ma 70 W czyli na stronę wychodzi jakieś 420 W mocy.Dobrze to odczytuje czy raczej podchodzi się do tego inaczej? Radiatory i trafo są naprawdę wielkie (waga końcówki około 20 kg )

0 11
  • #2 04 Lis 2008 20:41
    Artur k.
    Admin grupy audio

Źle odczytujesz moc końcówki mocy.
    Moc wynika bezpośrednio z napięcia zasilania oraz rezystancji obciążenia.

To co odczytałeś to Ptot tranzystora, czyli maksymalna moc strat tranzystora.

Przeniosłem z: "Audio Początkujący"

0
  • #3 04 Lis 2008 21:01
    fasolabean
    Poziom 9  

W takim razie jak to zmierzyć?

0
  • #5 05 Lis 2008 09:19
    fasolabean
    Poziom 9  

Czym zmierzyć to już wiem ale w jakim miejscu ?
    Na wyjściu z trafo czy gdzieś indziej ?
    Jeszcze jedno miernik mocy to jakieś specjalistyczne narzędzie ?

0
  • #6 05 Lis 2008 09:34
    peter01
    Poziom 10  

Bardziej moc trafa będzie zbliżona do do mocy koncówki

0
  • #7 05 Lis 2008 09:46
    arturavs
    Poziom 39  

Witam

Jeżeli jest 6szt na stronę (kanał) , to zakładając że Ptot=70W daje to 210W max (Tranzystory pracują w układzie quasi-komplementarnym) . A że praktycznie jest to nie do osiągnięcia , więc szacował bym moc na jakieś 120-150 W maksymalne do uzyskania z tej końcówki .Oczywiście moc ta będzie również zależeć od zasilania i rezystancji obciążenia.

Pozdrawiam
    Arturavs

0
  • #8 05 Lis 2008 18:39
    Artur k.
    Admin grupy audio

peter01 napisał:
    Bardziej moc trafa będzie zbliżona do do mocy koncówki

Nie prawda! Nie jest to żadną regułą, kiedyś się produkowało wzmacniacze o mocy 2x15W i dawało do nich transformatory 90W - co Kolega powie na ten fakt?

arturavs napisał:
    Jeżeli jest 6szt na stronę (kanał) , to zakładając że Ptot=70W daje to 210W max (Tranzystory pracują w układzie quasi-komplementarnym) . A że praktycznie jest to nie do osiągnięcia , więc szacował bym moc na jakieś 120-150 W maksymalne do uzyskania z tej końcówki .Oczywiście moc ta będzie również zależeć od zasilania i rezystancji obciążenia.

Nie można liczyć ani nawet szacować mocy wyjściowej końcówki mocy przyjmując za parametr moc strat tranzystora!
    Znów odwołam się do fabrycznych produktów.
    Dobrze znany WS-303, pracuje na KD502, które mają Ptot=150W, moc wyjściowa tego wzmacniacza to 35W! Meluzyny i Kleopatry również pracowały na KD502, a ich moc była na poziomie 20W.
    Jak to się ma do Kolegi szacunków?

Jedną możliwością rzeczywistego oszacowania mocy wyjściowej jest pomiar napięcia zasilania końcówek mocy, lub jeszcze lepiej pomiar mocy przy użycia generatora, oscyloskopu i miernika mocy.

0
  • #9 05 Lis 2008 18:51
    arturavs
    Poziom 39  

Szanowny Kolego Arturze k.

Czy w związku z tym mając w zasilaczu 1 kW transformator , dający symetryczne np. 100V i mając w końcówkach BD911/912 uzyskamy 800W na wyjściu? NIE!

I proszę uważnie czytać posty. To co napisałem to szacowana teoretyczna moc wyjściowa końcówki. I jak dalej napisałem jest zależna od zasilania. Moc możliwa do uzyskania ze stopnia końcowego jest silnie uzależniona od zasilania, ale . Ale nie przeskoczy się parametrów tranzystorów.

Naprawdę proszę czytać ze zrozumieniem.Ja zwykle patrząc w katalog i widząc moc tranzystora np. 100W liczę że spokojnie połowę z tego można ciągnąć.

Pozdrawiam
    Arturavs

0
  • #10 05 Lis 2008 19:24
    Artur k.
    Admin grupy audio

Jasne, że nie przeskoczy parametrów tranzystorów, tyle że owym parametrem jest akurat moc strat (proszę się zapoznać z pojęciem).
    Jeśli już tak teoretyzujemy to należałoby wziąć pod uwagę sprawność wzmacniacza, wszak od tego zależy ile mocy wydzieli się w tranzystorze, a ile na obciążeniu!

Wszystko zależy od punkty pracy, czyli klasy wzmacniacza!
    Przypominam, że wzmacniacze klasy AB mogą mieć sprawność od 40 do 70% i zależy to tylko i wyłącznie od prądu spoczynkowego, jeśli prąd ustawiony jest bliżej klasy B to sprawność będzie większa, jeśli bliżej klasy A to mniejsza.

KU607 mają Uce=80V, a więc mogą pracować przy napięciu nawet 60V - takie napięcie umożliwia osiągnięcie nawet 300W/4R, tym bardziej że są tam aż 3 pary na kanał.
    Tyle w tej kwestii.

0
  • #11 06 Lis 2008 10:44
    fasolabean
    Poziom 9  

Z tego co widzę to raczej sam nie będę w stanie zmierzyć mocy tej końcówki mocy. Sprzęt oddam do serwisu i mam nadzieje że serwisant będzie w stanie określić moc . Dziękuje serdecznie za pomoc.

0