Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz warsztatowy 0-15V 0,02-10A

04 Lis 2008 20:34 20376 20
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 04 Lis 2008 22:18
    fuutro
    Poziom 43  

Jak się zachowuje, jeśli ustawisz duży prąd i zrobisz zwarcie? Jakie dałeś trafo? Na oko dobrze z 400VA by się przydało, bateria kondensatorów też pewnie jest spora.

• #3 04 Lis 2008 22:47
    jacxek
    Poziom 11  

Witam
    Pobierałeś już z niego prąd 10A napięcie nie pływa ?? bardzo się grzeje (często włączają Ci się wentylatorki)
    Pochwal się środkiem ...

• #4 04 Lis 2008 23:06
    Shootah
    Poziom 11  

Może chociaż kawałek schematu byś dał? Więcej zdjęć nie dało się zrobić ? :P

• #5 04 Lis 2008 23:29
    m3
    Poziom 11  

Witam, skąd wziąłeś projekt płytki do wyświetlacza? Wiem że jest na elfy, ale tamte ścieżki są strasznie cienkie i często znikają mi podczas trawienia. Co do otworów, to są tak małe że po przewierceniu zostaje naprawdę mało miedzi na obwódce. ;/ Zaprojektowałeś ją może samemu od początku? Jeśli tak, to czy mógłbyś wrzucić pliki? Ta sama prośba do innych Forumowiczów. Jeśli macie taki projekt, np. w eagle'a to proszę o wrzucenie.

A co do samego projektu to trzeba przyznać że estetycznie wykonałeś ten zasilacz.

• #7 05 Lis 2008 09:48
    kris6661991
    Poziom 25  

A czy można prosić autora o zdjęcie środeczka? :)

• #8 05 Lis 2008 10:39
    telemah
    Poziom 27  

Ładny zasilacz i bardzo starannie wykonany ......ale....

1-Nawet z wiarakami chłodzenie jest niewystarczające :!: ja robiłem zasilacz 3A i przy napięciu ok 3 v i pełnym pradzie ledwie wyrabia mi chłodzenie a mam radiator o jakieś 50-60% większy od tego + jeden wiatrak wielkości takiej jak są w standartowych zasilaczach w PC . U mnie wytracało się wtedy na dwóch tranzystorach niemalże 70W (zasilacz dawał tak naprawdę ponad 3,3A) a tutaj przy ustawionych 12-stu voltach
    i 10A wytraci się ponad 120 Watt :!: a to już nie przelewki.Robiłem kiedyś sztuczne obciążenie o mocy ok 170Watt i musiałem dać 2 radiatory ok 2 razy większe niż ten w zasilaczu + 4 tranzystory wykonawcze i chłodzenie było dosłownie na granicy wydajności tak że po jakimś czasie i tak musiałem dodać wiatrak.Poza tym radiator jak się nagrzeje do wytopi Ci dziurę w obudowie - koniecznie przykręć ją z odstępem na dystansach wykonanych z izolującego a jednoczesnie nietopliwego materiału - np z tekstolitu.

• #9 05 Lis 2008 13:42
    Stary1952
    Poziom 33  

Wizualnie ten zasilacz wygląda bardzo ładnie , ciekawy jestem jak to cacko wygląda w środku . Ciekawił by mnie taki test U = 1V , I = 10A w czasie powiedzmy 15 minut ? . :?:
    Pozdrawiam .

• #10 05 Lis 2008 15:57
    ic_735
    Poziom 15  

Witam

aprogips napisał:

Wnętrza nie ma ponieważ, nic tam za bardzo nie zobaczymy jest bardzo uciśnięty :D

Zmiany:

Tranzystory, Q2 na BD139-16 i Q4 na trzy BD249C-0,1Ohm na emiterach.
    Rezystory, R18 dla zwiększenia prądu, R7 na cztery 0,47Ohm dla lepszej wydajności.
    Diody na mostek 15A.
    Wentylatorki na radiatorze do jednoczesnego chłodzenia tranzystorów wykonawczych jak i mostka Gretza.
    Dodano jeden potencjometr 1k dla regulacji precyzyjnie.

1. Było by chyba dobrze napisać na czym się wzorowałeś. Nie wszyscy znają, lub muszą znać rozwiązanie na którym się wzorowałeś.
    2. Jakie są wymiary obudowy ???
    3. Wątpię aby radiatory były wstanie odprowadzić ciepło przy 8-10 A i małych napięciach stabilizacji.
    4. Czy masz odczepy na uzwojeniu transformatora dla mniejszych napięć ??? - zmniejszyło by to znacznie wydzielanie ciepła przy niższych napięciach.
    5. Ilu watowy masz transformator ??? - Dla maksymalnych osiągów to skromnie licząc powinien mieć 350W.
    6. Dlaczego nie pokazałeś jak wygląda w środku ??? - czy jest aż tak źle

Z zewnątrz dość estetycznie.

Pozdrawiam

• #11 05 Lis 2008 17:45
    augustinho
    Poziom 11  

Parametry i wygląd na pierwszy rzut oka bardzo dobrze wypadają. Gratuluję dizałającej konstrukcji. Szkoda że taki ubogi opis.

1. Dołączam się do prośby o zdjęcia środka(bez tego niewiele można zobaczyć)i i może jakieś schematy
    2. Po co jest ta czerwona dioda z podpisem "czuwanie"? Czy to taki bajer czy urządzenie ma taką funkcję że jest włączony, ale np. bez obciążenia nie ma prądu na wyjściu?
    3. Napis "wyświetlacz" wg. mnie niepotrzebny, ale to w końcu Twój sprzęt
    4. Co oznaczają wartości na wyświetlaczu, tzn. ta z Omegą (opór czego?) i to 00027?
    5. Panel i tak jest już pstrokaty więc chyba nie potrzeba mu więcej kolorów.

• #12 05 Lis 2008 17:47
    mati0032
    Poziom 14  

Witam.
    Mam pytanie, wentylatory są włączone cały czas czy zastosowałeś jakiś sterownik?

• #13 05 Lis 2008 17:59
    Madman07
    Poziom 19  

augustinho napisał:
    2. Po co jest ta czerwona dioda z podpisem "czuwanie"? Czy to taki bajer czy urządzenie ma taką funkcję że jest włączony, ale np. bez obciążenia nie ma prądu na wyjściu?
    4. Co oznaczają wartości na wyświetlaczu, tzn. ta z Omegą (opór czego?) i to 00027?

Tam jest napisane "chłodzenie".

A na LCD to nie omega a Ω i pokazuje opór podłączonego źródła. Napis 00027 to zapewne ilość mA przekazanych do obciążenia.

Zasilacz ładny, tylko to chłodzenie trochę mizerne. Jakie dałeś kable wyjściowe (tzn. grubość)?

P.S. Bez obciążenia nigdy nie płynie prąd :D

• #14 05 Lis 2008 18:35
    augustinho
    Poziom 11  

Madman07 napisał:

Tam jest napisane "chłodzenie".

A na LCD to nie omega a Ω i pokazuje opór podłączonego źródła. Napis 00027 to zapewne ilość mA przekazanych do obciążenia.

Zasilacz ładny, tylko to chłodzenie trochę mizerne. Jakie dałeś kable wyjściowe (tzn. grubość)?

P.S. Bez obciążenia nigdy nie płynie prąd :D

O, dzięki, nie doczytałem:D. I rzeczywiście, powinienem napisać raczej napięcie, a nie prąd. Ale niestety kolegę rozczaruję Ω-- to JEST omega, a że w fizyce i elektronice oznacza tyle co Ohm(Om jak kto woli) czyli opór, to już inna sprawa.
    Dzięki za uwagi i odpowiedź. Co na to autor projektu?

• #16 06 Lis 2008 11:18
    Fabi20
    Poziom 15  

Witam.
    W załączniku moja wersja płytki, wielkości wyświetlacza.
    Co do zasilacza, to ładnie wykonany z zewnątrz, szkoda że się autor wnętrzem nie chce pochwalić :)

• #17 07 Lis 2008 15:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 08 Lis 2008 12:46
    Fabi20
    Poziom 15  

Ω pokazuje rezystancje obciążenia, a te cyfry to ilość mAh przekazanych do obciążenia! Jak można przekazać ohmy do obciążenia?

• #19 09 Lis 2008 11:51
    michalkipi1
    Poziom 10  

Cytat:

W załączeniu płytka do wyświetlacza przerobiona na standardowe elementy. Pozostał tylko tranzystor smd. Niestety ale płytka jest w corelu.
    Pozdrawiam

Mam pytanko. W jakiej wersji CORELA była stworzona płytka :?:

• #20 27 Gru 2008 22:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 25 Lut 2011 20:48
    kalafior53
    Poziom 10  

Witam i od razu muszę kolegę pochwalić za bardzo estetyczne wykonanie zasilacza. Jak dla mnie wygląda rewelacyjnie. Chcę się zapytać kolegę jak przedstawia się sprawność tego zasilacza (mianowicie jaka jest różnica napięcia wejściowego mierzona na głównych elektrolitach pod obciążeniem powiedzmy 5A a wyjściem zasilacza ustawionego na maksymalne napięcie?)Ciekawi mnie ta kwestia ponieważ zasilacz ten nie jest wykonany w technologii LDO i musi mieć sporą różnicę napięć miedzy wejściem a wyjściem pod obciążeniem dla dobrej stabilizacji. Popieram też słowa kolegi że w zasilaczach liniowych praca z napięciem 3V i 10A może być tylko krótkotrwała i z resztą takie ustawienia bardzo rzadko są wykorzystywane w praktyce.