Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI

Sław1980 04 Lis 2008 21:06 28794 17
  • Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI

Wiatm! Myślałem kiedyś nad wrzuceniem jakiegoś prostego komputera pokładowego do mojej B4. Jakiś czas temu skończyłem go wstępnie i założyłem do autka. Postanowiłem, że trochę zagospodaruję część licznika wrzucając w śrdodek wyświetlacz alfanumeryczny. Z uwagi na brak miejsca w liczniku i ograniczony wybór wyświetlaczy zdecydowałem się tylko na 2 linie po 8 znaków. Niestety był jednak trochę za duży więc musiałem go conieco skrócić... :) Narazie komputer nie ma możliwości sterowania (przeskakiwania) za pomocą przycisku więc komunikaty np. o temperaturze pojawiają sie sekwencyjnie ale zapewne przerobię go jeśli bedę miał torchę czasu. Reszta komunikatów zależy od stanu przekaźników podpiętych pod światła, wyłączniki krańcowe itd. Mam plan też dorobić mu jeszcze parę funkcji ale to już w późniejszym terminie. To mój pierwszy napisany program więc nie jest to żadna wielka rewelacja, ale działa tak jak chciałem oczywiscie po kilku poprawionych błędach w konstrukcji, których nie sposób uniknąć podczas projektowania :). Sam układ to bardzo prosta konstrukcja do której użyłem sporo części "z odzysku" :).
    Użyty procek to "ATMEGA 8" Program pisałem w BASCOM AVR.
    Układ projektowałem w Protelu (wersja demo oczywiście) :)
    Załączam kilka zdięć. Reszta fotek do pobrania w .rar. :)
    POZDRAWIAM!
    Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDIProsty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI
    Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI
    Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI

Poprawiłem zdjęcia i dodałem jedno na początek. Proszę o tym pamiętać na przyszłość.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic197893.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic800380.html
    (joy_pl)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    Svavo
    Poziom 23  
    1. Jakie funkcje (komunikaty) posiada ten "komputer pokładowy"?
    2. Czy jest możliwość odczytu parametrów Audi B4 z jakiś wewnętrznych modułów/komputera (obroty, prędkość, spalanie, itp.)?

Pozdro.
  • PCBway
    _Arecki_
    Poziom 15  
    Układ ciekwy i ładnie wykonany, napisz tylko więcej o jego możliwościach. Bardzo ładnie się prezentuje na liczniku, jak oryginał.
    koczy
    Poziom 13  
    Beeker bardzo mi się podoba Twój projekt. Podobnie jak koledzy proszę żebyś napisał coś więcej o tym komputerku. Jak dla mnie najważniejsze czy np. pokazuje spalanie, prędkość itp itd Czy była by możliwość żebyś udostępnił wsad do procka?
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    Fajny projekt i pewnie będę cię męczył bo dawno chciałem wrzucić coś do mojego delfinka.
    Napisz gdzie i za ile kupiłeś czerwony wyświetlacz ?
    Do czego służą te przekaźniki. Ogólnie opisz bardziej ten projekt.
    ryborz
    Poziom 23  
    Tylko dodam, że lepiej by było, gdybyś zamieścił screenshoty a nie zdjęcia ekranu, które są mało wyraźne. Jakich czujników temperatury użyłeś?
    Sław1980
    Poziom 17  
    Na początek sorki za złe wstawki fotek i dzięki za poprawki :) Już są poprawione foty :)
    Co do samego komputera to od początku miał on pyć prosty i funkcjonalny. Oczywiście jest możliwość dodania opcji typu prędkość obroty czy spalanie ale jak narazie nie mam czasu żeby sie tym zająć. Narazie posiada podstawowe opcje:
    Po każdorazowym włączeniu zapłonu w pierwszej kolejności sprawdza czy nie zaczęło się nagrzewanie świec żarowych jeśli tak to na lcd pokaże się komunikat "grzanie świec" jeśli nie to info "Audi 80 1.9 TDI" plus potwierdznie krótkim dźwiekiem. Powitanie około 7 sekund. Jeśli po tym czasie silnik nie zostanie odpalony program od razu skoczy do pomiaru temperatury i będzie zmieniał info o temp. wewnątrz i na zewnatrz co 6 sekund. Jeśli silnik zostanie zapaloy wyskoczy info na lcd nastepnie sprawdzi czy światła są włączone jeśli nie to pojawi się komunikat "włącz światła" oraz dzwięk (coś na kształt zanikającego gongu) i bedzie to trwało dopóki nie zostaną zapalone światła także mandatu za brak świateł nie dostane :). Jeśli swiatła zostaną zapalone - potwierdzenie na lcd. Następnie przesuwający sie komunikat "Jedź ostrożnie" następnie info "zapnij pas" narazie bez czujnika :) i skok do temperatury. Co jakiś czas program sprawdza czy wszystkie drzwi są prawidłowo zamknięte jeśli nie ponowne info na wyświetlaczu z prośbą o domkniecie drzwi i krótki dzwięk jeśli wszystko jest ok program zostaje przy pomiarze temperatury. Komunikaty "wsuwają się" na lcd od prawej strony jeśli są krótkie zostaja na lcd jeśli nie, przesuwają się i znikają z lewej strony. Daje to całkiem ładny efekt. Po skończonej jeździe czyli po wyłączeniu zapłonu w ciągu 7 sekund program sprawdzi jeszcze czy światła zostały wyłaczone jeśli nie - info z dzwiekiem na lcd "wyłacz światła!" w celu oszczędzenia akumlatora :). W audi po wyłaczeniu zapłonu światła mijania gasną i zostają same pozycyjne ale zima idzie i trzeba oszczędzać aku :) Następnie pożegnanie na lcd "MIŁEGO DNIA" i całkowite odłaczenie komputera.
    Wiem, ze to skromnie jak na komputer i mógłbym dodać wiecej opcji ale jak narazie musi wystarczyć :)
    LCD kosztuje na allegro 12.24 pln musiałem go niestety przerobić bo był za szeroki i nie chciał wejsć do licznika. Co do podświetlenia to też tuning :) Dwie diody smt jedna niebieska a druga czerwona i wystarczają spokojnie :) Ale z tego co wiem są w sprzedarzy w jednym wybranym kolorze. Są też mniejsze lcd które idealnie by mi pasowały gabarytowo ale jak narazie znalazłem tylko podświetlane na zielono (cyfry czarne tło zielone) także zdecydowałem się na przerobienie takiego:

Prosty komputer pokładowy AVR Audi 80 1.9 TDI

Ponieważ wejścia AVR-a są sterowane masą czyli stan aktywny wejscia to 0 zastosowałem przekaźniki. Chciałem to zrobić na mosfetach ale chyba drożej by to wyszło i więcej roboty. Wejścia procka są zabezbieczone filtrami dolnoprzepustowymi i dodatkowo zabezpieczone programowo przed ewentualnymi drganiami na stykach. Przekaźniki są odsprzegniete diodami poza tym jakoś bardziej im ufam w tym układzie niż tranzystorom :) Wszystko działa jak trzeba.
    Czujniki temperatury to DS18B20
    sitec
    Poziom 13  
    Zastanawiałeś się nad wyświetlaczem z Siemensa S65... ???
    bolszoy26
    Poziom 12  
    Bardzo ciekawy pomysł, a co z projektem będzie ogólnodostępny czy też nie? Pozdrawiam.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dudi-7
    Poziom 20  
    Podobne cudo mozna kupić na allegro.Tam jest wszystko opisane,możliwości rozbudowy komputerka jest bardzo wielka i zalezy od upodoban użytkownika który pisze program.
    Dyras
    Poziom 12  
    Mam kilka pytań:

gdzie umieściłeś czujniki temperatury?
    jakie długości przewodów dla 1wire? ekranowane?

PS: Fajny projekt:D
    Sław1980
    Poziom 17  
    Dokładnie tak - możliwości jest bardzo dużo kwestia pomysłu i chęci :)
    Na allegro są podobne komputery bardziej rozbudowane niż mój z tym, że wyświetlacze mają przeważnie 2*16 znaków i nie ma za bardzo możliwosci wrzucenia ich w licznik. Poza tym myślę, zę lepiej stworzyć coś co nam sie osobiście podoba bo kiedy mamy narzucony styl to nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Poza tym zawsze fajnie jest mieć coś "innego" :) Ale jak kto lubi oczywiście.
    Co do automatycznego włączenia świateł to nie ma najmiejszego problemu. Sam zastanawiałem się czy tak nie zrobić ale doszedłem do wniosku, że chcę kontrolować kiedy mają być zapalone a kiedy nie :) Myślę, że na przegladzie nie byłoby większego problemu, ale głowy nie dam.
    Czujniki temperatury - pierwszy, zewnętrzny umieszczony z lewej strony nadkola tak, aby w czasie jazdy, wiatr nie wiał na niego bezpośrednio oraz aby temperatura silnika nie miała wpływu na pomiar. Generalnie chyba najlepiej umieścić go w tylniej części auta powiedzmy gdzieś w okolicy wewnętrznej strony zderzaka. Mam zapas kabla więc chyba tak zrobię :) Drugi czujnik wewnętrzny umieściłem w osłonie drążka zmiany biegów tak aby nie był widoczny za bardzo ale też nie był schowany głęboko. Chciałem gdzieś wyżej ale narazie nie mam pomysłu gdzie. Może w dolnej części kolumny kierownicy. Wiadomo że wnętrze pojazdu nagrzewa sie dosć szybko i najlepiej jest kiedy czujnik nie dotyka bezpośrednio obudowy bo wtedy mierzy dokładną temperaturę otoczenia a nie obudowy.... :) Co do długości przewodów to myślę, że... hmmm mogą być długie :D Szczególnie jeśli są ekranowane. Ja użyłem zwykłych sygnałowych przewodów ekranowanych i jest git.
    SQ5EKY
    Poziom 12  
    Jest szansa na podesłanie mi plików protelowskich. Pozdrawiam
    pancurp10
    Poziom 11  
    witam jestem zainteresowany montarzem tego komputerka w mojej audi wszytko by bylo tylko czy masz juz rozpisany do konca program?
    pozdr
    PKi
    Poziom 21  
    Hej

Fajny projekt. Sam kiedyś majstrowałem coś takiego na wyświetlaczu LCD mono od nokii. Interfejs banalnie prosty.

Co do zużycia paliwa to sygnał suwaka pompy jest dostępny przy ECU i na wtyku pompy wtryskowej, w pobliżu zbiorniczka płynu hamulcowego. Zapewne dało by się z tego plus sygnału obrotów który masz już w liczniku oraz sygnału prędkości (też masz w liczniku) zrobić prosty "ekonomizer".

Cykliczna zmiana wyświetlania temperatury uważam że jest kiepskim pomysłem, 6 sekund gapienia się na termometr może być niebezpieczne, tym bardziej że liternki są małe.

Przycisk do zmiany albo encoder.

Temperaturę daj w takich wielkich cyfrach na obu liniach wyświatlacza, zapewne cztery znaki się zmieszczą.

Gong w nieskończoność o światłach to też nie do końca. Przypomnienie, dwa trzy razy max i starczy.

Ogólnie projekt bardzo ciekawy - trochę poprawić soft i będzie rewelacja.