Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator sygnału. Schemat najprostszego układu.

04 Nov 2008 21:35 1773 4
 • Level 18  
  Witam.
  Chodzi mi o schemat najprostszego układu (jeśli to możliwe, bez programowania) który spełniałby to zadanie.
  Po podłączeniu do wzmacniacza generowałby sygnal sinus o częstotliwości od ok. 20Hz do 20kHz płynnie regulowanej potencjometrem.
  Dziękuję za schematy.
 • Helpful post
  Level 43  
  Witam!
  Jest gotowa kość: ICL8038, minimalna ilość elementów, regulacja częstotliwości JEDNYM potencjometrem, ma 3 wyjścia: sinus, piła i prostokąt.
 • Level 18  
  A jest jakieś tańsze rozwiązanie?
  ICL8038 w Nowym Elektroniku kosztuje 44zł :/
  Może da się coś podobnego zrobić używając powszechnych tranzystorów i innych elementów?
 • Helpful post
  Level 43  
  Da się, ale nie jest już tak prosto.
  Dobrym rozwiązaniem jest generator z mostkiem Wiena (schematy są "wszędzie"!, a tu teoria: http://www.forum.elektronika.xorg.pl/index.php?showtopic=347 , lub tu http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=319 ), ale do przestrajania musisz mieć potencjometr podwójny (2 potencjometry współbieżne, na wspólnej osi).
  Generator z mostkiem Wiena wymaga zastosowania elementu nieliniowego dla stabilizacji warunków wzbudzenia, dawniej najczęściej używano żarówki jako jednej z gałęzi mostka. To rozwiązanie da się również tu zastosować, ale wtedy najwygodniej zbudować generator na jakimś wzmacniaczu akustycznym, np. TDA2003, wówczas moc wyjściowa wystarcza dla wysterowania żarówki tak, by zmiany generowanej amplitudy były w obszarze żarzenia się włókna.