Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator drgań relaksacyjnych

04 Lis 2008 22:06 1809 1
  • Poziom 10  
    Witam
    Wiem że aby powstał taki generator potrzebne jest wpięcie na wejście kondensatora i wtedy otrzymamy okresowe drgania z fragmentów wykładniczych. Nie mogę tylko zrozumieć wykresu 3.9a. Chodzi mi o to dlaczego są te przerywane linie i dlaczego powstaje taki wykres.

• Poziom 43  
    Witam,
    nanek napisał:
    Witam
    Wiem że aby powstał taki generator potrzebne jest wpięcie na wejście kondensatora i wtedy otrzymamy okresowe drgania z fragmentów wykładniczych. Nie mogę tylko zrozumieć wykresu 3.9a. Chodzi mi o to dlaczego są te przerywane linie i dlaczego powstaje taki wykres.

To proste, ze względu na dodatnie sprzężenie zwrotne - pomiędzy wyjściem a wejściem wzmacniacza operacyjnego zrealizowane przez rezystory R1 i R2 - układ zachowuje się jak przerzutnik dwustanowy z histerezą - przerzutnik Schmitta.
    Masz przecież na podanym rysunku opisane wartości graniczne dla których następuje przerzut stanu na wyjściu wzmacniacza operacyjnego.
    Nie należy też zapominać, - a czego na schemacie nie narysowano - że napięcie zasilania wzmacniacza operacyjnego jest symetryczne.

Pozdrawiam