Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

stary domofon "gajowy"

04 Nov 2008 23:03 2860 9
  • Level 10  
    Witam wszystkich, w bloku u rodziców jest domofon, instalacja 5 żyłowa. Zamontowana jest dziwna stara centralka która wisi na przewodach a z tyłu widnieje napis "gajowy" . Dodatkowo dodany jest jakiś przekaźnik też na przewodach co steruje ryglem. Prosze o jakiś schemat tego bo nie wiem co do czego przepiąc pod nowa centralkę...
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Helpful for users
    Ten "Gajowy" to typowy unifon, tzn. słuchawka, którą się wiesza na uchwycie (podstawie), czy taka skrzyneczka z głośnikiem i trzema (lub dwoma) przyciskami?
  • Level 10  
    to nie unifon lecz centralka, nie wiem czy o tym wspomniałem... to jest płytka drukowana bardzo stara z elementami elektronicznymi, wygląda to tak że do płytki oddzielnie jest przylutowany na przewodach jakiś modulator dźwięku i przekaźnik do otwierania rygla, ciężko jest mi cokolwiek więcej napisać bo jest tam wielka plątanina przewodów a na razie nie chce nic urwać bo w tedy sie na robi bigosu, postaram sie po niedzieli wstawić zdjęcie bo teraz wyjeżdżam na 3 dni a w poniedziałek będę u rodziców to cyknę parę fotek...
  • Helpful for users
    Teraz sprawa jest jasna, ale fotka jeszcze bardziej to rozjaśni. Czekamy zatem na zdjęcie.
  • Level 10  
    Witam, udało misie zrobic fotkę, jest to podobne do modelu gajowy (z tyłu widnial taki właśnie napis z druku) to jest nowsza wersja tamtej płytki (centralki) co widziałem jeszcze pare lat temu....
    oto fotki:
    stary domofon "gajowy"
    stary domofon "gajowy"

przekaźnik widziany w tle steruje zamkiem w drzwiach... (obrazek wyżej)
    napisałem że nowsza wersja bo tu modulator jest na płytce a tam był wlutowany oddzielnie na przewodach a podłączenie było z tyłu i wyglądało jak pajęczyna kabli z dodatkowymi płytkami, zasilanie oddzielnym trafo dzwonkowym 8V. Dopatrzyłem się na płytce nadruku: [b]Wrd 3/n - może to pomocna informacja. Ta centralka to zabytak, muszę ją wymienić bo ciągle coś w niej siada, to rygiel nie dziala, to jakies zakłucenia i buczy lub nic nie słychać...
  • Helpful for users
    Na tym dolnym zdjęciu masz przecież wszystko opisane. Zanotuj więc jakie kolory gdzie idą i wtedy łatwo zamontujesz nowy domofon.
    Nie do końca zrozumiałem, czy chcesz zamontować nowy unifon (w mieszkaniu rodziców) czy też wymienić widoczną "centralkę" na nową?
  • Level 10  
    wymienić tę centralkę na nową, jak opisałem widnieje tam duża pajęczyna przewodów i wiecznie cos sie psuje...
    wygląda to tak:
    stary domofon "gajowy"

podaj mi tylko które oznaczenia co jest co, będę wdzięczny, nie moge sie z tym połapać.
    Dzis przy okazji wymieniłem mic w kasecie bo był uszkodzony i u wszystkich buczało w słuchawce.., i chyba głosnik siada albo wina tego zabytku bo strasznie trzeszczy w kasecie jeśli ktos mówi z lokalu... odwrotnie jest możliwie
  • Helpful for users
    Straszna fuszerka ten domofon, ale to częsty widok w starym budownictwie.

Z tego co widać na zdjęciu, to masz takie przewody jak (kolejno od lewej):

1 - zasilanie
    2 - zasilanie
    3 - syg, czyli wywołanie (szary)
    4 - masa (niebieski)
    5 - wolny
    6 (A) - głośnik kasety (fioletowy)
    7 (B) - mikrofony unifonów (czerwony)
    8 (C) - słuchawki unifonów (zielony)
    9 (D) - mikrofon kasety (brązowy)

Co do zasilania to użyto transformatorka (osobny). W nowym możesz go mieć już w środku i wtedy podłączasz to pod 230V, a nie pod ten transformatorek. Sprawdź to w opisie nowego.

Odnośnie tego przekaźnika to też będzie zbędny. Nowe centralki mają wyjście bezpośrednio na zamek, a przekaźnik zastąpiono triakiem.

Ps. Te A, B, C, D opisałem na podstawie odręcznych oznaczeń, które tam widać.
  • Level 10  
    dzięki zybex, będę musiał wymienić tą centralkę i teraz będzię mi łatwiej dojść z przewodami :)
    zamykam temat