Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stary domofon "gajowy"

04 Lis 2008 23:03 2785 9
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich, w bloku u rodziców jest domofon, instalacja 5 żyłowa. Zamontowana jest dziwna stara centralka która wisi na przewodach a z tyłu widnieje napis "gajowy" . Dodatkowo dodany jest jakiś przekaźnik też na przewodach co steruje ryglem. Prosze o jakiś schemat tego bo nie wiem co do czego przepiąc pod nowa centralkę...
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny dla użytkowników
    Ten "Gajowy" to typowy unifon, tzn. słuchawka, którą się wiesza na uchwycie (podstawie), czy taka skrzyneczka z głośnikiem i trzema (lub dwoma) przyciskami?
  • Poziom 10  
    to nie unifon lecz centralka, nie wiem czy o tym wspomniałem... to jest płytka drukowana bardzo stara z elementami elektronicznymi, wygląda to tak że do płytki oddzielnie jest przylutowany na przewodach jakiś modulator dźwięku i przekaźnik do otwierania rygla, ciężko jest mi cokolwiek więcej napisać bo jest tam wielka plątanina przewodów a na razie nie chce nic urwać bo w tedy sie na robi bigosu, postaram sie po niedzieli wstawić zdjęcie bo teraz wyjeżdżam na 3 dni a w poniedziałek będę u rodziców to cyknę parę fotek...
    Teraz sprawa jest jasna, ale fotka jeszcze bardziej to rozjaśni. Czekamy zatem na zdjęcie.
  • Poziom 10  
    Witam, udało misie zrobic fotkę, jest to podobne do modelu gajowy (z tyłu widnial taki właśnie napis z druku) to jest nowsza wersja tamtej płytki (centralki) co widziałem jeszcze pare lat temu....
    oto fotki:
    stary domofon "gajowy"
    stary domofon "gajowy"

przekaźnik widziany w tle steruje zamkiem w drzwiach... (obrazek wyżej)
    napisałem że nowsza wersja bo tu modulator jest na płytce a tam był wlutowany oddzielnie na przewodach a podłączenie było z tyłu i wyglądało jak pajęczyna kabli z dodatkowymi płytkami, zasilanie oddzielnym trafo dzwonkowym 8V. Dopatrzyłem się na płytce nadruku: [b]Wrd 3/n - może to pomocna informacja. Ta centralka to zabytak, muszę ją wymienić bo ciągle coś w niej siada, to rygiel nie dziala, to jakies zakłucenia i buczy lub nic nie słychać...
    Na tym dolnym zdjęciu masz przecież wszystko opisane. Zanotuj więc jakie kolory gdzie idą i wtedy łatwo zamontujesz nowy domofon.
    Nie do końca zrozumiałem, czy chcesz zamontować nowy unifon (w mieszkaniu rodziców) czy też wymienić widoczną "centralkę" na nową?
  • Poziom 10  
    wymienić tę centralkę na nową, jak opisałem widnieje tam duża pajęczyna przewodów i wiecznie cos sie psuje...
    wygląda to tak:
    stary domofon "gajowy"

podaj mi tylko które oznaczenia co jest co, będę wdzięczny, nie moge sie z tym połapać.
    Dzis przy okazji wymieniłem mic w kasecie bo był uszkodzony i u wszystkich buczało w słuchawce.., i chyba głosnik siada albo wina tego zabytku bo strasznie trzeszczy w kasecie jeśli ktos mówi z lokalu... odwrotnie jest możliwie
    Straszna fuszerka ten domofon, ale to częsty widok w starym budownictwie.

Z tego co widać na zdjęciu, to masz takie przewody jak (kolejno od lewej):

1 - zasilanie
    2 - zasilanie
    3 - syg, czyli wywołanie (szary)
    4 - masa (niebieski)
    5 - wolny
    6 (A) - głośnik kasety (fioletowy)
    7 (B) - mikrofony unifonów (czerwony)
    8 (C) - słuchawki unifonów (zielony)
    9 (D) - mikrofon kasety (brązowy)

Co do zasilania to użyto transformatorka (osobny). W nowym możesz go mieć już w środku i wtedy podłączasz to pod 230V, a nie pod ten transformatorek. Sprawdź to w opisie nowego.

Odnośnie tego przekaźnika to też będzie zbędny. Nowe centralki mają wyjście bezpośrednio na zamek, a przekaźnik zastąpiono triakiem.

Ps. Te A, B, C, D opisałem na podstawie odręcznych oznaczeń, które tam widać.
  • Poziom 10  
    dzięki zybex, będę musiał wymienić tą centralkę i teraz będzię mi łatwiej dojść z przewodami :)
    zamykam temat