Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Asus X56TA - sterowniki pod xp

początkujący1 04 Lis 2008 23:10 7831 21
  • #1 04 Lis 2008 23:10
    początkujący1
    Poziom 13  

Witam!!! Posiadam Laptopa Asus X56TA i sterowniki pod Viste. Natomiast poszukuje sterowników pod XP. Najbardziej zależy mi na karcie graficznej, dźwiękowej oraz LAN. Za pomoc z góry dziękuję..

Specyfikacja laptopa:

Rodzina produktów X56TA
    Procesor AMD Turion 64 X2 ZM-82 (2,2 GHz, 2 MB)
    Chipset AMD M780G
    Pamięć RAM 4096 MB (SODIMM DDRAM2, 800 MHz, maksymalnie 4 GB)
    Ilość gniazd pamięci 2 (0 wolnych)
    Dysk twardy 320 GB SATA 5400 obr.
    Wbudowane napędy DVD+/-RW DualLayer
    Typ ekranu TFT WXGA
    Przekątna ekranu 15,4
    Nominalna rozdzielczość 1280 x 800
    Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD3650
    Wielkość pamięci karty graficznej 512 MB (pamięć własna)
    Urządzenie wskazujące Touchpad
    Typ baterii Litowo-jonowa 6-komorowa 4400 mAh
    Karta muzyczna Zgodna z 3D Sound Blaster Pro
    Modem 56 kbps
    Karta sieciowa 10/100/1000 Mbps
    Wi-Fi 802.11 a/g/n
    Rodzaje wyjść / wejść 1x czytnik kart 4 w 1 (SD/MMC/MS/MS Pro)
    1x DC-in (wejście zasilania)
    1x E-SATA
    1x ExpressCard/34
    1x FireWire (IEEE 1394)
    1x HDMI
    1x RJ-11 (modem)
    1x RJ-45 (LAN)
    1x VGA
    1x wejście mikrofonowe
    1x wyjście słuchawkowe/głośnikowe
    4x USB 2.0
    Zainstalowany system operacyjny Brak
    Dołączone oprogramowanie Sterowniki do systemu Windows Vista
    Sterowniki do systemu Windows XP
    Wysokość Od 28 do 40 mm
    Szerokość 365 mm
    Głębokość 269 mm
    Waga 2,95 kg
    Dodatkowe informacje Technologia poprawy obrazu ASUS Splendid
    Wbudowana kamera
    Wbudowane głośniki
    Wbudowany mikrofon

0 21
  • #3 07 Lis 2008 22:47
    początkujący1
    Poziom 13  

Ciężka sprawa ze znalezieniem sterowników do tego sprzętu. Może po prostu ich nie ma..

0
  • #4 08 Lis 2008 01:16
    jokerdrek
    Poziom 15  

opisz dokladnie jaki system i czego ci brakuje oraz nazwe grafiki czy to radeon?????????

Dodano po 15 [minuty]:

na stronie asusa ciezko a raczej niema nic potrzebnego :/
    ale sa na to 2 sposoby.... :) ja sam jestem posiadaczem asusa v6v (v6800) i mialem taki sam problem ale to juz przeszlosc :) po instalacji xp wejdz panelu sterowania w system a pozniej w menedzera urzadzen i tam pojedynczo update kazdego urzadzenia oprocz grafiki i radia, te 2 ostanie a dokladnie grafike musisz przygotowac srodowisko czyli Spack 3+ Netframework min 2.0 i instalacja malego programiku "update" ktory doacze jutro (tylko do radeonow!!) i pod tak przygotowane srodowisko :) zaczynasz ciagnac stery do grafiki (sterownik +dopalacz ATI) po pobraniu instalacja nastepuje samoczynnie tylko masz mozliwosc wybrania folderu w ktorym chcesz to zainstalowac :)

EASY :)

0
  • #5 08 Lis 2008 09:24
    szczepan29
    Poziom 21  

Przejdź do menadźera urządzeń i kliknij prawym przyciskiem myszki na każdym z nieznanych urządzeń, wybierz właściwości, następnie przejdź do zakładki szczegóły podaj identyfikator sprzętu każdego z nich,
    wygląda to mnie więcej tak:
    HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0888&SUBSYS_1462745A&REV_1000\4&25AEE446&0&0001
    na podstawie tych cyferek można określić jakie podzespoły siedzą w twoim laptopie i znaleźć do nich odpowiednie sterowniki.

0
  • #6 10 Lis 2008 15:08
    kivlov
    Poziom 26  

Mam od dwóch godzin tego samego laptopa i zainstalowałem już system XP. Aktualnie zainstalowane mam jedynie Sieciówkę, ale ściągam już do grafy hd3650 sterowniki. Teraz tylko szukam sterowników pod AMD M780G.

0
  • #7 10 Lis 2008 15:52
    Patolog
    Poziom 2  

Witam, jestem tu nowy;)

Ja również jestem posiadaczem tego modelu od kilku godzin ale ja mam większy problem a do problemu ze sterami jeszcze mi daleko... Gdy próbuję zainstalować xp to po wczytaniu plików instalacyjnych wywala bluescreena;/

Code:
    STOP: 0x0000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)

Jeśli ktoś jest wstanie pomóc to będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

0
  • #9 10 Lis 2008 17:17
    Patolog
    Poziom 2  

Domyśliłem się, ze to chodzi o stery do SATA i pobrałem takowe stąd
    może są złe - nie wiem, innych nie znalazłem. Komputer jest nowy, więc raczej wirus i inne jakieś z przywracaniem kopii systemu odpadają.

Zapomniałem dopisać, że te stery skompilowałem z płytą instalacyjną xp za pomocą nLite. Efekt taki sam był.

UP:
    po którychś już z kolei zmianach w BIOSIE ruszyło... teraz będzie się zaczynała jazda ze sterownikami;]

0
  • #10 10 Lis 2008 17:24
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 10 Lis 2008 18:54
    kivlov
    Poziom 26  

No i nie potrafię zainstalować grafiki oraz dźwięku :(.

0
  • #12 10 Lis 2008 18:59
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 10 Lis 2008 19:02
    Patolog
    Poziom 2  

Jak już ktoś ściągnął jakieś stery, które pasują to niech zarzuci linki to inni skorzystają.

0
  • #14 10 Lis 2008 21:34
    Krzyq
    Poziom 22  

początkujący1 napisał:
    Witam!!! Posiadam Laptopa Asus X56TA i sterowniki pod Viste. Natomiast poszukuje sterowników pod XP. Najbardziej zależy mi na karcie graficznej, dźwiękowej oraz LAN. Za pomoc z góry dziękuję..

Nie ma sterowników pod XP bowiem ten model płyty wyposażony jest w płytę AMD z kartą graficzną CrossFireX. AMD wyraźnie na swoich stronach napisał że tego rodzaju technologia współdziała jedynie z Vistą. Dlatego opis w którym napisałeś że są sterowniki do XP to albo zwykły kłam albo 'hłyt materkindowy' (jak opis że laptop działa na baterii 3,5 godziny (w stanie uśpienia owszem ;o) ale przy pracy - np. oglądanie filmu max. 2,5 h.

XP faktycznie zainstalujesz. Ale będziesz miał taki problem, jak:
    1) bateria (standardowa 4800 mAh) będzie działała tylko godzinę, bowiem nie obsłuży nowoczesnych układów oszczędzania energii na płycie głównej (na Viście 2,5 godziny hula bez problemowo z włączonym AeroGlasem).
    2) nie wykryty zostanie dwuprocesorowy układ graficzny, jako że XP nie obsługuje grafiki hybrydowej w której współbieżnie działać mają 2 procesory graficzne.

XP x32 mimo wszystko działa, tyle że komputer działa jak przedpotopowy IBM. XP x64 przynajmniej poprawia wydajność, mimo wszystko komputer nadal ma problemy z grafiką której po prostu nie wykrywa, zresztą jak całej reszty bajerów wmontowanych w płytę główną.

Dodano po 11 [minuty]:

Patolog napisał:
    Witam, jestem tu nowy;)

Gdy próbuję zainstalować xp to po wczytaniu plików instalacyjnych wywala bluescreena;/
    Code:
    STOP: 0x0000007B (0xF78D2524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)

Jeśli ktoś jest wstanie pomóc to będę wdzięczny.

Pozdrawiam.

WinXP to stary klocek który nie obsługuje nowej technologii SATA II (nawet XP x32 SP3). Jeśli spojżysz dokładnie będzie Ci się wysypywał w momencie wczytywania sterwoników dysku. Aby zainstalować ten system wejdź do biosu (klawisz F2 przy botowaniu). W zakładce "Advanced" wybierz "IDE Configuration" i kliknij w OnChip SATA Type parametr "AHCI" zamień na "Native IDE". Będziesz mógł zainstalować system bez problemu. Inną opcją jest pobranie sterowników złączenie ich programem nLite z instalatorem Windows i nagranie nowej płyty instalatora procedura trwa dłużej, ale pozwala się cieszyć niemal pełną wydajnością sprzętową komputera.

Tak na marginesie - odradzam instalacje XP na tym zestawie, ponieważ przypomina to przenoszenie silnika z Fiata126p do nowiutkiego BMW (nie dość że multum problemów to i tak po zakończonej robocie przyjemność z jazdy szlag trafi).

0
  • #15 10 Lis 2008 21:51
    Patolog
    Poziom 2  

No to "wypas" normalnie;] ja znalazłem niby stery do kilku podzespołów ale nie wiem czy dobre bo nie miałem okazji zainstalować. Wolałem zacząć od karty sieciowej, do której nie udało mi się narazie znaleźć sterów. Z powodu, że jutro wyjeżdżam zainstalowałem Vistę i chciałem 'dozbierać' stery do xp. Zbiłeś mnie trochę więc teraz na pewno poczekam na rozwój sytuacji. A nie wiecie jak się sytuacja ma z linuxem? Któraś z dystrybucji ogarnie te bajery o których piszesz?

0
  • #16 10 Lis 2008 22:12
    Krzyq
    Poziom 22  

Patolog napisał:
    No to "wypas" normalnie;] ja znalazłem niby stery do kilku podzespołów ale nie wiem czy dobre bo nie miałem okazji zainstalować. Wolałem zacząć od karty sieciowej, do której nie udało mi się narazie znaleźć sterów. Z powodu, że jutro wyjeżdżam zainstalowałem Vistę i chciałem 'dozbierać' stery do xp. Zbiłeś mnie trochę więc teraz na pewno poczekam na rozwój sytuacji. A nie wiecie jak się sytuacja ma z linuxem? Któraś z dystrybucji ogarnie te bajery o których piszesz?

Vista instaluje siębez problemów. Poprawnie wykrywa 2 procesory graficzne, jednak wymagana jest instalacja sterowników i ku mojemu zaskoczeniu (właśnie sprawdziłem płytę do tego modelu ASUS dostarczył wersję wyższą niż dostępna na stronach ATI/AMD?? Nie wiem o co chodzi, ale zapewne też numerek to 'hłyt materkindowy' ;o). Kartę sieciową powinieneś zainstalować nawet na XP. To standardowy Realtek od LANu, i atheros, podobnie XP domyślnie wykrywa kamerę, o zgrozo - instalował ją nawet jako kolejny "dysk" USB widziany w "Komputerze" i przesyłający strumieniowo dane wizualne. Dość ciekawie to wyglądało. Kamerka jest standardowa - dostarczona przez Sonixa, jak praktycznie niemal w każdym lapku teraz. Problem będzie z dyskiem, bo Hitachi nie prowadzi sterowników do tej linii (chociaż dostępna jest pełna dokumentacja techniczna i narzędzia ratownicze), oraz DVD bowiem Samsung oficjalnie nie przyznaje się do tej linii produktów.

Model X56TA jest stosunkowo świeży w najnowszej technologii - płyta główna AMD miała premierę bodaj w styczniu, a ASUS rozpoczął ich produkcję w marcu. Nawet na stronie ASUSa nie ma jeszcze specyfikacji tego zestawu, dostępne są tylko sterowniki pod DOS/Vistax32/Vistax64/BIOS na tej stronie. Na stronie forum modelu i FAQ na razie niewiele się dzieje. A skoro jest cisza - to i ASUS niewiele będzie w tej dziedzinie działał.

Co do Linuxa. Nie mam bladego pojęcia. Tutaj raczej ukłon w stronę AMD i sterowników do jego płyty głównej, i kart graficznych. Jak powiedziałem nawet Vista rozpoznaje tylko że są jakieś 2 procesory i rozpoznaje że są od grafiki, ale bez sterowników dołączonych do panelu ATI Catalist inteligentnie obsługującego oba procesory (np. na baterii lub w stanie wstrzymania dobiera wydajność karty graficznej do potrzeb komputera (np. przełączając procesor między jednym a drugim, albo całkowicie wyłączając jeden procesor dzięki czemu można wydłużyć czas działania na baterii). I wydaje mi się że jescze długo nie będzie Catalista pod Linuxa. A może się mylę i już jest? :)

0
  • #17 10 Lis 2008 22:32
    początkujący1
    Poziom 13  

Krzyq - dzięki za info. Nie będę więcej marnował czasu na instalacje sterowników pod XP na tym sprzęcie. Na początku bałem się Visty, ale nie jest tak najgorzej. Po optymalizacji systemu pracuje w miarę przyzwoicie. Co prawda Vista nie jest tak zwinna jak XP, ale można się do niej przyzwyczaić.

Ponowię pytanie poprzednika. Jak wygląda sytuacja ze sterownikami w Linux'ie do Asusa X56TA? Instalował już ktoś jakąś dystrybucje Linux'a na tym sprzęcie?

0
  • #19 10 Lis 2008 23:02
    Krzyq
    Poziom 22  

początkujący1 napisał:
    Krzyq - dzięki za info. Nie będę więcej marnował czasu na instalacje sterowników pod XP na tym sprzęcie. Na początku bałem się Visty, ale nie jest tak najgorzej. Po optymalizacji systemu pracuje w miarę przyzwoicie. Co prawda Vista nie jest tak zwinna jak XP, ale można się do niej przyzwyczaić.

Ponowię pytanie poprzednika. Jak wygląda sytuacja ze sterownikami w Linux'ie do Asusa X56TA? Instalował już ktoś jakąś dystrybucje Linux'a na tym sprzęcie?

Powiedzmy sobie tak WinXP, nie obsłuży CrossFireX ale istnieje prawdopodobieństwo że uda się zainstalować sterownik do jednego procesora i używać go jako jednej karty. Jest to o tyle gorsze że XP zobaczy tylko jedną kartę, któa w dodatku będzie działała niestabilnie. Podobnie prześledziłem forum CrossFireX na stronach AMD i z tego co zauważyłem po problem jest ten sam. Nie ma obecnie możliwosći uruchomienia CrossFireX na Linuxie. Co najwyżej należałoby wybrać jedną z obu widzianych kart graficznych. Z zainstalowanymi sterownikami pod jeden procesor. Czyli nadal pozostajemy w niestabilnym dołku (Po prostu nie ma gwarancji że komputer podczas pracy nagle się nie wyłączy bez podania przyczny).

0
  • #22 04 Lut 2009 20:12
    początkujący1
    Poziom 13  

Przetestował już ktoś te sterowniki z postu powyżej?

0