Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa czujnika temperatury UNITHERMO

emdoro 05 Nov 2008 07:35 4333 6
Optex
  • #1
    emdoro
    Level 10  
    Czy można w warunkach domowych dokonać naprawy uszkodzonego mechanicznie czujnika temperatury zewnętrznej termometru UT206?
    Zlutowałem końcówki czujnika, a w obwód czujki zamontowałem regulowany opornik ok 16k.Pozwoliło mi to na ustalenie jednakowych wskazań temperatury zewn. i wewn. Wskazania temperatury zewnętrznej nie ulegają jednak zmianie przy zmianie temperatury otoczenia
  • Optex
  • Optex
  • #3
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

    Przypuszczam, że UT 206 jest tylko zbieżnością nazw z miernikiem cęgowym. Spróbuj zastosować termistor NTC 10kΩ.

    Pzdr.
  • #4
    emdoro
    Level 10  
    Dziękuję za zainteresowanie się tematem. Chodziło mi o termometry UT206 lub UT207. Jest to przypadkowa zbieżność symboli z cęgami.
    Dla mniej wtajemniczonych wyjaśniam,że są to elektroniczne termometry dwupunktowe mierzące temperaturę w miejscu ich zainstalowania,a za pomocą czujnika umieszczonego na końcu ok dwumetrowego przewodu
    mierzącego temperaturę na zewnątrz pomieszczenia.Wyniki pomiaru podawane są równocześnie na display'u. Ponieważ,jak pisałem, ten czujnik
    umieszczony na końcu przewodu uległ zniszczeniu, starałem się go odbudować. Niestety bez rezultatu. Mają na uwadze powyższe wyjaśnienia nie widzę celu ani możliwości stosowania termistora. Zakładam, że jest on zainstalowany w omawianym urządzeniu. Moje pytanie brzmi: jak odbudować czujnik umieszczony na końcu przewodu?
  • #5
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

    W układach wielopunktowych ( tu tylko dwa) stosuje się jednakowe czujniki dla każdego punktu pomiarowego. Jeśli do czujnika zewnętrznego dochodzą dwie żyły, to z całą pewnością zastosowano najtańsze rozwiązanie, czyli termistor. Możliwe jest też zastosowanie czujnika KTY 10, 11 lub podobnego. Możesz spróbować otworzyć obudowę z układem przetwarzania i zobaczyć jak wygląda czujnik temperatury wewnętrznej. Notę czujek z serii KTY masz tu:
    http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/infineon/1-kt.pdf

    Pzdr.
  • #6
    emdoro
    Level 10  
    Witam
    Dokładnie przyjrzałem się układom termometrów UT206 i UT207. Dla obu termometrów czujnik wewnętrzny ma kształt walca zakończony z jednej strony denkiem płaskim /nie kulistym jak KTY16-6 z kat INFINEON/ ; z drugiej strony zakończony dwoma przewodami.Wymiary czujników są następujące: dla UT206- Φ1,8mm, l-6,0mm, dla UT207-Φ3mm, l-8,2mm.Czujniki nie mają oznaczeń.
    Przewód czujki zewnętrznej dla UT206 wlutowany jest bezpośrednio w ścieżki płytki, zaś przewód dla UT207 przed połączeniem z płytką ma równolegle wpięty element w kształcie prostokącika na którym zdołałem odczytać napis 289 albo 682 /zależnie od tego jak się przyjmie gdzie jest góra elementu/
    Czujki zewnętrzne na przewodach pozwalały na stwierdzenie,żę posiadają one jakby zlutowane dwa końce przewodów, nieprzypominające żadnych kształtnych elementów podanych w katalogu INFINEON.
    Mając powyższe na uwadze, czy nie byłoby słuszne zamontowanie jako czujki zewnętrznej jakiegokolwiek elementu podanego w katalogu. Jakiego?
    Gdzie w W-wie mogę kupić taką czujkę?
    Serdecznie pozdrawiam. Liczę na dalsze porady.
    PS. Ze skruchą informuję, że jestem z krwi i kości mechanikiem, a elektroniką bawię się dla relaksu.
  • #7
    niutat
    Level 36  
    Jeśli jak pisałeś czujnik przypomina dwa zlutowane przewody to jest to tzw. termopara, jeśli taki element masz uszkodzony to wystarczy ponownie zlutować przewody (bez żadnego dodatkowego spoiwa) i czujnik będzie działał.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Termopara
    Pozdrawiam.