Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pętla Masy

05 Lis 2008 08:06 6271 6
  • Poziom 28  
    Witam,
    Ponieważ szkole sobie mojego szkolnego następce proszę żebyście mi pojaśnili fenomen tejże pętli masy. Całą teorię znam bardzo dobrze, ale jednej nie wiem. Zanim przejdę do rzeczy to powiem że u nas w firmie istnieją dosyć dobre przesłanki to powstawania tego zjawiska. Konsoletę (A&H GL2400) łączy się kablem symetrycznym z korektorami a dalej symetrycznie pytą do końcówek mocy (ADS). Oczywiście wszystko jest uziemione (jeżeli gniazdo z którego ciągniemy zasilanie nie ma 5 bolca to robimy zerowanie.... Wiem wiem że w przypadku sieci TT nie wolno tak robić, ale elektryką zajmuje się szef), w dodatku ani Allen ani korektory (Behringer) nie posiadają przełącznika do rozłączenia uziemienia, a końcówki mają polec we wtyczce podłączony. Czyli z teorii powinno buczeć jak szalone ale nie buczy. I tu pytanie co musi zaistnieć oprócz takiego podłączenia aby wywołać pętle mas? Kable zasilające puszczone w sąsiedztwie sygnałowych? Na koniec powiem że do tej pory wydawało mi się że najgorszą rzeczą jaka może być to ślepe uziemienie, czyli wszystko pospinane przedłużaczami "z bolcem" i nie uziemienie tego
  • HelukabelHelukabel
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Temat jest bardzo złożony. Dobry artykół był w EiS ( z konkretnymi przykładami i rozwiązaniami) Postaram się, zeskanować i wrzucić jak będzie czas.
    Natomiast w twoim przypadku przypuszczam, ze końcówki pomimo, że są połączone z bolcem ochronnym, mają rozłączoną masą w punkcie GND LINK. I to rozwiązuje problem.
    Podam Ci jeszcze taki przykład, który sprawiał, że gęsty pot pojawił się na moim czole. Otóż sprzęt mam tak spięty, w dwóch rackach, że sprawdzone - nie mam przydźwięków. Impreza i niespodzianka, brumi! Przełanczanie przewodów, kombinacje z rozłanczaniem mas itp. niewiele pomaga. Prośby do nieba o pomoc.. i przyszła. Jeden z racków metalowym rantem opierał się i stykał o konstrukcje,sceny która była w jakimś sensie drugim elementem uziemiającym! Odsunięcie, sprawiało że wszystko brumienie ucichło.
    Życzę wszystkim jak najmniej takich niespodzianek.
    Pozdrawiam.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 28  
    Właśnie mi chodziło o GND LINK i o to że jest podłączony... Poza tym w firmowych końcowkach odsłuchowych nie ma takiego przełącznika i wszystko działa mimo że jest uziemione....

I jak byś mógł wrzucić ten artykuł na forum ale posłać mi na maila to byłbym wdzęczny
  • Poziom 28  
    dzięęęęęęęęki wielkie :D

Regulamin p.11.2 stosowania w temacie "ozdobników"z wykorzystaniem znaków alfanumerycznych lub emotikonów np. "!!!!!!!!!!!!!!!!" "????????" "******"
    Oraz : 10.2 pisanie wiadomości nic nie wnoszących do dyskusji np.: dziękuję, sprawdzę jutro (dozwolone jest podziękowanie za pomoc, co jest jednoznaczne z zakończeniem tematu),
    Zamykam.
    (dj-MatyAS)
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    prezes_3lo napisał:
    Czyli z teorii powinno buczeć jak szalone ale nie buczy.

Właśnie u ciebie nic nie powinno buczeć. Bo:

1) Sprzęty masz pospinane masami przez żyłę PE w swojej rozdzielni
    2) Nawet jeśli jakaś różnica potencjałów na obudowie się trafi to symetryczne wejście tłumi sygnał wspólny.

Rozlutuj jeden styk w XLR kablach i pewnie usłyszysz swoje upragnione buczenie :)