Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik, sygnalizator przepływu z wodomierza

D.M 05 Nov 2008 08:14 3330 3
    D.M
    Level 15  
    Zastanawiałem się na wykonaniem sygnalizatora przepływu wody. (nie interesuje mnie pomiaer ilości tylko stanu - płynie - nie płynie). Chce to zastosować do sterowania pompką CWU. Zamierzam wykorzystać do tego wodomierz

Myślę zrobić to tak - ściągam z wodomierza liczydełko - w miejsce liczydła wrzucam czujnik halla TLE4945 do tego jakiś przerzutnik monostabilny np74121 i wyjście na czasówkę ZAMELA - ma to szanse działać?
    Pozdr
    D.M

P.S - dla administartorów- jeżeli umieściłem posta w złym miejscu - proszę o przeniesienie.
    Rzuuf
    Level 43  
    Proponuję rozwiązanie "konkurencyjne", bez rozbierania licznika:
    - pod przeźroczystą kopułka licznika widać "wiatraczek", który się kręci podczas przepływu wody,
    - na ten wiatraczek należy skierować okład optyczny (który można przykleić do pokrywy) składajacy się z oświetlacza (LED) i fototranzystora,
    - impulsy odebrane z fototranzystora należy wykorzystać do wyzwalania przerzutnika na "555", wydajność prądowa tego układu jest 200mA, to wystarczające do samodzielnej sygnalizacji.
    gregor50+
    Level 19  
    Można kupić licznik przepływu wody(wodomierz) z wyjściem impulsowym
    oczywiście za dopłatą, ale tu musisz zadzwonić do producenta.
    asher
    Level 17  
    Polecam do tego wodomiary PoWoGaz. W miare tanie i stosunkowo niezawodne. Jezeli masz do czynienia z malymi przeplywami to rozwaz wodomiary wielostrumieniowe.