Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

instalacja Windowsa Xp na COMPAQ

naitsabes1 05 Nov 2008 17:23 1898 20
 • #1
  naitsabes1
  Level 10  
  Witam!
  Mam pewien problem z instalacją Windowsa XP.
  Mianowicie dostałem computer Compaq, komputer był bez twardego dysku, włożyłem płyte linux ubuntu live żeby sprawdzić czy wszystko działa i co komputer ma w sobie.
  Niestety po włączeniu komputera pojawił się komunikat, że jest hasło na biosie, nie znając go wyciągnełem baterie żeby zresetować bios.  No i się udało hasło znikneło, ponownie włożyłem płyte linuxa wszystko szło tak jak powinnno do czasu kiedy linux się załadował i zamiast normalnie dzuiałającego systemu pojawiła się czarna plansza i nic więcej.

  Następnie włożyłem twardziela żeby zainstalować Win XP, na początku wszystko szło dobrze zrobiłem partycje sformatowałem dysk i skopiowały się pliki, po tym wszystkim komputer się zresetował (tak jak powinien)i tu pojawił sie problem.
  Po restarcie komputera instalacja powinna iść sama dalej niestety pojawił się komunikat:
  "W celu rozruchu CD naciśnij dowolny klawisz" instalacja dalej już nie szła mimo, że czekałem aż samo się coś ruszy...
  Po kilku minutach oczekiwania nacisnełem "dowolny klawisz, i cała procedura instalowania szła od nowa, czyli wybór partycji, formatowanie itd.

  Moderated By marek216:

  W temacie nie używamy słowa "problem". Regulamin.

 • #2
  Paszczak2003
  Level 17  
  Witam!!
  Jak teraz zaczniesz instalować Win to po pierwszym restarcie komputera wyciagnij na chwile płytę aż instalator się sam nie uruchomi, wtedy wsuń płytę spowrotem. Jeśli ten sposób nie zadziała to będzie oznaczać że w biosie ustawione masz botowanie tylko z CD.. Musiałbyś ustawić jako 1 CD-ROM a jako 2 HDD..

  Pozdrawiam Artur
 • Helpful post
  #3
  apollo_tec
  Level 12  
  Wiem ze to moze dziwne, ale czy probowalem uzyc innej kopii Windows?
 • #4
  ŁukiSzczecin
  Level 26  
  Teraz wystarczy ustawić bootowanie na sam HDD, jeśli to co kolega wyżej napisał nic nie da. W ten sposób uruchomi się rozruch z dysku a z płytką instalator będzie wiedział co zrobić. Powodzenia.
 • #5
  naitsabes1
  Level 10  
  Witam!! dzisiaj trochę powojowałem z tym kompem i coś się i udało. Mianowicie udało mi się uruchomić Linuxa Ubuntu a następnie zainstalować go, problem tkwił w ustawieniu czasu i daty w biosie, niestety próba zainstalowania win Xp nie powiodła sie i chodź znikneły komunikaty o błędach a kopmuter przy starcie przestał dwukrotnie pikać nadal pojawia się ten sam problem, mianowicie po pierwszym restarcie kompa wyskakuje napis w" w celu rozruchu Cd nacisnij dowolny klawisz, i znowu cała zabawa od nowa.
  A teraz sposoby których próbowałem: wyjmowanie płyty Cd z winxp po pierwszym restarcie a później włożenie jej nic nie dało, ponieważ. pojawiła się tylko czarna plansza i nic więcej. komp wówczas wcale nie reagował, konieczny był restart, zmiana kolejności rozruchu w biosie nic nie dała albo nadal pojawiał sie komunikat "w celu rozruchu........." albo była czarna plansza, choć w biosie kolejność ustawienia rozruchu polegała tylko na ustawieniu co ma być pierwsze, następne i kolejne, a co do innych płyt instalacyjnych z xp to wypróbowałem 3 różne, niestety nic nie dało:cry:. myśle że to nadal jest coś w biosie, tylko nie wiem co
 • #6
  Paszczak2003
  Level 17  
  A sprawdzałeś czy Bios zapamiętuje ustawienia? tzn czy przypadkiem po restarcie ustawienia biosu nie uległy zmianie. Możliwe że przy wyciągnięciu baterii i ponownym jej włożeniu coś nie łączy ewentualnie może sama bateria wyzioneła ducha.. hmm
 • #7
  naitsabes1
  Level 10  
  tak sprawdziłem Bios trzyma ustawienia, a co do samej baterii to tez miałem takie podejrzenie że zdechła, ale kiedy ustawiłem w biosie date i godzine, komunikaty o błedach zniknęły, zauważyłem że pojawia się jeszcze jeden błąd ale jest on widoczne przez "mili sekunde" i nie bardzo wiem co to za błąd.
 • Helpful post
  #8
  Paszczak2003
  Level 17  
  Spróbój w czasie wyświetlania tego błędu wcisnąć klawisz "Pause Break" komputer powinien zatrzymać wykonywanie dalszych rozkazów a co za tym idzie zatrzymanie ekranu (aby komputer ruszył wciśnij enter).
  Mam jeszcze jedno pytanie jakie urządzenie dokładnie ustawiasz w biosie startujące jako pierwsze i drugie. Chodzi mi o to czy masz do wyboru np. HDD0.
  Czym robiłeś partycje i czy są w systemie plików NTFS
 • #9
  krulomza
  Level 11  
  napisz jaka masz karte graficzna mi przez geforce 5200 pokazywal sie niebieski ekran a czasem ciemnosc na monitorze jak masz mozliwosc to sprobuj z inna nawet ze stara
 • #10
  ŁukiSzczecin
  Level 26  
  A może Windows nie widzi dysku ?? Jeśli zainstalowałeś Ubuntu okej, ale Windows też może go nie widzi. Masz szansę spróbować na innym ?
 • #11
  Paszczak2003
  Level 17  
  ŁukiSzczecin wrote:
  A może Windows nie widzi dysku ??  Skoro Windows nie widzi dysku to gdzie skopiował pliki potrzebne do instalacji?.

  naitsabes1 wrote:
  i skopiowały się pliki


  Proponuję sformatować na nowo dysk programem Partition Magic (dla ułatwienia można skożystać z "Partition Magic Bootable" (startuje z poziomu DOS'a). Sam nie wiem co o tym myśleć może dysk ma jakąś ukrytą partycje.

  Sprawdź też czy podczas uruchamiania nie możesz wcisnąć jakiegoś klawisza np "F8" aby samemu podać żródło skąd komputer ma startować.
 • #12
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Paszczak2003 wrote:
  Proponuję sformatować na nowo dysk programem Partition Magic (dla ułatwienia można skożystać z "Partition Magic Bootable" (startuje z poziomu DOS'a)

  Rozumiem że kolega zafunduje autorowi postu ten program? Przecież to tylko głupie dwieście kilkadzieiąt złotych.
 • #13
  Paszczak2003
  Level 17  
  jankolo wrote:
  Rozumiem że kolega zafunduje autorowi postu ten program?


  Może się zagalopowałem troszeczkę.
  Oto dwa programy pracujące w DOS'ie z obsługą dysków NTFS. No i zapomniałbym dodać, są freeware!

  http://pobieralnia.pl/plik-4165-gparted.html
  http://pobieralnia.pl/plik-4511-partition-logic.html

  A tutaj link do Trial wersji programu Partition Magic

  http://pobieralnia.pl/plik-651-powerquest-partition-magic.html
 • #15
  Paszczak2003
  Level 17  
  jankolo wrote:
  Czy kolega jest absolutnie pewien że ta wersja dokonuje fizycznych zmian na dysku? Czy tylko pokazuje swoje możliwości ale żadnej zmiany na dysku nie wykona?


  Przyznam się że podałem ten link chociaż sam wcześniej nie przetestowałem tej wersji programu. Może dlatego, że zawsze myślałem iż program w wersji Trial posiada wszystkie funkcje programu z tym że ma nałożone ograniczenie czasowe, po upływie czasu testowania należy zakupić program. Myślałem też że wersja Demo jest demonstracyjną wersją programu a co za tym idzie na niektóre funkcje programu naniesione są ograniczenia.

  Ale czy naprawdę to jest odpowiednie miejsce na naszą dyskusję.
  Podejrzewam, że autorowi nie pomogło to za wiele w jego problemie no chyba ze teraz doszedł drugi: jakiego programu użyć..

  Dodano po 4 [minuty]:

  naitsabes1 Czy Twoja partycja C: jest aktywną partycją ??
 • #16
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Paszczak2003 wrote:
  Ale czy naprawdę to jest odpowiednie miejsce na naszą dyskusję.

  Jak najbardziej odpowiednie. Pokazałem autorowi tematu (i innym użytkownikom Forum) aby nabrał głębokiej nieufności do porad udzielanych przez kolegę. Jak kolega mógł podpowiadać użycie wersji programu której nawet na oczy nie widział i nie przeczytał jakie są jej ograniczenia?
  Informuję, że kolejna tak przemyślana porada spotka się z restrykcjami regulaminowymi.
 • #17
  Paszczak2003
  Level 17  
  naitsabes1 Sprawdź czy masz ustawioną aktywną partycję na dysku. Skoro w biosie botowanie masz poprawnie ustawione to inną przyczyną problemu może być brak aktywnej partycji na dysku twardym potrzebnej do załadowania systemu.
 • #18
  adamu20
  Level 13  
  jankolo - dobrze.. jesteś moderatorem, ale chyba się trochę zagalopowałeś.
  Czy polecając komuś program płatny muszę go fundować?
  Czy muszę opierać się tylko na wersjach freeware?
  To chyba adresat odpowiedzi powinien zdecydować i rozważyć czy warto np. nabyć dany program (a może go akurat ma) czy zignorować taką podpowiedź i szukać innych możliwości.
  Nie zauważyłem też żeby kolega Paszczak2003 przy linku do wersji trial "Partitiom Magic" podawał jakieś szczegółowe i fałszywe wskazówki dotyczące działania tej wersji programu - ot napisał: "A tutaj link do Trial wersji programu Partition Magic "

  Przepraszam za ten off topic ale jakoś tak mnie natchnęło
 • #19
  jankolo
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  adamu20 wrote:
  Czy polecając komuś program płatny muszę go fundować?

  Nie. Ale wypada uprzedzić, że jest to program płatny, chyba że w domyśle zakładamy że posługujemy się wersjami pirackimi. Ale to już nie na tym forum.
  adamu20 wrote:
  Czy muszę opierać się tylko na wersjach freeware?

  A jeżeli są bardzo dobre programy darmowe (jak było widać), to jaki jest sens proponowania programów komercyjnych? Powtarzam znowu: chyba że z założenia myślimy o wersjach pirackich, a wtedy wszystkie programy są darmowe.
  Proszę zajrzeć do działu dotyczącego odzyskiwania danych i zobaczyć, co koledzy są w stanie zrobić przy pomocy programów darmowych, dysponując wiedzą i chęcią pomagania innych. I proszę to porównać z przypadkami w których renomowane komercyjne oprogramowanie do odzyskiwania danych zawodziło.
  adamu20 wrote:
  Nie zauważyłem też żeby kolega Paszczak2003 przy linku do wersji trial "Partitiom Magic" podawał jakieś szczegółowe i fałszywe wskazówki dotyczące działania tej wersji programu - ot napisał: "A tutaj link do Trial wersji programu Partition Magic "

  Tyle że nie napisał, że ta wersja nie wykona ŻADNEJ akcji związanej z zapisem na dysku, czyli jest zupełnie nieprzydatna dla autora wątku. Zatem po co została zaproponowana? Zresztą autor propozycji przyznał, że nigdy nie wiedział tej wersji programu w działaniu.


  To jest koniec off-topicu.
 • #20
  Paszczak2003
  Level 17  
  Przyznam się że nie przemyślalem tego do końca proponując koledze płatny program. Teraz wiem już aby się zastanowić nad tym jaki program zaproponować komuś.
  Przepraszam za kłopot i pozdrawiam
 • #21
  naitsabes1
  Level 10  
  JEST!!!:D Udało się właśnie wnin xp się instaluje.
  Juz mówie jak do tego doszedłem oczywiście z wasza pomocą za co serdecznie dziękuje. Po pierwszym restercie komputera szybko w biosie zmieniłem rozruch z CD na HDD a następnie, jak już wcześniej pisałem pojawiał się przez mili sekundę jakiś błąd, co się okazało to nie był błąd tylko informacja
  Press F10 setup system. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności win zaczoł się instalować.