Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System alarmowy - pytania LAIKA

k.chodowicz 05 Nov 2008 20:41 5019 15
Optex
    k.chodowicz
    Level 11  
    Brat postawił dom. Na etapie budowy założył, że zainwestuje w alarm i położył okablowanie (aby potem nie ryć w ścianach). Zaplanował sobie, że pokojach zainstalowane zostaną czujki kurtynowe (wypatrzył gdzieś u znajomego, umyślił, że chce identyczne), a w innych pomieszczeniach, jak kuchnia, łazienka, czy wiatrołap, zwykłe czujki narożne. Kabelki położone, czas na zakup sprzętu, a w konsekwencji instalację. tutaj ocknął się, że sam może nie dać rady i poprosił o pomoc mnie (choć w alarmach zielony jestem), a ja chciałbym poprosić Was.

Po laickiej analizie wybrałem taki zestawik:

Centrala alarmowa CA10PŁ SATEL
    Ekspander CA10E SATEL
    Klawiatura CA10 LED S SATEL

Sygnalizator zewnętrzny SPL2030 SATEL
    Sygnalizator wewnętrzny SAO 1/A

Czujnik ruchu PARADOX PARADOOR * 6 (kurtynowe)
    Czujnik ruchu AQUA PLUS SATEL * 3
    Czujnik ruchu Dualny COBALT SATEL * 2

Obudowa P17/40 AWO205 PULSAR
    Akumulator 18Ah/12V

1. Co powiecie o komponentach? Przede wszystkim zależy mi na opinii o czujkach. Mamy tu zarówno zwykłe PIRy satela, dualne czujki (garaż, kotłownia), jak i niestandardowe kurtyny. Czy któreś z nich powinienem wymienić na coś lepszego? A może wystarczą mi jakieś tańsze?

2. Co z sygnalizatorami? Przyznam się, że przy wewnętrznym kierowałem się głównie estetyką (bo będzie umieszczony na korytarzu w widocznym miejscu), zaś przy zewnętrznym - ceną (cała instalacja ma charakter budżetowy); nie ma on wbudowanego akumulatora i tu się zastanawiam, czy takie coś zdaje egzamin.

3. Czym w ogóle się sugerować przy wyborze czujek do konkretnych pomieszczeń? Czyżby tutaj liczyło się tylko doświadczenie, czy może teoretyk jest w stanie powiedzieć, która czujka będzie lepsza? To samo z sygnalizatorami.

4. Czujek jest 11, w centrali jest wejść 8 (te z manipulatora odpadają, gdyż braciszek nie zostawił wolnych kabelków na podłączenie). Mógłbym podłączyć trzy czujki w salonie do jednej linii i do tego dwa pomieszczenia gospodarcze w piwnicy do drugiej, przez co nie musiałbym kupować ekspandera, ale czy jest sens? Czy sabotaż obudowy centrali i sygnalizatorów można upchnąć do jednego wejścia centrali?

Za każdą sugestię i wskazówkę z góry serdecznie dziękuję. Tak samo, jak za cierpliwość do żółtodzioba...
  • Optex
    pkhenr
    Level 32  
    zaje fajnie szkoda że nie starczyło Wam na LCD będziecie sie mordować do końca zycia (jeśli to odpalicie -sadzac po dyskusjach to moze być róznie )Dwa sabotaże mogą być w szeregu Natomiast jaki madry człowiek to kablował że do szyfratora sa 4-zyły
  • Optex
    k.chodowicz
    Level 11  
    pkhenr wrote:
    zaje fajnie szkoda że nie starczyło Wam na LCD będziecie sie mordować do końca zycia (jeśli to odpalicie -sadzac po dyskusjach to moze być róznie )Dwa sabotaże mogą być w szeregu Natomiast jaki madry człowiek to kablował że do szyfratora sa 4-zyły
    Niczego nie kupowaliśmy jeszcze, więc zawsze jest czas na zmiany. Szczerze, nie mieliśmy nigdy do czynienia z użytkowaniem manipulatora LCD, zawsze LED wystarczał (w domu rodziców, w firmie, u siostry, wujka, etc), tym bardziej, że całość nie jest specjalnie skomplikowana. Mam rozumieć, że przy mniejszych instalacjach LCD również uprzyjemnia pracę w ogromnym stopniu? Do manipulatora idzie sześć żył, nigdzie nie pisałem, że 4. Czemu Wy wszyscy jesteście tacy zgryźliwi? Spokojnie pytam przecież...
    SHREK237
    Level 15  
    LCD zawsze uprzyjemnia pracę i kontrolę systemu alarmowego bez względu czy system jest duży czy mały.
    Na LCD masz wszystko czarne na białym.
    Natomiast na LED wszystko co Ci mówi centrala musisz rozszyfrować z diod.
    Nikt tutaj nie jest zgroźliwy. Ludzie o dobrym sercu próbują Ci pomóc ofiarując swoją cenna wiedzę , doświadczenia i umiejętności.
    Jeżeli czujesz , że nie dasz rady sam - zawołaj instalatora.
    k.chodowicz
    Level 11  
    SHREK237 wrote:
    LCD zawsze uprzyjemnia pracę i kontrolę systemu alarmowego bez względu czy system jest duży czy mały.
    Na LCD masz wszystko czarne na białym.
    Natomiast na LED wszystko co Ci mówi centrala musisz rozszyfrować z diod.
    Nikt tutaj nie jest zgroźliwy. Ludzie o dobrym sercu próbują Ci pomóc ofiarując swoją cenna wiedzę , doświadczenia i umiejętności.
    Jeżeli czujesz , że nie dasz rady sam - zawołaj instalatora.

Dla mnie taki alarm to swego rodzaju wyzwanie. Wiem, że na tym forum fachowcy (takich tu niemało) z pogardą patrzą na laików próbujących poskąpić grosza instalatorom przymierzając się do instalacji własnoręcznej. Poniekąd to rozumiem, ale i tak chciałbym mieć to jedno doświadczenie w życiu więcej (skoro brat sam mi proponuje taki układ).

jeśli moglibyście powiedzieć mi coś o wybranych przeze mnie czujkach. Nawet proste "beznadziejny wybór", albo "ujdzie" będzie mi pomocne...

Moderated By sharp:

Może Kolega jakoś rozwinie swoją wypowiedź:

Quote:
    na tym forum fachowcy (takich tu niemało) z pogardą patrzą na laików próbujących poskąpić grosza instalatorom
    jakieś uzasadnienia, przykłady?, konkretne osoby?...

k.chodowicz
    Level 11  
    No tak, ale nawet z tymi dwoma wejściami w manipulatorze będę miał ich za mało, żeby każdą czujkę na oddzielnej linii dać, a zakup ekspandera powinien rozwiązać problem, bo daje dodatkowe 6 wejść, razem będzie 14 (bez manipulatora)
  • Helpful post
    SHREK237
    Level 15  
    Wybór czujek bardzo dobry.
    Najważniejsze aby czujki w odpowiednim miejscu powiesić , odpowiednio podłączyć do centrali i odpowiednio zaprogramować.
    No i na koniec sprawdzić poprawność działania czujki. POZDRAWIAM i DOBRANOC.
  • Helpful post
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Uprościłbym czujki na zwykłe -polecam SRP PLUS zero problemów i bardzo małe(co dla niektórych jest wadą-ciasno) a dałbym lepsza centralkę- polecam integre 32 +KLCD-s- o niebo większe możliwości -jeśli sie umie je wykorzystac. Na tej centralce mozna zrobić mała instalację" inteligentnego domu"

Dodano po 8 [minuty]:

A wejścia to sprawa dowolna -zależy jak je zaprogramujesz- ja osobiście tez daje na sabotaż ostatnie wolne na płycie. A wejścia Z1,Z2 to szkoda marnować na sabotaże tylko podłączam najbliższe czujki-mniej kabla niz do centralki
    k.chodowicz
    Level 11  
    andrzej lukaszewicz wrote:
    Uprościłbym czujki na zwykłe -polecam SRP PLUS zero problemów i bardzo małe(co dla niektórych jest wadą-ciasno)
    Czy ja wiem? Tam są trzy czujki, więc różnica w cenie wyniesie 40 złotych. Chyba, że mówisz o zmianie czujek dualnych - tu byłem przekonany, że kotłownia (piec na groszek) i garaż wymagają dualnych.
    maldiablo007 wrote:
    Do kibla bym nie dawał chyba że jest on suchy bez pary(dobrze wentylowany ,ewentualnie kontaktrona można założyć koszt 6 zł)
    Nie kibel, tylko łazienka - pomieszczenie większe, dobrze wentylowane (nad prysznicem jest wymuszony wentylatorem wyciąg powietrza). Kontraktron powinien być lepszy, ale co w przypadku wybicia szyby? Kontraktron nie zareaguje nawet przecież. Co prawda z łazienki za wiele ukraść się nie da, ale zawsze lepiej, jeśli alarm uruchomi się szybciej.
  • Helpful post
    suworow
    Admin of Property security
    Witam,
    Nie wiem czemu doszukujesz sie wszędzie ironii. Wiele postów z prośbą o pomoc na tym forum wygląda mniej więcej tak: " nie znam sie i nie mam czasu aby sie zagłębiac w temat ale chcę dobry i tani system , pomocy!!!!"
    Tymczasem Ty wybrałeś jakiś zestaw urzadzeń ( zresztą zupełnie przyzwoity) i zadajesz calkiem rozsądne i rzeczowe pytania, co naprawdę zachęca do tego by Ci pomóc i daje dużę szanse że pomoc ta nie pójdzie na marne. ( a tylko odpisz żę napisałem to z ironią:))))
    Co do sygnalziatora to jego wybór uzależniłbym od dwóch rzeczy
    a. czy bedzie on jedynym oknem na świat systemu czy też system bedzie doposażony w moduł powiadomienia wysyłający info alarmach do firmy ochroniarskiej lub do brata.
    b. czy bedzie latwo dostepny.
    Jeżli nie planujesz monitoringu to sygnalziator z akumulatorem wcale może nie byc przesadą, a gdyby tak się złozylo żę bedzie on w miare dostepnym miejscu to warto pomysleć przynajmniej o takim wyposażonym i blachę i antypiankę ( np nieco droższy a z pozoru identycznie wyglądający jak ten który wybrałeś SPL 2010)

Co do klawiatury to podobnie jak koledzy zachęcałbym do LCD. Poza zdecydowanie latwiejszym programowaniem daje on też mozliwośc pełnego podglądu zdarzeń.
    Tak swoja droga to ja zachęcalbym do wyboru central Rokoneta prosys 116 lub pro 24. Sa dość tanie W mojej ocenie sa one łatwiejsze w programowaniu i uzytkowaniu. Co istotne zdają sie byc tez nie cobardziej stabilne od satela. Niemniej naprawdę satel to tez nie jest zły wybór.

Pozdrawiam
    k.chodowicz
    Level 11  
    suworow wrote:
    Nie wiem czemu doszukujesz sie wszędzie ironii. Wiele postów z prośbą o pomoc na tym forum wygląda mniej więcej tak: " nie znam sie i nie mam czasu aby sie zagłębiac w temat ale chcę dobry i tani system , pomocy!!!!"
    Tymczasem Ty wybrałeś jakiś zestaw urzadzeń ( zresztą zupełnie przyzwoity) i zadajesz calkiem rozsądne i rzeczowe pytania, co naprawdę zachęca do tego by Ci pomóc i daje dużę szanse że pomoc ta nie pójdzie na marne. ( a tylko odpisz żę napisałem to z ironią:))))

Fakt, może jestem nieco przewrażliwiony, może przesadziłem, może na pewno :) Przepraszam bijąc się w piersi i postanawiam poprawę.

Tymczasem alarm...
    Powiadomienia nie będzie, mimo, że doskonale zdaję sobie sprawę z sensu jego zakładania. Sygnalizator jest jedynym "oknem". Nie jest łatwo dostępny (chyba, że cztery metry nad ziemią, zaraz pod podprzybitką to łatwo dostępne miejsce). Rozumiem, że warto jest zatem dołożyć do sygnalizatora z akumulatorem.
    Przekonaliście mnie do klawiatury LCD. Jeśli zaś chodzi o samą centralę, wybrałem Satela, bo widzę, że dużo się o nim pisze na forum i w razie czego, będę miał gdzie szukać informacji.

Na chwilę obecną to by było chyba tyle, co chciałem wiedzieć. dziękuję serdecznie za pomoc.

Pozdrawiam
    SHREK237
    Level 15  
    Kolega andrzej lukaszewicz dobrze pisze jeśli chodzi o linie sabotażową. Bardzo dużo instalatorów tworzy linie sabotażowa na ostatnim wejściu na płycie głównej.
    Dobrze kolega pisze - polać mu.:D
    User removed account
    Level 1  
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    To wszystko prawda ale dotyczy obiektów wymagających prawdziwej ochrony i wysokiej kompetencjj obsługi. W Polsce nastała niczym nie uzasadniona era na ochronę wszystkiego co sie buduje -choć stopień zagrożenia w większości przypadków jest bardzo mizerny. Interes z tego to mają tylko pseudo firmy ochroniarskie,które nie są w stanie już chronić swioch klijentów ze względu na przerost ich liczby w stosunku do możliwości patroli itd., a ludzie kupują w ten sposób fałszywe poczucie bezpieczeństwa.Co z tego , że system zadziała prawidłowo jak chłopaki dojadą za15 nim. i szlak trafi i zdrowie i mienie. Podobnie jest z pojazdami - w "normalnych"krajach pojazd, czy dom sie po prostu ubezpiecza i mamy całą reszte głeboko w ... Można sie tu wykazać super zawodowym podejściem do instalacji- ale to kosztuje , a klijent i tak wybiera budżetową super ofertę firmy ochroniarskiej ,taką samą jak całe osiedle !!A jeżeli już kolega zamontuje ambitny alarm bo klijent sobie tego życzy, to ciągle pozostaje jeden najważniejszy czynnik niweczący całą robotę: czynnik ludzki, czyli ignorancja klijenta. Prawie kazdy system można obejść przez ludzką głupotę. Ludzie nie zmieniają kodów dostępu- po roku od instalacji u mojego klijenta ciągle ten sam "łatwy "kod,gubią piloty, nie usuwają tymczasowych kodów dla firm budowlanych, zapominają"kodów pod przymusem" itd. Może kolega zakłada alarmy w bankach bo ja nie- ja zakładam u chłopa na wsi albo u chłopa w mieście- tak to wygląda i skupiam sie na funkcjonalności ,solidności systemu alarmowego, a na tym forum w 99% mówimy o takich instalacjach.
    Zgadzam się z kolegą -ja też nie rozmawiam z klijentem bez "wizji lokalnej" na obiekcie, ale tutaj na forum możemy sobie pisać a pytający kolega i tak może zrobić co zechce- ja nie mogę brać za to odpowiedzialności jak i za inne porady z innych działów forum o równie poważnych skutkach co alarm w których istnieje takie samo ( a raczej zdecydowanie większe) zagrożenie życia czy mienia
    Pozdr.AŁ

Dodano po 10 [minuty]:

A czy doradzanie 14-latkowi (bo z kąd mam wiedzieć ile ma lat) przez forum przy budowie zasilacza impulsowego z 230V jest legalne i poprawne ?
    A ze nie jest to forum dla profesjonalistów to widać po zadawanych pytaniach i odpowiedziach.
    suworow
    Admin of Property security
    Irkor,
    wysoce sobie cenie Twoja wiedzę i doświadczenie, ale w tym wypadku przykro mi to mówić po prostu nie masz racji. Po pierwsze system alarmowy nie chroni tylko sygnalizuje. Po drugie czy ktoś w tym celu kupi psa, zamontuje w drzwiach dzwonek, czy poprosi sąsiada by mial oko na ego dom to tylko i wyłącznie jego sprawa. Może tez zdecydowac sie na system alarmowy i ten może złożyc mu nawet ciotka wanda w przerwie pomiedzy dzierganiem rekawiczek a szalika. W przypadku budynków jednorodzinnych o wiele wyższym rygorom podlegają instalacje mogące w sposób bezpośredni stanowqić zagrożenie dla naszego zycia lub zdrowia a więc elektryczna, gazowa, kominowa. Miejsce istalacji alarmowej jest gdzieś pomiedzy instalacją kanalizacyjna a internetową. To może bolec ale niestety z punktu widzenia przepisów i ewentualnych konsekwencji wykonawcy mieści sie właśnie w tym przedziale.

Andrzej,
    W swojej wypowiedzi ująłeś temat w 100% trafnie. jeżeli mogę cos dopisac to tylko tyle że przyazd tej załogi po 15 minutach też nie jest tak oczywisty ponieważ wiele firm ochroniarskich nie podchodzi zbyt poważnie do monitorowania stanu nadajników. W swojej niezbyt długiej "karierze" instalatora SSNiW widziałem niestety dośc dużo obiektów gdzie nadajniki nie pracowały nawet po kilka miesięcy. lub zasieg w jakim sie znajdowały pozostawiał wiele do zyczenia i szansa że sygnał dotrze do retransmitera wynosiła 50/50

Pozdrawiam
    SL20
    Level 10  
    Wybrałeś bardzo dobry sygnalizator - SPL-2030, SPL2010 to moim zdaniem najlepsze sygnalizatory. Możesz wybrać sygnalizator SPLZ-1011 nie rózni się od tamtych wyglądem, a zato ma własne zasilanie (akumulator).