Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 150W na TIPach

lord_blaha 05 Lis 2008 22:58 16204 35
  • Wzmacniacz 150W na TIPach
    Witam,
    Ostatnio "z nudów" złożyłem sobie wzmacniacz na tranzystorach, który kiedyś już był opisywany na Elektrodzie. Ja natomiast znalazłem go na stronie:
    http://europa.spaceports.com/~fishbake/amp/ca100.htm
    Jego 150W to wersja bardzo optymistyczna- realnie ma pewnie mniej.
    Wykorzystane tranzystory to TIP41C, TIP147 i TIP142, dodatkowo sterowane BC558.

Wszystkie wykorzystane elementy oprócz Darlingtonów miałem w piwnicy, więc koszt był niewielki- jakby ktoś chciał składać to od zera, to koszt wyniósłby kilkanaście- kilkadziesiąt złotych, zależnie od jakości użytych elementów.
    Płytka robiona na szybko,ale starannie- termotransfer z wykorzystaniem folii przezroczystej.
    Projekt płytki jest autorstwa Kolegi kysn, za co chciałbym mu z tego miejsca jeszcze raz serdecznie podziękować.
    Projekt nie jest jakimś szczególnym odkryciem, ale czasem fajnie byłoby w DIY zobaczyć coś innego niż wzmacniacz na scalonych końcówkach....
    Jak to gra?
    Jak na ten koszt i ogólne skomplikowanie konstrukcji- zadziwiająco ładnie. Z uruchomieniem nie miałem problemów- to bardzo wdzięczny układ.
    Na zdjęciu nie ma podłączonego trafa i radiatora- nie bijcie, radiator jest już założony- nie grzeje się zanadto.
    Wzmacniacz idealnie nadaje się do np. subwoofera- jest prosty, a przy dobrym zasilaniu "wyciągnie" sporo więcej niż popularny 7294.

Schemat konstrukcji:
    Fotki:

Płytka przed oczyszczeniem i poprawianiem lutów- teraz wygląda ładniej...

Przepraszam za kiepską jakość zdjęć- robione telefonem.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    lord_blaha napisał 2295 postów o ocenie 55, pomógł 177 razy. Mieszka w mieście Shenzen. Jest z nami od 2005 roku.
  • PCBway
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Te 150W to zdecydowanie zmniejszyłbym na około 30W. Układ zadziwiająco prosty. A jeżeli jeszcze do tego działa, to pogratulować. :D

Pozdrawiam.
    joozwa
    Poziom 31  
    Witam
    Prosty - nie musi oznaczać kiepski.
    Mała sugestia - może powinieneś dać grubsze ścieżki w obwodzie mocy, lub pogrubić lutowiem istniejące, bo wyglądają bardzo delikatnie ;) Prądy rzędu 3-4A też pewnie wytrzymają, ale moim zdaniem warto zwiększyć ich przekrój i "spać spokojnie".
    Podzieliłbyś się wzorem ścieżek?
    Pzdr.
    ozzman
    Poziom 26  
    Mógłbyś wrzucić ten projekt płytki bo ta na stronie z linka wygląda fatalnie a nie chce mi się za bardzo nowej projektować (nie mam czasu).
    .3lite
    Poziom 17  
    Dobrze, a skąd załatwiłeś transformator i jakie ma parametry, koszt?

Mam zamiar coś takiego zbudować tylko 2x, do kolumn 100W (na jednym transformatorze z 2x większą mocą oczywiście)
  • PCBway
    joozwa
    Poziom 31  
    Na stronie z projektem jest podane: trafo 2*35V/2*4A
    Diody co najmniej 3A/100V
    Pozdrawiam
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Zasilam toroidem 300VA 2x32V, wygrzebanym gdzieś też z piwnicy. Jego kosztu nie pamiętam, ale w granicach stówki nowy, na Allegro pewnie sporo taniej. Ostatnio widziałem tam trafo 120W za 15zł....
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Jako przedwzmacniacz wykorzystuje mikser Behringera- nie najwyższych lotów, ale daje radę. Obudowa? Jak znajdę dla niego zastosowanie, to pewnie zrobię. Na razie leży na półce i się kurzy.
    Co do odsłuchu- jak widać jest jeden kanał, a ciężko posłuchać czegoś na jednej kolumnie... W tej klasie cenowej jest na pewno lepszy od Tadka'94 i LM3886, ciężko mi porównać do czegoś fabrycznego...
    UlfgaR
    Poziom 23  
    Myślę, że bardzo ciekawa konstrukcja jak na takie elementy.

Są jakieś szumy, zniekształcenia?
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Nie zauważyłem. Na początku były lekkie brumy i przydźwięk sieciowy, ale potem zmieniłem filtrację i problem zniknął. Może w toku dalszej eksploatacji coś wyniknie- na razie układ przepracował ok pół godziny.
    Jest też opcja, że jestem za głuchy na słyszenie niedoskonałości dźwięku :)
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Zniekształca ten wzmacniacz okrutnie przy małych głośnościach (normalne raczej, wynika to z właściwości półprzewodników) ale wystarczy trochę podgłośnić i jest ok, Zrobiłem ten wzmacniacz, służy mi do impulsowego obciążania przetwornic ze względu na dużą tolerancje napięcia zasilania :), a poza tym, spalenie nie będzie wielką stratą :P
    lord_blaha
    Poziom 33  
    michal.rogaczewski napisał:
    Zrobiłem ten wzmacniacz, służy mi do impulsowego obciążania przetwornic ze względu na dużą tolerancje napięcia zasilania

A może Kolega podać jakieś szacunkowe ramy napięcia zasilającego?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    No ja testowałem od +/- 12V do +/- 60V ale to juz nie na tych tranzystorach :P Działało.... (przy +/- 60 w tej opcji sie wbudzić lubi, ale da sie to wyeliminować)
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Bo mam takiego toroida 2x15V na zbyciu... po wyprostowaniu byłoby ok. 21V i się zastanawiałem czy da radę to pociągnąć- jutro spróbuje :) Dzięki!
    arti13
    Poziom 32  
    A co trzeba zmienić,żeby przy 2x50VDC pracował stabilnie,nie wzbudzał się, itp i miał jeszcze lekki zapas?
    lord_blaha
    Poziom 33  
    tranzystory....
    arti13
    Poziom 32  
    Żeby się nie wzbudzał też tylko tranzystory?
    kris6661991
    Poziom 25  
    Czemu te 100W jest nierealne? Fizycznie realne :) Popatrzcie na napięcia zasilania i na Tranzystory mocy... przy dobrym chłodzeniu powinno być te 100W. Jaka jakość i poziom THD ma ten wzmacniacz?
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    żeby sie nie wzbudzał musiałem jeszcze troszkę zmienić sprzężenie zwrotne (dodać filtr dolnoprzepustowy na f 25Khz) u mnie wystarczyło, nie wiem jak u innych.
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Grał z Altusem 140 i kolumną na STX 18akx + vifka dx25. Na obu dawał radę- było głośno i czysto. Przy potencjometrze głośności w preampie rozkręconym do połowy trzeba było tylko trochę stłumić korektorem górę- ale to chyba wynika bardziej ze specyfikacji kolumn niż wzmacniacza.
    rickoo69
    Poziom 12  
    Do skrzyni basowej w samochodzie by sie nadawal ?? przewidywany montaz przy BassReflex co dalo by calkiem niezle chlodzenie ;]
    lord_blaha
    Poziom 33  
    Jak wyobrażasz sobie zasilanie czegoś takiego w samochodzie? Jaka musiałaby być przetwornica?
    Jak można ustawić radiator przy br? Przecież same świsty będą... No i na koniec- czy na pewno wiesz co to jest tuba ??

_______

No to już masz plusa- dużo rzeczy znajdziesz na forum, czytaj w pierwszej kolejności tematy przyklejone.
    Generalnie rzecz biorąc, obudowa typu "tuba" to specjalnie zaprojektowana obudowa, która z prostym kawałkiem rury PCV z wstawionym pierdzącym głośnikiem nie ma nic wspólnego.
    Moderator trochę już Ci pomógł, wstawiając ten rysunek:
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Warto dodać że tego wzmacniacza nikt nie stosuje w fabrycznych produktach, ponieważ jakość dźwięku jaką oferuje jest poniżej krytyki. Niewiele droższy w wykonaniu jest klasyczny wzmacniacz Philipsa na 7 tranzystorach a załapuje się a ramy standardu Hi-Fi (np Jabel J-23 którego minimum polowa tego forum nie potrafi ogarnąć)
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Chaka.... J-23 to stroboskop :P ten wzmacniacz 100W to j-35 :), Jak już wspominałem, wzmacniacza tego bym sobie do domu nie zrobił :) (mówiłem też że katuje nim przetwornice :), a do tego nadaje sie idealnie)
    joozwa
    Poziom 31  
    Witam
    Nie chciałbym być upierdliwy, ale czy mógłbym prosić o udostępnienie rysunku ścieżek w pdf? Zauważyłem, że do otwarcia każdego załącznika trzeba instalować inną wersję programu lub inny program :( a Acrobat Readera ma każdy :) Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam