Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł gazowy z Anglii - przystosowanie homologacji w Polsce

06 Lis 2008 01:00 8087 29
  • Poziom 17  
    Witam,

Mam zamiar kupic kondensacyjny kociol gazowy Biasi w Anglii, chodzi oczywiscie o cene, mozna kupic duzo taniej.
    Teoretycznie musi dzialac bez problemow, gaz G20(ang) jest to ten sam co u nas GZ50, oba na 20 mbar. Zasilanie 230V, wiec zaden klopot. Czy jeszcze o czyms powiniem wiedziec?
    Prosze o opinie TYLKO techniczne, sprawy gwarancji, instalacji, odpalenia, to wszystko wiem.
    Chodzi o piec Riva compakt HE jednofunkcyjny, musze zastosowac zawor 3drozny do zasobnika, ktory juz wisi.
    Bede wdzieczny za pomoc.
    --------------------------------------------------------------------------
    Czyzby naprawde nikt nic nie wie?
    Zadalem to pytanie w Biasi UK...ale tam nic nie wiedza, jak to w Anglii...malo kto cos wie.

Moderowany przez skryn:

Posty scaliłem.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    Przyłączam się do pytania kolegi.
    Tu chodzi pewnie o homologację. jak z tym jest?
    Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    To jak wypuscili kocioł bez homologacji????
  • Poziom 17  
    Nie nic nie wypuscili....
    To jest frament danych technicznych:
    "Appliance category II2H3+ Gas G20 20 mbar, G30 29 mbar, G31 37 mbar
    Country of destination: United Kingdom (GB) Ireland (IE)
    This appliance conformswith the EEC directive 90/396 and, consequently, it has the right tomake use
    of the brand CE name."

A to fragment homologacji polskiej, plyty kuchennej na gaz:
    Plyta kuchenna zostala zaprojektowana,
    skonstruowana i wprowadzona do handlu
    zgodnie z§
    - Wymogami bezpieczenstwa Dyrektywy
    Gas 90/396/CEE"

Czyli ma homologacje na Polske, w specyfikacjach roznych urzadzen znalezionych w necie, przy palnikach podaja gaz G20/GZ50 na 20mbar. Czyli ten sam ale szukam potwierdzenie u kogos kto naprawde wie jak to jest naprawde. Czy pzypadkiem jeszcze cos innego moze byc inne. Powiesze kocial a tu wyjda jakies klopoty np. z modulacja gazu.
  • Poziom 14  
    quell napisał:
    Czyzby naprawde nikt nic nie wie?
    Zadalem to pytanie w Biasi UK...ale tam nic nie wiedza, jak to w Anglii...malo kto cos wie.

A nie prościej zapytać co chcesz wiedzieć? wg mojej wiedzy możesz śmiało kupować.
  • Poziom 17  
    Kolego pablo 40,
    Co chce wiedziec zapytalem w pierwszym moim poscie, a pytanie rozszezylem w ostatnim...

• Moderator na urlopie...
    Nie kupuj, jeżeli na tabliczce znamionowej nie ma literek PL. bez tego kocioł nie może być montowany i eksploatowany w Polsce.
    Nie chodzi tu o gaz, bo w Polsce mamy też różne jego rodzaje, a o różne zabezpieczenia kotła obowiązujące tu w kraju i w Anglii
  • Poziom 17  
    Czy ktos ma cos KONKRETNEGO do powiedzenia w tej sprawie?
    Jakie zabezpieczenia? Czy bezpieczenstwo eksploatacji w Anglii czy w Polsce jest rozne?
    Moim zdaniem sa to te same kotly. Czlowiek z Biasi we Wloszech napisal mi, ze roznica jest w zaworze wypelniajacym, w Anglii musi byc na zewnatrz, ale to chyba zaden klopot zamontowac go na zewnatrz pieca w Polsce.
  • Poziom 19  
    Według mnie patrz się na:
    1 zasady gwarancji
    2 cenę
    3 spytaj na piśmie tego kto będzie odbierał zamontowany piec czy możesz go zamontować (oczywiście podaj tabliczkę znamionową)

O ile będziesz miał trudne warunki gwarancji to nie kupuj(najważniejszy punkt),jak nie będziesz miał serwisu w Polsce to nie kupuj.

A cenowo gdy w u nas są podobne ceny (porównaj) to też nie kupuj.

Ja mam angielski piec ,ale ja go kupiłem w Polsce (ma dopuszczenie, jest serwis i dystrybutor części zamiennych ,oraz kupiłem go tanio ,ale jestem zadowolony.
    Ale musiałem go serwisować (nawiasem mówiąc sam go naprawiałem ,i czyściłem, a podstawowy zestaw części zamiennych kupiłem na zapas)
  • Poziom 18  
    Jeśli chodzi o cenę to proszę oto przykład UK oraz PL
    Jak widać połowa ceny.
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    mirrzo napisał:
    Nie kupuj, jeżeli na tabliczce znamionowej nie ma literek PL. bez tego kocioł nie może być montowany i eksploatowany w Polsce.
    Nie chodzi tu o gaz, bo w Polsce mamy też różne jego rodzaje, a o różne zabezpieczenia kotła obowiązujące tu w kraju i w Anglii

Jedyne co potrzeba to oznaczenie CE.

William Bonawentura napisał:
    mirrzo napisał:

Jedyne co potrzeba to oznaczenie CE.

Jesteś w ogromnym błędzie. Poczytaj co nieco.
  • Poziom 12  
    poszukaj na allegro i pewnie coś znajdziesz w podobnej cenie nowe i z gwarancją

Masz tu przykład tabliczki znamionowej. Mimo, ze jest znak CE, jest też PL, co oznacza, że może być montowany w Polsce

https://obrazki.elektroda.pl/51_1226225176.jpg

Dodano po 16 [minuty]:

... i jeszcze jeden :

https://obrazki.elektroda.pl/55_1226226276.jpg

To tyle na ten temat. Reszta do oceny każdego czytającego.
  • Poziom 32  
    mirrzo napisał:
    Masz tu przykład tabliczki znamionowej. Mimo, ze jest znak CE, jest też PL, co oznacza, że może być montowany w Polsce

Nie, to oznacza że został wyprodukowany na rynek polski. I tylko tyle.
  • Poziom 32  
    mirrzo napisał:
    No właśnie : NA RYNEK POLSKI, czyli tylko tu może być montowany i eksploatowany.

Nie, po to weszliśmy do UE by nie było takich ograniczeń. Ma polskie napisy na obudowie itd. ale może być instalowany i eksploatowany w każdym kraju UE.
  • Poziom 19  
    To udowadnianie sobie moi koledzy czy jesteśmy w UE czy nie, jest bezprzedmiotowe i nie rozwiązuje problemu postawionego przez autora postu.Jeśli znacie przepisy to je zacytujcie i będzie po "krzyku" ,albo zaproponujcie metodę wyboru pieca według jakiś kryteriów ,
    bo taka dyskusja jawi mi się jak "chłopcy na podwórku gadają co mają lepszego w domu"
    Do moich uwag kol. QUELL rozszerzę tylko ten punkt abyś porównywał nie same ceny ale ceny na piece o podobnych możliwościach.
    Tutaj musisz wykonać dużą pracę aby przetłumaczyć wszystkie informacje po angielsku na polski i dopiero wtedy możesz zacząć porównywać.
    Jest jedno ale ,musisz rozumieć ten tekst co on oznacza bo inaczej nic z tej pracy nie wyjdzie.

Sednem sprawy jest również bezpieczeństwo, chyba nawet najważniejszą rzeczą w tej materii. Ja kończę w tym temacie.
    Wybór i tak zostanie po stronie qella, zapewne cena będzie atutem nie do pobicia.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Mirrzo dał mi trochę do myślenia, wprawdzie nie mam instrukcji do Basi ale mam do baxi 80e no i stoi tam jak byk:
    jest zgodny z dyrektywą 92.42/ecc (ale tu chodzi o efektywoś energetyczną) posiada oznaczenie CE ale jest i uwaga
    for GB/IE only tylko w GB i IR a Baxi jest też sprzedawany w Polsce.
  • Poziom 32  
    mirrzo napisał:
    hmmm, a co powiesz na to :
    https://obrazki.elektroda.pl/47_1226265425.jpg
    Jak będziesz serwisował urządzenia gazowe, to Ty dasz "certyfikat" albo ciała. Powodzenia

1) To jest stary kocioł - bez europejskiego oznaczenia CE. Wówczas faktycznie urządzenie musiało spełniać wymagania określonego kraju.

2) Serwisowanie angielskiego kotła oczywiście że należy do angielskiego dystrybutora / sprzedawcy. Ale skoro autor ma tego świadomość to bierze na siebie ten problem. Czy mu się to opłaci - trudno powiedzieć - bo za 2000 zł też u nas kupi kocioł z zamkniętą komorą spalania
  • Poziom 17  
    Nie mowimy tutaj o kotle z zamknieta komora spalania tylko o kondensayjnym. Zaplacilem za niego 520 funtow z zestawem kominowym za sciane domu w komplecie. Kolega pwmis ma racje, polowa ceny. Poza tym jest to 1/3 mojej pesji w UK...niech ktos kupi w Polsce taki piec z 1/3 pensji miesiecznej!
    Oczywiscie porownywalem mozliwosci pieca w stosunku do ceny, w UK i PL. Wlasciwie to nie wiem dlaczego w naszym kraju wszystko jest takie drogie?
    Gwarancja sie nie przejmuje, mam taki piec w Londynie i chodzi 3 lata bez zadnych problemow. Poza tym czesci sa dostepne bez klopotow jak by co.
    Zdecydowalem sie kupic i juz kupilem, pod koniec miesiaca bede go montowal w Polsce, wiec pochwale sie co z tego wyszlo. Serwisant Biasi w polsce zgodzil sie go odpalic oficjalnie bez podbicia gwarancji.
    Wracajac do mojego pytania, nikt nie wie czy gaz G20 to to samo co GZ50? Piec, ktory kupilem ma chodzic na gas typu:II2H3+ Gas G20 20 mbar. Z tego co wiem GZ50 tez jest na 20 mbar.

P.S. do kolegi gregor50+...tak sie sklada, ze nie mam problemow z jezykiem angielskim. :D

P.S. wlasnie doczytalem na tabliczce od mirzo, gaz ziemny G20(GZ50) czyli jest to ten sam gaz, wiec po sprawie, bedzie chodzil!

Oczywiście, to ten sam gaz.
    Co do zestawu spalinowego za ścianę, to jest jeden wymóg prawny.
    Spaliny można wywalić za ścianę tylko w domach jednorodzinnych i mocy do 21 kW.
  • Poziom 17  
    Wracajac do TECHNICZNEGO watku mojego pytania, czy moga byc jakies techniczne roznice w piecu, skoro gaz jest ten sam? Czlowiek z Biasi we Wloszech pisal tylko o zaworze napelniajacym(nie wiem czy tak sie to nazywa, po prostu przetlumaczylem slowa). W piecu UK jest na zewnatrz. Czy ma to jakies wieksze znaczenie w instalacji w Polsce?
  • Poziom 17  
    Zapewne tak, chodzi o ten zawor napelniajacy.
    Teraz calosc wysylam do domu, koszt niewielki bo 50 funtow. W przyszlym tygodniu jade to instalowac, wiec zapewne zrobi sie przerwa w dyskusji. Aczkolwiek jak ktos z kolegow ma jakies pomocne uwagi czy sugestie, to bede wdzieczny.
    Moderatora prosze o nie zamykanie tematu, po calej robocie podziele sie doswiadczeniami.

Witam ponownie.

Piec zainstalowany! Miałem małe opóźnienie z powodu kuriera w kraju, przesyłkę dostałem dopiero w czwartek. Ale miałem czas na przeróbkę mojej instalacji co, która jest dość stara. Trzeba było odciąć piec węglowy, zamknąć system itp.
    System składa się z kotła, zasobnika na wodę z wężownicą, zaworu trójdrożnego z siłownikiem, termostatem pokojowym, termostatem na zasobniku i elektronicznym programatorem w mieszkaniu.
    Cały system ze sterowaniem testuje praktycznie dopiero jeden dzień, piec chodzi od trzech dni.
    Nie było najmniejszych problemów z uruchomieniem, oczywiście palnik wyłączał się przy odpowietrzaniu jak ciśnienie spadło ale byłem ciekawy jak się zachowa w takiej sytuacji, przy dopełnieniu do odpowiedniego ciśnienia sam się włączył.
    Teraz koszty:
    Kocioł z kominem za ścianę domu - 2350 PLN
    Sterowanie LCD+term. pok.+term.na zasobnik+zaw. 3-drogowy z siłownikiem - 270 PLN
    Transport z Anglii - 270 PLN
    Materiały do przeróbki instalacji co, kable itp. do sterowania - 1100 PLN
    Pomoc hydraulika przy rurach stalowych, w miedzi robiłem sam - 200 PLN

Jak ktoś z kolegów ma jakieś pytania, to chętnie odpowiem. Za chwilkę umieszczę kilka fotek.

System chodzi juz tydzien i wszystko jest OK. Sterowanie dziala, programatorem mozna oddzielne sterowac co i cwo.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/006835c267a9356e.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/34c57afa0cc2b6dd.html
  • Poziom 1  
    Kocioł jak kocioł ale ma złą opinię w UK i przez Council nie jest zalecany wręcz przeciwnie. Jego sprawność i awaryjność na pewno wpływają ujemnie a cena bez rewelacji :) to tak na wypadek gdyby jeszcze ktoś szukał inf. o tym piecu
  • Poziom 17  
    Dawny temat ale pozwole sobie napisac opinie o piecu po trzech sezonach grzewczych.
    Kociol obsluguje zasobnik wody wiec pracuje caly rok. W tym roku latem wymienilem nagrzewnice bo zaczela przeciekac, kosztowalo mnie to 500zl. Wczesniej wymienilem zawor trojdrozny na Honywella ale to nie wchodzi w koszty kotla. Reasumujac...Biasi nie jest az tak popularny w UK bo wola swoje marki promowac. Czyli i tak jestem o kilka tysiecy zl do przodu i tak :).
  • Poziom 2  
    Serwisuję kotły BIASI od 6ciu lat. Oprócz BIASI zajmuję się również innymi markami i mam w tej materii pewne doświadczenia. Ww. kotły są urządzeniami bardzo prostymi i przez to niezawodnymi. Większość awarii z jakimi się spotykałem wynika bezpośrednio ze stanu instalacji z jaką współpracują.
    Zasada jest prosta: Jeśli klient ma wypasioną instalację i nadmiar pieniędzy - z reguły kupi coś pomarańczowego (by nie robić kryptoreklamy).
    Jeśli modernizuje starą zanieczyszczoną instalację - wstawi coś tańszego, później także oszczędza na konserwacji.
    Widzę że, kolega quell poradził sobie z instalacją. Tu można znaleźć Instrukcję programatora. Jeśli w przyszłości potrzebne będą jakieś schematy lub instrukcję postaram się pomóc.