Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak z tym wifi jest naprawdę?

06 Lis 2008 11:02 2966 13
  • Poziom 10  
    Czytam te fora i niestety, nie miałem z sieciami nigdy doczynienia, więc nie rozumiem wszystkich pojęć i tych podłączeń, konfiguracji i co do czego.
    Problem mam taki. Ma obecnie internet z UPC 2 mbit dostarczony z kablówką, czyli kablem do tzw modemu Motorola, a z niego biegnie sobie kabel do kompa i mam internet. To jeszcze potrafię zrozumieć, bo kombinowałem czasem troche przy tym i zrozumiałem co nie co.
    Zakupiłem iPhone 3G, telefon ma odbiornik wifi, jak stoję przy oknie to łapie zasięg jakiegoś darmowego sygnału i działa net w iP. Jednak chciałbym mieć internet również leżąc na łóżku. Wiem leniem jestem.
    szukam jakiego taniego rozwiązania, żeby mieć wifi w zsięgu około 20 metrów od komputera, tylko i wyłącznie do iPhone. Z tego co znalazłem EDIMAX EW-7318USg jest to takie coś z antenką na USB. Moje pytanie: Czy to się nadaje do moich celów? Czy to urządzenie podłączone do kompa będzie mi ten internet z upc wysyłało do iP? Czy jakoś bedzie wyłapywał sygnał darmowego wifi i przesyłał go do iP? Jak widać po pytaniach zielony jestem totalnie. Proszę mnie nieco naprowadzić.
    Dzięki
  • Poziom 1  
    Jeżeli kupisz coś takiego na USB to komputer będzie musiał być zawsze włączony żeby by sieć.
    Ja bym proponował kupić jakiś router działający w sieci 802.11g, wtedy iPhone łączy się bezprzewodowo, a kompa możesz połączyć przewodem.

A gdybyś kupił sobie laptopa lub innego kompa to wystarczy wtedy dokupić do niego np. coś takiego na usb jak ty podałeś i dzielisz sieć na następne urządzenie.
  • Poziom 10  
    Rozumiem, że przy routerze kabel od upc leci do routera, a od niego kabelek do kompa, a przy okazji jeszcze rozsyła na wifi? Narazie nie mam w planach zakupu laptoka, nawet jeśli bym kiedyś zmienił zdanie, to zmieniał bym raczej wtyczkę. Podłączenie iPhona to mój taki kaprys, a podłączenie innego kompa w przyszłości to raczej mało realne. Więc na dzień dzisiejszy pozostaje coś taniego co połączy mnie tylko z iphonem w odległości 20 metrów.
  • Poziom 37  
    Ok ale zanim cokolwiek kupisz sprawdz czy twoj iPhone obsluguje sieci wifi typu ad-hoc [bezposrednie komputer-komputer]. Jezeli nawet tak to zawsze zostaje problem z konfiguracja - sieci ad-hoc nie udalo mi sie nigdy zestawic chociaz w serwis PC i obsluge sieci domowych bawie sie dobre 5 lat natomiast siec infrastructure [z AP czy routerem] zlozona z sprawnych podzespolow dziala zawsze.

Co do sprzetu nie potrafie ci zabardzo pomoc jezeli chodzi o karte Wifi - musisz poszukac ktora dobrze obsluguje tryb ad-hoc, ewentualnie czy da sie ja ustawic w tryb programowego Acess Pointa. Ta ostatnia funkcje widzialam w oprogramowaniu do kert Wifi na USB od Asusa.
    A jak router to cos z TP-linkow np TP-LINK TL-WR340G
  • Poziom 10  
    AP Wi-Fi TP-LINK TL-WR340G 5DBI HI-POWER
    Znalazłem taki jak mi poleciłaś. Kosztuje zaledwie 85 zł na allegro, czyli niewiele drożej. W sumie skusił bym się na niego. ALe jeszcze jedno pytanie.
    Jak to jest z konfiguracją takiego urządzenia? Ja to widze tak, że pojawiają sie jakies okienka i wpisuję ciąg cyferek, czy może dzieje się to jakoś automatycznie, że rozpoznaje łącze, czy tam dostawcę internetu i samo wskakuje? Jeśli ręcznie to wszystko potrzebne do konfiguracji znajduję w umowie operatora (UPC), lub na jego stronie? Naprawdę jestem zielony:)
  • Poziom 37  
    Jak ten router podpinam do UPC to wlasciwie jedyne co musze zrobic zeby internet dzialal to wylaczyc i wlaczyc zasilanie modemu UPC i skonfogurowac siec WiFi w routerze.
    Czasem jednak sie zdaza ze przez ten router gg dziala strony nie - wtedy w konfiguracji adresu IP w komputerze musisz wpisac adresy serwerow DNS np 208.67.222.222 i 213.199.225.14 bo router ich "nie zalapal".
  • Poziom 10  
    No to już jestem w sumie przekonany do tego urządzenia. Jutro pojde kupić.
    Pojawiły sie nowe dla mnie pojęcia: DNS, jak będę miał problem to będę pisał.
  • Poziom 10  
    Ok, podłaczyłem, właściwie to zresetowałem modem i już miałem net w kompie i telefonie. Wlazłem jeszcze w te ustawienia przez stronę internetową, włączyłem firewall, jednak nie mogłem znaleźć opcji, aby zahasłować wifi, bo była ogólnodostępna. Przeglądałem te opcje i chyba musiałm coś nabroić, bo wyskoczyła chmurka że prędkośc połączenia zmalała, coś w tym stylu i internet przestał działać na komputerze. W telefonie wszystko ok, działa nadal. Teraz odłączyłem, ale jest jakiś sposób na restart tego routera? Z tyłu obudowy ma taką dziurkę z napisem reset, ale jest ślepa, jak naciskam to nic się nie dzieje.
    Nie ma do tego żadnego oprogramowania, bo na płytce jest tylko instrukcja obsługi, nic się nie instalowało, nic sie w kompie nie utworzyło. Jak to zresetować i zacząć od nowa? Trochę jestem kiepski z ang i te pojęcia dla mnie to czarna magia.
  • Poziom 10  
    Problem w tym że on nie ma przycisku reset, ma tylko małą dziurkę z napisem reset i wkładając tam np zapałkę nic się nie dzieje.

Dodano po 2 [minuty]:

Nawet po wpisaniu http://192.168.1.1/ nic sie nie dzieje.
  • Poziom 37  
    Tam w srodku znajduje sie przycisk zrobiony tak zeby sie dalo go wcisnac zapalka. Po prostu wsadz tam zapalke, docisnij i przytrzymaj ok 30sek przy wlaczonym zasilaniu albo az lampki na routerze zamrugaja. Potem odczekaj tak z poltorej minuty i sprobuj wejsc na konfiguracje routera.
  • Poziom 10  
    Niestety, rozkreciłem nawet router, w tym otworku jest taki plastikowy koreczek przez ktorego wcisniecie wciskamy taki mały elemencik na plytce, naciskam poprzez ten plastik i bez i iniestety nawet po minucie nic sie nie dzieje. Lampka PWR się swieci ciagle, SYS i WLAN migaja na zmianę i tak cały czas. Jest na to inny sposób?

Dodano po 25 [minuty]:

Są dwa sposoby resetowania ustawień fabrycznych rutera. Trzeba wcisnąć guzik „reset” routera,
    a potem włączyć zasilanie rutera przytrzymując guzik „reset” wciśnięty przez około 5 sekund,
    albo przywrócić ustawienie fabryczne z „Management – Settings - Restore Default” sieciowego
    Utility?? Routera.

Znajoma przetłumaczyła i zrobiłem tym pierwszym sposobem, drugi to w ogloe nie wiem co to jest.
    Mam net w kompie i telefonie i udało mi się hasło założyć.
    Coś jeszcze mam zrobić? Jakiegoś firewalla? Na cos musze zwrocic uwage? To juz chyba ostatnie pytania, nie będę Cię już meczył:)
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc.