Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik grzeje nawet po zakreceniu zaworu na max

stomach 06 Lis 2008 15:57 12417 7
  • #1 06 Lis 2008 15:57
    stomach
    Poziom 9  

Witam,

Przegladalem forum w poszukiwaniu podobnego przypadku i nic - wiec musze spytac. Zaznaczam, ze na cieplownictwie znam sie tyle co przeczytalem na tym forum :) czyli dopiero zaczynam.

Moj problem jest taki, ze wprowadzilem sie i zastalem grzejniki takie zeliwne zeberkowe z glowica termostatyczna chyba danfoss RTD-N ale taka bez tej czarnej blokady i z takim jeszcze plastikowym czarnym pierscieniem do ustawienia (czego?)i z wyniesionym czujnikiem - poza sezonem grzewczym - teraz kiedy zaczeli grzac okazuje sie ze grzejniki zakrecone na max czyli na kreske przed gwiazdka i nadal sa cieple. Ja tak nie chce - chce miec zimne bo mi wszyscy w domu wysychaja. Czy to mozliwe zebym osiagnal taki efekt ze jak odkrece glowice to bede mial cieple a jak zakrece na max to bede mial zimne ? Pytam, bo naczytalem sie tu tyle, ze mozna cos kryza zrobic i mozliwosci jest wiele. Ja chce miec po prostu zimne jak zakrece a one sie nie sluchaja. Po lekturze forum odkrecilem wczoraj glowice i widzialem nastawiona kryze na 2. Przy zakreconym na max zaworze grzejnik ciurla wode caly czas i jest cieply. Ustawilem na N i od razu przestal ciurlac i po jakims czasie wychlodzil sie do takiego stanu ze lekko gora byla ciepla. Naprawde lekko - dla mnie znosnie. Czy tak mam zrobic w innych grzejnikach ? Kazdy ma osobny pion i jestem na ostatnim pietrze.
    Przy okazji niech mi ktos wyjasni jak rozumiec skale na kryzie i co ona daje gdy zawor jest tylko jeden na doplywie ? Na odplywie nie mam.
    Skala na mojej kryzie jest 1...7 N
    Dodatkowo wiem od administratora ze on w wezle co w piwnicy tak nastawil system ze w nocy woda jest bardziej goraca niz w dzien. Przez to nie jestem pewny czy moja praca wczoraj z kryza przyniosla efekt bo dzis rano otworzylem zawor (glowice) na 5 zeby sie nagrzalo i nic - nawet sie letni nie zrobil. Ja preferuje cieplo za dnia (umiarkowanie) ale chlodno w nocy - a tu mam na odwrot. Nie mam podzielnikow i nie jestem kombinator. Dzieciakom w nosach wysycha.
    Please help

1 7
  • #2 06 Lis 2008 16:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Lis 2008 21:50
    pablo 40
    Poziom 14  

Te cyferki to stopnie nastawy wstępnej/ takie biegi jak w samochodzie/ dozują przepływ wody grzewczej, im wyższa tym więcej, natomiast N to zero. Zamknąłeś dopływ i stąd wystudzenie grzejnika. Ja sprawdziłbym czy te głowice termostatyczne są OK, mogą być uszkodzone! lub nie od tego typu zaworów. Głowica termostatyczna ma za zadanie czuwać nad nastawioną temperaturą w pomieszczeniu. Sprawdź czy w zaworze tam gdzie masz te cyferki 1-7N wystaje trzpień iglicy, może być zablokowany i głowica nie może go wcisnąć. Powinien po naciśnięciu wchodzić do oporu a po zwolnieniu wychodzić z powrotem. Samo założenie głowicy też musi być dokładne, nakrętka mocująca dokręcona do oporu, głowica powinna się swobodnie obracać bez żadnych luzów.

0
  • #4 07 Lis 2008 23:12
    akwedukt
    Specjalista - systemy grzewcze

O ile mnie pamięć nie myli to N oznacza pełny przepływ.

1
  • #5 07 Lis 2008 23:53
    golfik18
    Poziom 11  

Oczywiście że n to nominalny przepływ.Załatw sobie czopy (plastiki) i zdejmij głowice a na ich miejsce nakręć te czopy.Dokręć je w prawo i daj grzejnikowi troche czasu.jeżeli ostygnie zawory są ok a głowice zepsute .jeżeli temperatura się nie zmieni zawory trzeba wymienić

1
  • #6 08 Lis 2008 00:02
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Taaak, N, to pełny przepływ. Ale, tak jak pisał pablo4, możesz mieć poblokowane iglice w zaworach. Złap szczypcami ,powpychaj i powyciągaj. Jak będą lekko chodziły, to wina głowic. Jak będziesz je przykręcał na zawór, to ustaw na 5, żebyś do końca ja wkręcił, a potem ustaw zadaną temperaturę.
    Jakiś palant ten zarządca, jak podwyższoną temp. ustawia na noc, a obniżona na dzień.

1
  • #7 08 Lis 2008 00:03
    akwedukt
    Specjalista - systemy grzewcze

Zadam jedno pytanie czy zawór i głowica są tej samej firmy.Jest taki jeden sposób na całkowite zamknięcie zaworu term. bez (czopów ) wciśnij pomiędzy trzpień zaworu a trzpień głowicy 20 groszy lub innej waluty.

0
  • #8 11 Lis 2008 00:44
    pablo 40
    Poziom 14  

akwedukt napisał:
    O ile mnie pamięć nie myli to N oznacza pełny przepływ.

No, ale mi się coś... ten tego z tym N/ chyba poszedłem po bandzie/.:cry:

0